Maja ir Fiodoras Konošenkos – jonaviečių šeima jau daugiau nei trejus metus vystanti nuosavą verslą, kuris teikia lazerinio graviravimo bei pjaustymo paslaugas. ,,Engrava“ pavadinta įmonė greitai surado savo klientų ratą, tačiau šis plečiasi iki šiol ir Jonavoje įkurtose dirbtuvėse pagamintais gaminiais naudojasi ne tik jonaviečiai bei kitų Lietuvos miestų, bet ir Anglijos gyventojai. Kaip sako pati pora, šeimos verslo kūrimas Jonavoje buvo vienas geriausių jų sprendimų.

 
Norėjo dirbti sau


Olandija, Vokietija, Anglija, didieji Lietuvos miestai ir galiausiai Jonava – vietas, kuriose ieškojo savo kelio, papildydami vienas kitą, vardijo Maja ir Fiodoras.


Pora prisimena, kad išbandė ne vieną darbą, kuriame, jų žodžiais tariant, teko dirbti ne sau, o kitiems.


,,Kaip ir dauguma, susitikdavome po darbų namuose, o kitą rytą vėl išsiskirdavome ir eidavome į darbus. Jutome, kad tai netenkina mūsų. Norėjosi dirbti sau“, – prisimena F. Konošenka.


2018-aisiais įsteigta įmonė iš pradžių buvo orientuota į metalo graviravimą tiek fiziniams asmenims, tiek ir įmonėms, pramoninių ženklų, informacinių lentelių gamybą, reklaminių gaminių ženklinimą, vėliau prisidėjo ir medienos apdirbimo, frezavimo veikla.


Susidomėjo klientai iš užsienio


Greitai savo produktais sudominę jonaviečius, vos po kelių mėnesių darbo Maja bei Fiodoras Konošenkos patraukė ir užsienio klientų dėmesį.


„Viena Anglijoje veikianti įmonė, kuri gana plačiai dirba su vaikams skirtomis, į ekologiją orientuotomis prekėmis: vaikiškomis sūpynėmis, mediniais nameliais, laipynėmis, pamatė mūsų paslaugų skelbimą internetiniame portale ir susisiekė. Joje dirba ne vienas lietuvis, o dauguma jos siūlomų prekių yra perkamos iš Lietuvos gamintojų. 


Buvo pasakyta, kokio produkto tikimasi, mes pagaminome, suderinome kainas ir dirbame iki šiol. 


Šiuo metu eksportuojame apie 15 ar 20 su lazeriu pjaunamų ir graviruojamų gaminių, taip pat apie 20 frezuotų, stambesnių konstrukcijų produktų“, – pasakojo F. Konošenka.

Mato potencialą


Verslininkai džiaugiasi ne tik minėtu bendradarbiavimu, bet ir tuo, jog jis suteikė galimybę prisidėti prie lavinamųjų priemonių vaikams kūrimo bei projektavimo.


,,Ši sritis įdomi tiek man, tiek žmonai. Tiesą sakant, ji ir pradėjo daugiau domėtis tuo. Matome, jog Lietuvoje vis daugiau dėmesio sulaukia įvairiapusiško bei harmoningo vaikų lavinimo filosofijos, tokios kaip „Montessori“ bei ,,Valdorfo“. 


Esame bendravę su keliais darželiais, kurie vadovaujasi ,,Montessori“ ideologija. Taip pat ne vienam darželiui esame pagaminę gaminių pagal jų užsakymą“, – kalbėjo F. Konošenka.


,,Asmeniškai mane seniai traukė tai, kas susiję su vaikų ugdymu ir auklėjimu. Vis skaičiau apie tai, ieškojau informacijos ir pagalvojau, jog mes galime prisidėti prie tam reikalingų gaminių sukūrimo“, – pridūrė M. Konošenka.


,,Galimybių – daug, tačiau mus šiek tiek stabdo laiko trūkumas. Juolab, kad neseniai gimė mūsų vaikelis... Gal, kai jis paaugs, turėsime daugiau laiko šių idėjų plėtrai bei realizavimui, o ir praktiškai galėsime išbandyti“, – šypsodamasis kalbėjo F. Konošenka.

Per savo patirtį


Iš kur pora semiasi idėjų savo produktams?


,,Gaminiai, kurie yra siūlomi mūsų elektroninėje parduotuvėje, neretai kuriami per mūsų pačių patirtį: kartais juos įkvepia kažkur ,,pačiupinėti", matyti ir mums patikę daiktai, kartais – interneto platybėse pastebėti gaminiai, atitinkantys mūsų koncepciją, gamybos galimybes. Neretai įkvėpimo semiamės iš užsienio kūrėjų ar gamintojų. Naujos idėjos padeda sukurti išskirtinius produktus.


Jei kalbėsime apie individualių gaminių kūrimą, visada stengiamės į juos įdėti kažką savo net ir tada, kai klientai kreipiasi su konkrečiais pavyzdžiais. Niekada negaminame identiškų produktų, patobuliname juos, pakeičiame pagal klientų poreikį, pasiūlydami kažką įdomaus“, – teigė M. Konošenka.


Ir kardas, ir šoviniai


F. Konošenka pastebi, kad pastaruoju metu lazerio graviravimo paslaugos itin domina kariškius.  


,,Jie turi gana įdomių tradicijų, tai ir graviravimo paslaugų vis pasiprašo. Neseniai buvome gavę užsakymą išgraviruoti šovinius. Žinoma, jie tam buvo paruošti. 


