Tris dešimtmečius – tiek laiko Jonavos viešojoje bibliotekoje dirba dabartinė šios įstaigos vadovė Skirmutė Gajauskaitė. Nuo pirmųjų jos darbo dienų Jonavoje, bibliotekos vaizdas bei veiklos kryptys gerokai pasikeitė, o sukaupta S. Gajauskaitės patirtis ir įdirbis, atvedė ją iki garbingo apdovanojimo – šiais metais bibliotekininkė Prezidentūroje apdovanota ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu. Ką biblioteka reiškia S. Gajauskaitei ir kokią vietą jai bibliotekininkė mato visuomenėje? Apie tai ir daugiau – pokalbyje su pačia Jonavos viešosios bibliotekos direktore.
Apdovanojimo įteikimo akimirka
Ištikima vienai darbovietei
S. Gajauskaitė į Jonavos viešąją biblioteką atvyko su paskyrimu kaip jauna specialistė, baigusi Vilniaus universitetą (tuometinį Vilniaus valstybinį V. Kapsuko universitetą) ir įsigijusi aukštos kvalifikacijos bibliotekininko bibliografo specialybę. Nuo tada moteriai teko padirbėti įvairiose pozicijose – metodikos skyriaus vedėjos, direktoriaus pavaduotojos, o laimėjusi konkursą, ji jau ne vienus metus eina bibliotekos direktorės pareigas.
,,Aš, kaip ir daugelis mano kolegų, esu ištikima vienintelei darbovietei – Jonavos viešajai bibliotekai. Jaunimo požiūriu, tai gal ir tikras fenomenas, bet yra daug privalumų ilgo darbo vienoje darbovietėje. Kai žmogus puikiai pažįsta kolektyvą, o kolektyvas pažįsta jį, kyla mažiau dingsčių vidiniams konfliktams ir nesusipratimams. Ilgai dirbantis vienoje įmonėje žmogus jau po kelių metų tampa savo srities profesionalu. Tačiau tai nereiškia, kad mūsų bibliotekinė bendruomenė neatsinaujina naujais nariais. Nauji darbuotojai įneša šviežio ir gaivaus vėjo gūsio, jaunatviško polėkio, nemažai pokyčių, užsidegimo ir aktyvumo", – sakė moteris.
Kardinalūs pokyčiai
S. Gajauskaitė prisimena, kad jai pradėjus darbą Jonavoje, miesto biblioteka veikė dabartinėse Jonavos krašto muziejaus patalpose. Paprašyta palyginti tuometinę ir dabartinę biblioteką, pašnekovė pripažįsta, kad gerokai pasikeitė ne tik išorinis įstaigos ,,veidas", bet ir visuomenės požiūris į ją.
,,Tuomet dirbome aplinkoje, kur buvo nejauku, šalta. Į tualetą patekti buvo galima tik per lauką. Darbo sąlygos – nekokios, bet visa tai atpirko šiltas kolektyvas.
Tada visuomenė į bibliotekininkus žiūrėjo kaip į pilkas ir tylias pelytes. Biblioteka visuomet turėjo įvaizdį, kad joje dirba labai piktos bibliotekininkės, kad reikia būti be galo tyliai, kad viskas itin griežta, kad be skaitymo nieko nėra. Tai pasikeitė iš esmės – dabar bibliotekose verda gyvenimas ir dar kaip... Keičiantis gyvenimui, keitėsi ir bibliotekų pasaulis.
Šiandieninė biblioteka yra visai kitokia – iš niūraus, tamsaus pastato ji tapo šviesi ir moderni. Taip pat įstaiga nepaprastai išlaisvėjo, atsivėrė visuomenei. Pasikeitė ir darbuotojo požiūris į bibliotekos lankytoją. Biblioteka dirba jiems ir kartu su jais.
Šiandien bibliotekos jau nėra vien ramaus skaitymo ar knygų skolinimosi vietos – tai šiuolaikiški bendruomenių centrai, modernios laisvalaikio erdvės, į kurias atėję lankytojai gali susitikti su bendraminčiais. Bibliotekos skatina juos aktyviai įsitraukti į veiklas, renginius, naujų dalykų mokančius užsiėmimus", – teigė S. Gajauskaitė.
Jonavos viešoji biblioteka
Bendruomenių centrai
Kalbėdama apie bibliotekų pažangą, S. Gajauskaitė neabejoja, kad milžiniškas jų modernėjimo proveržis įvyko su Bilo ir Melindos Geitsų fondo atėjimu į Lietuvą bei sėkmingai įgyvendintu projektu „Bibliotekos pažangai“.
