2022 m. gegužės mėnesį Seimas priėmė Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo bei Sveikatos sistemos įstatymo pataisas dėl Greitosios medicinos pagalbos (GMP) reformos. Tų pačių metų lapkričio 9-ąją Jonavos r. savivaldybės taryba pritarė sprendimo projektui „Dėl VšĮ Jonavos greitosios medicinos pagalbos stoties savininko teisių ir pareigų bei  turto perdavimo valstybės nuosavybėn“. Toks rajono valdžios sprendimas priimtas vadovaujantis įstatymų numatytais reikalavimais. 2023 metų sausio 31-ąją Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) šešiolikos, jų tarpe – ir Jonavos GMP stočių vadovai oficialiai pasirašė reorganizavimo sąlygas. Tai reiškia, kad stotys galutinai perėjo iš savivaldybių į valstybės rankas ir jos prijungiamos prie VšĮ Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties. Pastaroji po reorganizavimo veiks nauju pavadinimu – kaip Greitosios medicinos pagalbos tarnyba.

Pradedama reorganizavimo procedūra

„Vakar, sausio 31-ąją, pasirašėm reorganizavimo sąlygas. Dabar pradedame reorganizavimo procedūrą, kuri griežtai aprašyta teisės aktuose ir sudėlioti labai griežti laiko rėmai. Šiandien savo svetainėje apie tai skelbiam, o artimiausiomis dienomis, kad esame reorganizuojami, informuosime ir savo kreditorius“, - sako Jonavos GMP stoties direktorius Ričardas Rusteika.

Įgyvendinant GMP reformą, iki 2023 metų liepos mėnesio, vietoje atskirų ir savarankiškai dirbančių juridinių vienetų, bus sukurta darniai visoje šalyje veikianti GMP tarnyba su penkiais padaliniais Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio regionuose. Nuo reorganizavimo sąlygų pasirašymo iki nustatytos datos vyks GMP personalo mokymai, konsultavimai. Vėliau darbuotojai turėtų gauti pasiūlymus pereiti dirbti į naujai formuojamą Greitosios pagalbos tarnybą. 

„Vykstant reorganizavimo procesui darbuotojai gaus pasiūlymą pereiti į naujai kuriamą Greitosios pagalbos tarnybą, nes nuo liepos 1 dienos mūsų, kaip juridinio vieneto, neliks – tapsime Greitosios pagalbos tarnybos Jonavos skyriumi bei tęsime savo veiklą turėdami naują vadovybę“, - sako R. Rusteika. 

Kol kas dar yra nemažai nežinomųjų   

Anot Jonavos GMP stoties direktoriaus Ričardo Rusteikos, vykdomos reformos pagrindiniai pliusai ir minusai, jei tokių bus,  išaiškės, kai veiklą pradės vykdyti Greitosios pagalbos tarnyba, nes kol kas dar yra nemažai nežinomųjų. Tačiau, kaip sako direktorius R. Rusteika, tapus Greitosios pagalbos tarnybos dalimi, bus galima efektyviau vykdyti centralizuotus viešuosius pirkimus.

„Iš teigiamos reformos pozicijos galėčiau paminėti, jog po reorganizacijos bus galima labiau centralizuoti tokias funkcijas, kokios mums, kaip mažai stočiai, buvo per brangios įgyvendinti. Tai ir darbuotojų mokymai, ir viešieji pirkimai, kuriuos vykdydami kaip maža įstaiga, negaudavome mums palankių pasiūlymų. Tapę Greitosios pagalbos tarnybos dalimi, tikimės gauti patrauklių tiekėjų pasiūlymų, organizuojant viešuosius pirkimus“, - būsimus teigiamus poslinkius vardija reorganizuojamos įstaigos vadovas.

Operatyvumo užtikrinimas

Bene svarbiausias klausimas, kurį norėtų užduoti gyventojai – ar visa ši reforma turės pokyčių jiems, kaip greitosios medicinos pagalbos pacientams?

„Šios reformos deklaruojamas pagrindinis tikslas – operatyvumo užtikrinimas, kad gyventojai greitosios medicinos pagalbos lauktų trumpiau. Jonavoje ši problema nebuvo itin ryški, tačiau yra rajonai, kur greitoji pagalba fiziškai negali atvykti pas pacientus labai greitai.

Po reformos, tikimasi, kad greitosios, veikdamos kaip vieningas darinys, pas pacientus atvyks per kuo trumpesnį laiką. Tai reiškia, kad nutolusioje seniūnijoje gyvenantis asmuo sulauks greitosios pagalbos medikų, kurie tuo metu bus arčiausiai jo. Pavyzdžiui, mūsų brigada nuvykusi į Upninkus gali gauti iškvietimą į Molėtus. Ir atvirkščiai, Kauno brigada dirbdama Ramučiuose, sekančiu iškvietimu gali atvykti į Jonavą, nes tuo metu buvo arčiausiai“, - sako Ričardas Rusteika.

***

Kaip skelbia SAM, apjungtai GMP tarnybai skirtos Europos Sąjungos investicijos siekia arti 50 mln. eurų, jos bus panaudotos infrastruktūros ir patalpų atnaujinimui (įskaitant naujus GMP automobilius su modernia įranga), skaitmenizavimui, GMP specialistų mokymams ir GMP vairuotojų perkvalifikavimui.

Tačiau SAM, informuodama, kad laukiamos investicijos, gal būt pamiršo paminėti - KADA jos bus sulauktos.

Po reorganizavimo Lietuvos gyventojams GMP paslaugų iškvietimas nesikeis – skubiąją pagalbą galima bus išsikviesti tuo pačiu bendrosios pagalbos numeriu – 112.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: