Visoje Lietuvoje pieno gamintojai sukilo į kovą dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų ir nuo vasario 6 dienos vykdo akciją „Kas didesnis Skrudžas: prekybininkas ar perdirbėjas“. Akciją organizuoja Žemdirbių organizacinis štabas, kurio siekis - atkreipti visuomenės dėmesį į aukštas pieno produktų kainas parduotuvėse ir neregėtas žemumas pasiekusias pieno supirkimo kainas. Pieno gamintojai siekia pradėti dialogą su perdirbėjais ir pardavėjais, kad kainų sąžiningumas būtų užtikrintas visuose lygmenyse, todėl norėdami atkreipti dėmesį į kritinę situaciją šalyje, Lietuvos pieno gamintojai akcijos metu arba išpila pieną laukuose, arba dalija gyventojams nemokamai.

„Labai skaudu ir norisi verkti“

„Nuo vasario 6-osios tiesiog melžiu savo karvutes ir laukiu geresnių laikų. Labai skaudu ir norisi verkti, kai matai, kad stambieji ūkininkai pila savo pieną į laukus. Tikrai skaudu, bet pagalvojau ir nusprendžiau, kad ir aš prisidėsiu, palaikysiu akciją savo pieną atiduodama žmonėms nemokamai, o ne pardavinėsiu pieninėms.  

Darbas su karvėmis yra labai sunkus, ir, manau, kad šia veikla užsiima tik tie, kas turi tam pašaukimą. Nes niekas nebenori šiaip laikyti karvių. Mes juk neturime nei švenčių, nei išeiginių, negalim nei gražių rūbų apsirengti. Visą laiką praleidžiame su šiais gyvuliais“, - sako Jonavos rajono, Panoterių krašto ūkininkė Daiva Kasperavičienė.

Panoteriuose moteris laiko 20 karvių. Savo, kaip ji vadina, nedideliame ūkyje, ji darbuojasi viena. Daiva pasakoja, kad žalmarges myli nuo vaikystės.

Per dvi dienas ūkininkė jau spėjo išdalinti 300 litrų pieno nemokamai tiems, kas ryte suskubo atvykti į jos kiemą.

„Jei šiuos 300 litrų pieno būčiau pardavusi pieno perdirbėjams, tai paskaičiuokit, kiek gaunasi, jei už litrą jie moka po 20 centų – ašaros. Nebelieka ką sakyti, skaičiuojant mokesčius už vandenį, elektrą, karvių šėrimą. Todėl aš nebesakau, kad aš dirbu, man atlyginimo kaip ir nebėra, nes aš dirbu tik iš idėjos“, - sako Daiva Kasperavičienė.

Ūkininkės žodžiais tariant, ji net nenutuokia, kodėl taip atsitiko, kad pieno supirkimo kainos krito tris kartus: „Beprotiškai krito, net nesuprantu kaip. Net vandens karvei nepaduosi už tokius pinigus“.

Gelbėjimo planas per vėlai?

Kaip skelbia Žemės ūkio ministerija, dėl ženkliai kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų artimiausiu metu bus inicijuojami teisės aktų keitimai, kuriais būtų siekiama, kad: 

- žaliavinio pieno supirkimo kainos būtų indeksuotos pagal pieno produkcijos pardavimų kainas;

- kartu su bazine pieno supirkimo kaina mokami priedai būtų skaidrūs, sąžiningi ir visiems suprantami;

- žaliaviniu pienu būtų galima prekiauti pieno aukcionuose, kai pieno kainas būtų galima stebėti realiu laiku, o ne po mėnesio, kaip yra dabar.

Anot ministerijos, bus peržiūrimi pieno ūkių investiciniai projektai, bus teikiamos lengvatinės paskolos, valstybės parama teikiant lengvatines paskolas apyvartiniam kapitalui papildyti ir kt.

Tačiau anot Panoterių krašto ūkininkės Daivos Kasperavičienės, toks gelbėjimo planas gal būt sumastytas per vėlai ir per ilgai ruoštas.

„Ūkininkai jau baigia išskersti savo karves. Jisai (Žemės ūkio ministras – aut.past.) tikriausiai per ilgai viską daro. Na o mes, tiesiog lauksim geresnių laikų ir toliau dalinsim pieną, juk karvutės jį duoda kiekvieną dieną. Melžti reikia kartais ir tris kart dienoj“, - neslėpdama pergyvenimo pasakoja ūkininkė.

Akcijos organizatoriai ir rėmėjai perspėjo, kad jeigu „draugiški" protestai nepadės ir jie nebus išgirsti, akcijos bus tęsiamos, tik jos bus griežtesnės.

Žemės ūkio ministerija tvirtina, kad savaitę ministerijoje numatyti susitikimai ir bus tariamasi dėl pagalbos priemonių.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: