Bendrovės „Jonavos vandenys“ specialistai sako, kad Jonavos mieste ir rajone yra atvejų, kai vanduo naudojamas už jį nesumokant, taip pat nuotekos surenkamos nelegaliai prisijungus prie nuotekų surinkimo tinklų. Tai, kad tokių vartotojų Jonavos rajone yra – neabejojama įvertinus vartotojams teikiamo ir vėliau jų deklaruojamo suvartoto vandens skirtumus. Panaši situacija ir su nuotekomis – jos apskaičiuojamos pagal parduotą vandenį.
„Iki kovo 1-osios kviečiame visus, kurie lietaus nuotekas nuveda į buitinių nuotekų tinklus, yra nelegaliai prisijungę prie nuotekų surinkimo tinklų ar deklaruoja ne visą suvartojamą vandenį, apie tai pranešti, atsinaujinti sutartis ir toliau sąžiningai mokėti už vandenį bei nuotekų surinkimą. Tiems, kurie tą padarys iki kovo 1 d., nebus taikoma atsakomybė, nebus skiriamos baudos“, – sako UAB „Jonavos vandenys“ direktorė Jolita Gumaniukienė.
Nuo kitų metų kovo 1-osios įmonė skirs didesnį dėmesį išsiaiškinti nelegalius atvejus, taip pat bus skaičiuojama įmonei padaryta žala. Priklausomai nuo konkrečios situacijos, padaryta žala finansine prasme vartotojams gali būti didelė.
J. Gumaniukienė teigia, kad įrankių ir instrumentų, kaip atrasti nelegalius vandens vartotojus ir prisijungimą prie nuotekų surinkimo tinklų, yra.
„Vienas iš būdų – debitomatis, kuriuo galima išmatuoti, kiek realiai yra sunaudojama vandens ir tuomet lyginama su tuo, kiek žmogus vandens deklaravo. Jei per ilgesnį laiką tam tikroje atkarpoje vandens yra sunaudojama gerokai daugiau, nei deklaruojama – vadinasi, yra nelegalus prisijungimas.
Jei skirtumas tarp suvartoto ir deklaruoto vandens labai didelis ir žmogus iki kovo 1-osios nepraneš, jog vandenį naudoja nelegaliai – gali tekti fiziškai atkasti tinklus ir ieškoti, kur yra nelegalus prisijungimas. Tačiau toks papildomas darbas, žinoma, kainuoja ir labai realu, kad už tai susimokėti turės pažeidėjas. Todėl labai kviečiame nedelsti ir apie panašius atvejus pranešti patiems“, – kalbėjo J. Gumaniukienė.
Lietaus nuotekų prijungimas prie tinklų yra tikrinamas su specialiais prietaisais – vadinamomis dūmų pompomis. Taip jau buvo sprendžiamos Juodmenos rajono nuotekų surinkimo problemos. Preliminariai skaičiuojama, kad nelegaliai prie buitinių nuotekų surinkimo tinklų Jonavos mieste ir rajone gali būti prisijungę 10–15 proc. vartotojų.
Nelegalių vandens vartotojų ir prisijungimų prie nuotekų surinkimo tinklų būna tiek nuosavose namuose, tiek įmonėse. Daugiabučių gyventojai privalo nedelsiant pranešti, jei jų naudojami vandens apskaitos prietaisai yra sugedę ar pažeisti fiziškai, įskaitant plombų pažeidimus. To nepadarius laiku, taip pat galima sulaukti baudų.
Šaltinis: UAB "Jonavos vandenys" pranešimas spaudai