,,Šis projektas sustiprino ir mūsų rajono viešųjų bibliotekų, kaip modernių, šiuolaikiškų visuomenės traukos centrų, pozicijas, panaikino kaimo ir miesto informacinės infrastruktūros netolygumus.
Mūsų rajono viešosios bibliotekos buvo kompiuterizuotos ir savo lankytojams dabar gali pasiūlyti viešąją interneto prieigą. Projektas „Bibliotekos pažangai“ didelį dėmesį skyrė ir bibliotekos darbuotojų mokymuisi – buvo ugdomas darbuotojų gebėjimas kurti naujas paslaugas, atsižvelgiant į vietos gyventojų poreikius. Tad visa bibliotekos bendruomenė dirbo ir mokėsi. Taip yra ir dabar. Bibliotekose – 3D spausdintuvai, robotika, virtuali realybė, edukacinės programos, kūrybos erdvės – prieš dešimtį metų sunku būtų buvę patikėti, kad tokias galimybes ir veiklas siūlys ne kas kita, o mūsų rajono bibliotekos", – pasakojo S. Gajauskaitė.
Keistis skatina ir lankytojų poreikiai
Bibliotekininkė pastebi, kad bibliotekų pokyčius įkvėpė ir skaitmeninės transformacijos paveikta visuomenė, jos pokytis.
,,Visuomenė išties keitėsi, keitėsi ir jos poreikiai. Reaguojant į tai, bibliotekos turėjo ir keistis, kad atlieptų juos, išliktų aktualios bei vaidintų svarbų vaidmenį visuomenių gyvenime, augime ir ugdyme. Tai suteikė galimybę iš naujo įrašyti viešųjų bibliotekų vaidmenį. Ar jos ir toliau išliks aktualios? Manau, kad tikrai taip. Bibliotekos yra pasirengusios keistis taip pat, kaip ir keičiasi jas supantis pasaulis", – kalbėjo S. Gajauskaitė.
Renginių gausa
Jonavos viešojoje bibliotekoje nuolat vyksta ir įvairūs renginiai. Anot S. Gajauskaitės, jų organizavimas yra viena iš svarbiausių įstaigos veiklos sričių.
,,Būtent renginiai suformuoja bibliotekos veidą ir įvaizdį, išryškina savastį ir išskirtinumą. Jų įvairovė – gyvybingos bibliotekos atributas.
Bibliotekos renginių lankytojai labai įvairūs – ir vaikai, ir moksleiviai, ir pensininkai, ir dirbantieji. Jei reikėtų nutapyti lankytojo „portretą“, tai būtų labai sunku, nes mūsų bibliotekoje vyrauja renginių įvairovė. Renginiai yra skirti įvairiai lankytojų grupei, nuo to ir priklauso kokia lankytojų grupė dominuoja tame renginyje.
Vaikai – ypatingi Jonavos viešosios bibliotekos lankytojai. Ypatingo susidomėjimo sulaukia vasaros trečiadieniai Knygos terasoje. Šiais metais jie bus rengiami jau 7 metus. Vasaros renginiai sulaukia virš 1000 mažųjų lankytojų", – teigė bibliotekininkė.
Renginio Knygų terasoje akimirka
Ar spausdintas žodis – turi ateitį?
Viešojoje erdvėje vis dar galima išgirsti ir diskusijų, ar interneto, televizijos bei kitų medijų apsuptyje gyvenanti visuomenė neužmirš spausdinto žodžio, knygų. Ką apie tai mano S. Gajauskaitė?
,,Prognozių apie knygos ateitį yra daug ir visais laikais žmonės kėlė ir kelia šį klausimą. Vieni pranašauja knygos mirtį, kiti mano, kad knyga ir naujų technologijų pasaulyje užims savo garbingą vietą.
Gaila, bet reikia sutikti, kad televizija, internetas daugeliui iš mūsų „suryja“ daug laiko. Kiekvienais metais pasirodo vis tobulesni kompiuteriai, telefonai ar kiti technikos išradimai. Tradicines knygas, nors labai iš lėto, keičia elektroninės ir audio knygos, o knyga, tokios pat formos ir tos pačios paskirties, išlieka ilgus metus.
Aš įsitikinusi, kad tradicinės popierinės knygos niekas nepakeis. Popierinės knygos nepralenkiamos pojūčiais, kuriuos jos teikia: gali jas pauostyti, palytėti, paglostyti. Žmonės, skaitydami knygas, gali užuosti jos kvapą, gali girdėti verčiamo lapo čežėjimą, gali liesti ją...
Kad tradicinė knyga yra neužmiršta ir mylima, kalba faktai. Jonavos viešosios bibliotekos aptarnavimo skyriuje kiekvieną dieną apsilanko vidutiniškai 70 – 80 skaitytojų, kurie pasiima į namus knygas.
Norėčiau visiems palinkėti atrasti jums įdomias knygas ir jas skaityti", – kalbėjo pašnekovė.
Džiaugiasi ir apdovanojimu, ir palaikymu
Ordino ,,Už nuopelnus Lietuvai" medalis S. Gajauskaitei įteiktas už aktyvų dalyvavimą kultūrinėje ir profesinėje veikloje, už inovatyvius sprendimus, orientuotus į šalies viešųjų bibliotekų pažangos skatinimą. Su pelnytų apdovanojimu S. Gajauskaitę pasveikino ir Jonavos savivaldybės vadovai. Pasiteiravus, ką šis reiškia pačiai S. Gajauskaitei, moteris pasakoja, kad pastarąjį sieja su nuoseklaus darbo įvertinimu bei jo pripažinimu.
,,Tai ir visų mano atliktų darbų įprasminimas ir patvirtinimas, jog einu teisinga linkme, ir priminimas, kad niekada negaliu sustoti, nes manimi tiki ir mane palaiko visa bibliotekos bendruomenė. Labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi šiuo apdovanojimu – tai valstybės dėmesys ir pagarbos ženklas kultūrai, bibliotekai. Tai užaugina sparnus, prideda daugiau pasitikėjimo savimi. Smagu, kad esi pastebėta, kad tavo darbą vertina – juk darbas sudaro didelę mūsų gyvenimo dalį.
Aš manau, kad tai įvertinimas ne man asmeniškai, o visai komandai, su kuria dirbu. Lietuvių liaudies išmintis sako, jog vienas lauke – ne karys.
Džiugu, kad visada šalia galima jausti tvirtą petį rajono savivaldybės mero M. Sinkevičiaus ir jo komandos. Tai motyvuoja nuolat tobulėti, nebijoti iššūkių, mokytis iš savo klaidų, nevengti pokyčių ir juos inicijuoti.
Tad kartu su bibliotekos komanda kuriame, tobuliname žinias, gebėjimus ir įgūdžius, klystame, ieškome, mėgaujamės ir džiaugiamės sėkme, o viso to rezultatas – patenkintas mūsų bibliotekos lankytojas", – kalbėjo S. Gajauskaitė.
S. Gajauskaitė su Jonavos r. savivaldybės meru M. Sinkevičiumi
Darbas – be galo brangus
Klausantis Jonavos viešosios bibliotekos direktorės pasakojimo – akivaizdu, kad ji myli savo darbą. Paklausus, kodėl jis jai toks brangus, S. Gajauskaitė mini ir savo kolektyvą, ir bibliotekos lankytojus.
,,Darbas užima labai didelę mūsų gyvenimo dalį. Kasdien darbe praleidžiame vidutiniškai aštuonias valandas, dažnai ir daugiau, tad mažai kas iš dienos ir belieka. Tad labai svarbu ar darbas tave džiugina ar slegia. Mane tai labai džiugina. Aš labai stengiuosi, kad taip jaustųsi ir visa bibliotekos bendruomenė. Juk nuo darbo priklauso tiek mūsų nuotaika, tiek bendra savijauta, tiek pasaulėžiūra ir sau keliami tikslai.
Kodėl man jis brangus? Todėl, kad jis įdomus ir prasmingas, nuolat verčiantis mokytis ir tobulėti. Smagu matyti besišypsančius bibliotekos lankytojus, laikančius rankose knygą, dalyvaujančius renginiuose, stebinčius patikusią parodą, vartančius laikraščius, atrandančius bibliotekoje bendraminčius, gera girdėti vaikų klegesį edukaciniuose užsiėmimuose ar jų šnabždesį prie kompiuterių", – pokalbį užbaigė pašnekovė.
Bibliotekoje rengiami įvairūs projektai, organizuojami renginiai: garsiniai skaitymai, teatralizuoti knygų pristatymai, literatūrinės popietės, susitikimai, spaudinių ir virtualios parodos, edukaciniai užsiėmimai.
Visą parą atvira bibliotekos kieme esanti Knygų terasa, kurioje galima skaityti knygas, rajoninę spaudą, naršyti internete, bendrauti ar kitaip leisti laisvalaikį.
V. Kalpoko, A. Reipos ir asmeninio archyvo nuotr.