Smagu tai, kad atėję kariškiai pasakoja girdėję rekomendacijas iš kitų kariškių. Tai kiek ten tų jų dalinių yra Rukloje  – 5 ar 6, ko gero, dauguma jų yra pas mus lankęsi“, – svarstė jonavietis.


Be šovinių, ,,Engravoje“ graviruota ir daugiau įdomių gaminių: skirtingi juvelyriniai dirbiniai, kardas, gitara, įvairios kariškiams priklausančių ginklų detalės. 


,,Žmonėms patinka personalizuotos dovanos. Graviūra padeda tai užtikrinti, nes daiktas tampa unikalesnis, suasmenintas ir bent šiek tiek įdomesnis, nei tiesiog nupirktas iš parduotuvės“, – kalbėjo F. Konošenka.


Didelių iššūkių nematė


Klausantis ,,Engravos“ įkūrėjų pasakojimo – akivaizdu, jog šie nestokoja optimizmo. Optimizmo jiems netrūksta ir pasiteiravus apie sunkumus vystant verslą.


,,Man atrodo kažkokių didelių iššūkių nebuvo. Gal mes visada mokėjome sunkumus paversti privalumais, nes ieškodavome išeities“, – kalbėjo F. Konošenka.


,,Aš taip pat manau, jog viskas vystėsi gana paprastai. Negalėčiau išskirti kažkokių didelių kliūčių, o ir pradžioje sulaukėme Užimtumo tarnybos pagalbos. Ji mums suteikė finansinę paramą, už kurią galėjimo įsigyti pirmą įrangą. Tai man suteikė kažkokio didesnio tikėjimo.
Tiesą sakant, mes iki šiol visiems sakome, kad džiaugiamės gavę pagalbą“, – gražių žodžių negailėjo M. Konošenka. 


Papildo vienas kitą


Pasiteiravus, ar verslo plėtojimas, kai abu jo partneriai yra šeimos nariai, turi daugiau pliusų, ar minusų,  jonaviečiai tikina dėl to matantys tik privalumus.


,,Mes papildome vienas kitą. Maja – labai stipri „popierių“ ir dizaino tvarkymo reikaluose, kas man sekasi labai sunkiai. Mano stiprioji sritis – techninė, todėl man puikiai pavyksta išspręsti beveik bet kokius gamybos klausimus.  


Kartais būna taip, kad Maja kažkokioje užduotyje mato didelę problemą, tada ateinu aš ir sakau, jog jokios problemos čia nėra, nes aš ją paprastai ir greitai sutvarkysiu. Būna ir atvirkščiai. Taigi, mano žmona – puiki verslo kompanionė“, – teigė F. Konošenka.


,,Mums kažkaip natūraliai viskas dėliojosi. Tarpusavyje nejautėme jokios konkurencijos, nesakėme, jog kažkuris padarė mažiau ar daugiau. Tiesiog dirbome bendrai dėl mūsų“, – pasakojo M. Konošenka.


,,Dirbi kartu, uždirbi kartu ir viską planuoji kartu. Manau, kad tai yra tik dar vienas šeimos verslo pliusas“, – pridūrė F. Konošenka.


Patogus miestas


Pliusų jonaviečiai įžvelgia ir tame, kad paklaidžioję po pasaulį, jie visgi apsisprendė apsigyventi bei įkurti verslą ne kur kitur, o Jonavoje. 


,,Aš visada sakau, kad Jonavoje mes turime šiokią tokią bėdą – esame jaunų protų gamykla ir eksportuotojai: nemaža dalis jaunų žmonių išvažiuoja mokytis į kituose miestuose esamus universitetus ir nebegrįžta. 


Mes grįžome. Kodėl? Nes čia – faina... Atsikeli, 3–5 minutės kelio ir tu darbe. Vilnius, Kaunas – taip pat netoli.


Kamščių nėra, mokyklos darželiai – arti, miestas švarus, gražus. Turime daug parkų, dviračių takų, kalnų dviračių trasą, stadioną, netrukus turėsime baseiną... Ir čia – ramu! Gal šis miestas ir turėtų patikti ramybę mėgstantiems, neskubantiems žmonėms?“, – retoriškai klausė F. Konošenka.


,,Mes daug apvažiavome, bet kažkaip norėjosi grįžti ten, kur tėvai, artimieji. Esame prisirišę prie namų ir mums čia gera“, – kalbėjo M. Konošenka.


Daugiau vietos gamybai


Pasakodami apie savo verslą, Fiodoras ir Maja Konošenkos prasitaria, kad jau kurį laiką džiaugiasi stiprėjančia gamybine baze.


,,Maždaug prieš metus prisijungėme 200 kvadratų dydžio dirbtuves. Jos įsikūrę už Jonavos. Tam, kad darbai eitųsi lengviau, patalpas vis pasitvarkome, atnaujinome dalį įrangos. Čia daugiausiai dirbama su stambesnių gabaritų gaminiais: atliekamas frezavimas, konstravimas, pakavimas bei kiti apdirbimo darbai.


Pirmosiose dirbtuvėse, Kauno gatvėje, toliau dirbama su lazeriu,  termo spauda ant drabužių ir verslo dovanomis.


Jei ir toliau viskas klostysis gerai, galbūt bus galima keltis sau ir didesnius tikslus“, – pokalbio pabaigoje sakė F. Konošenka. 

Teksto autorė Jovita Stanevičiūtė

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: