Neužmirštamos Joninės Jonų respublikoje – Jonavoje: tokį įvykį ryškiai pasižymėti kalendoriuje kviečia Jonavos kultūros centras (JKC). Šiais metais nebegrūmoja pandemijos ribojimai, todėl jonaviečiai bei miesto svečiai bus laukiami nebe skirtingose miesto erdvėse, bet simbolišką pavadinimą turinčiame Joninių slėnyje. Čia lauks daugybė pramogų, tarp kurių – ir tikros, tradicijomis bei papročiais apipintos Joninių linksmybės, ir Lietuvoje gerai žinomų muzikos atlikėjų koncertas, ir moderni, šviesos, ugnies bei garso efektų pripildyta vidurnakčio misterija.


Grįžimas prie tradicijų


,,Joninės Jonavoje yra didžiausia miesto šventė ir turinti išskirtinį, savitą veidą: turtinga papročių, paslaptingų burtų ir įdomių tradicijų, todėl būtent į šiuos dalykus ir siekiame atsigręžti šiemet, gražiausius autentiškus momentus pateikdami šių dienų žmogui patraukliomis formomis“ – sako JKC renginių režisierė Ieva Kuodelytė-Saudargienė. 


„Tie, kurie bus nusiteikę švęsti pagal tradicijas, tai galės puikiai padaryti Jono kieme: šokti ratelius apie kupolę, šokinėti per laužą, burtis, spėlioti ateitį, o pailsę susėsti prie bendro stalo, dainuoti, bendrauti. Šventišką atmosferą kurs mūsų miesto folkloro kolektyvai. 


Paprastai sakant, Jono kiemo tikslas – ne stebėti kaip kas nors pasirodo scenoje, o pačiam tapti aktyviu Joninių šventės dalyviu“, – pridūrė JKC direktorius Sergejus Jefimenka. 


Renginio organizatoriai išduoda, kad Jono kieme ir raštinėje šurmuliuos tikra lietuviška šventė: užklydę žmonės galės prisidėti prie šakočio kepimo, čia pat ant laužo išsikepti duonelės, nusikalti proginę monetą, dalyvauti Krašto muziejaus rengiamose edukacinėse programose ir susipažinti su senaisiais amatais. Mažuosius džiugins šių dienų vaikams neįprasti lauko žaidimai, kurie visada susilaukia didelio dėmesio – juk namuose tokių, ko gero, jau niekas neturi. Būkite budrūs, Jono kieme galite sutikti ir patį šeimininką, nuo ryto karštligiškai besiruošiantį paparčio žiedo paieškoms, bet svetingai priimantį kiekvieną svečią – ir su geru žodžiu, ir su staigmenomis. 


Viena svarbiausių temų - žolynai


„Jono kieme gausiai atsispindės puošyba žolynais, vyks įvairios su jais susijusios dirbtuvės. Juk kupoliavimas, t. y., žolynų rinkimas yra vienas svarbiausių Joninių papročių, o šią dieną įvairūs augalai turi sukaupę daugiausiai naudingų savybių. Mieste gal ir nerasime vaistingųjų žolelių, tačiau su jomis susipažinti padės šios srities žinovės“ – paaiškino Jovita Rutkauskaitė, JKC etnokultūros specialistė. – ,,Pakvietėme dvi žolininkes, kurios galės daugiau papasakoti apie žoleles, kaip susidėlioti sau bei savo sveikatai tinkančius derinius. Prie šventės prisidėjo ir įmonės „Gėlių kiemelis“ floristai, kurie padės susirišti puošnius, dekoratyvius javų pėdus. Tai turėtų būti dar viena tradicinė ir smagi pramoga tiek mažam, tiek dideliam“.


Jono kiemo lankytojai taip pat galės čia pat nusipinti Joninių vainikus ir jais pasiburti – pamėginti užmesti ant kupolės – arba su vainikais įsiamžinti prie fotorėmelio.


Duoklė ugniai


Visais laikais vienas pagrindinių Joninių akcentų buvo ugnis. 


„Jai skirsime daug dėmesio, nes ugnis nuo senovės yra neatsiejama nuo šios šventės esmės. Tradiciškai ji buvo deginama kuo aukštesnėse vietose, ant kalnų kuriami dideli laužai. 


Tikėta, kad ugnimi galima išvaryti piktąsias antgamtines galias, norinčias pasiglemžti mūsų laimę ir sėkmę“, – šypsodamasi pasakojo Ieva Kuodelytė-Saudargienė.


„Joninių slėnyje bus užkurtas ne vienas laužas, liepsnos ir baltiški ženklai. O įspūdingiausia tai, kad turėsime itin didelę, 4–5 metrus siekiančią raižiniais puoštą ugnies skulptūrą, kokios jonaviečiai dar tikrai nematė. Prie jos jau kurį laiką intensyviai dirba mūsų kolektyvas“, – kalbėjo JKC direktorius. 


Masiškumas ir mistika


Jonavos mieste Joninių šventėje seniau dalyvavę žiūrovai jau žino, kad ši šventė nebeįsivaizduojama be prieš pat vidurnaktį vykstančios misterijos. 


„Tai mistiškas. magiškas ir masiškas reginys, prie kurio prisijungia daugiau nei šimtas žmonių. Manome, kad tai ir kuria didžiausią įspūdį.


Misterija yra ta renginio dalis, kuriai skiriame ypatingą dėmesį“, – kalbėjo Ieva Kuodelytė-Saudargienė.

Archyvo nuotr.


Kokią istoriją žiūrovai misterijoje išvys šįkart? 


„Kaip Jonas paparčio žiedo ieškojo“ pavadintą reginį įkvėpė senosios lietuvių liaudies sakmės apie stebuklingus augalus. Nors kiekvienas lietuvis žino apie Joninių paprotį ieškoti paparčio žiedo, tačiau, veikiausiai, sutriktų paprašytas atpasakoti, kas apie tai rašoma tautosakoje. 


„Ar žinote, kur reikia eiti, kad rastumėte paparčio žiedą, kokius magiškus veiksmus atlikti, kad ši paslaptinga miško dovana atsidurtų jūsų rankose? Arba ką simbolizuoja paparčio žiedas? Jeigu ne, visa tai išvysite Joninių šventės metu, o tuomet, galbūt, ir patys panorėsite rasti savąjį paparčio žiedą“, – svarstė Jovita Rutkauskaitė.


Misterijoje pasirodys šėlti nusiteikęs Jonavos jaunimas ir vyresnieji tautinių šokių šokėjai.  Pagrindinį veikėją baugins modernaus šokio šokėjėlės bei kitos tamsybėse besislepiančios, ugnimi besispjaudančios būtybės. 


Jonų Respublika


Dar vienas unikalus Jonavos Joninių akcentas – galimybė tapti Jonų Respublikos dalimi.  Vos pateikus dokumentą, įrodantį, kad esi Jonas ar Janina, tu - jos pilietis.


Tikimasi, kad prie jau esančių daugiau nei 3000 Jonų Respublikos piliečių prisijungs dar daugiau Jonų bei Janinų. Šiemet į Jonų raštinę atėję varduvininkai neliks nepastebėti – jiems ruošiama speciali priesaikos ceremonija. 

Archyvo nuotr.


Atsisakoma ne visos pirotechnikos


Siekiant nuo papildomo streso apsaugoti Lietuvoje apsistojusius karo pabėgėlius, šiais metais Jonavoje nebus įprastų triukšmingų fejerverkų. Tačiau šventės dalyvius džiugins kitokie pirotechnikos sprendimai bei spalvingų fontanų pagalba sukurtas šou.


„Fejerverkai skirstomi į skirtingus tipus: F1, F2, F3 ir F4. Paskutinieji yra tie garsiniai ir aukštuminiai, kuriuos visi ir vadina fejerverkais. Mes atsisakome tik jų, kitokio tipo pirotechnika išliks: tai skirtingų tipų liepsnos, kartais siekiančios ir 2 ar 3 metrus aukščio. Tikimės, kad tai leis sukurti įspūdingą reginį tiek visos vakarinės šventės, tiek misterijos metu. 


Dar vienas svarbus momentas, kad su tiekėjais esame aptarę, jog mums pateikta pirotechnika bus nekenksminga aplinkai, neterš aplinkos, nedidins kietųjų dalelių kiekio ore“, – pasakojo Sergejus Jefimenka.


Dar nespėjus atsigauti nuo magiško misterijos, šviesų, lazerių ir ugnies įspūdžio, žiūrovų dėmesį prikaustys vandens fontanų šou, prasidėsiantis vidurnaktį.


Apie šventinį koncertą


Atskleidžiama, kad šventės vedėjų rolės patikėtos dviems gerai žinomiems veidams. Vienas jų – Ignas Krupavičius, kuriam talkins žodžio kišenėje neieškanti televizijos laidų vedėja. Kas ji? Atsakymą į šį klausimą JKC komanda kol kas pasilieka paslaptyje ir žada atskleisti jį jau visai netrukus. Akcentuota viena –  žiūrovų laukia itin žavus ir nuotaikingas vedėjų duetas.


Šventinį muzikinį koncertą pradės šiuolaikiškai folklorą atliekančios grupės ,,Aisva“ ir ,,Atalyja“, po jų scenoje pasirodys dvi Lietuvos popmuzikos žvaigždės. Prieš keletą dienų JKC savo ,,Facebook“ paskyroje paskelbė, kad viena jų – atlikėja Jurga Šeduikytė, o šiandien įvardintas ir antrasis dainininkas – praėjusių metų vasaros hito ,,Kunigunda“ atlikėjas Vaidas Baumila.


Joninės – miesto vizitinė kortelė


Skaičiuojama, kad Jonavoje vykstančiose Joninėse apsilanko apie 17 000 žmonių. Pasiteiravus, kaip jaučiasi JKC komanda, organizuodama bene svarbiausią miesto šventę, patikina, kad be jaudulio neapsieinama.  


„Joninės – Jonavos vizitinė kortelė, todėl mes žinome, kad tądien į Jonavą krypsta visos Lietuvos gyventojų žvilgsniai. 


Nors JKC turi tikrai didelę patirtį organizuojant šią šventę, įtampos netrūksta. Kiekviena lauko šventė susijusi ir su force majeure reiškiniais, tad tu niekad nežinai, kas gali atsitikti, o kur dar tas didelis kiekis žmonių...


Iš kiekvienos šventės kažko išmokstame, dirbame suvieniję jėgas. Mums patiems įdomu, kaip viskas pasiseks, ar žiūrovas priims žinutę, kurią norėjome perduoti. Nepaisant to, mes Joninių laukiame ne mažiau nei visi gyventojai, nes tai yra ir mūsų ilgo darbo kulminacija.“ – kalbėjo režisierė Ieva.

Archyvo nuotr.


Šventė – visai Lietuvai


Kad Joninės – svarbiausia Jonavos šventė pritaria ir JKC direktorius. 


„Vos pasibaigia vienos Joninės, jau galvojame apie kitas: įvertiname, ką padaryti pavyko, ką galbūt reikėtų dar tobulinti. Organizuojant tokias šventes, darbo atsiranda kiekvienam: yra žmonių, dirbančių prie pačio organizavimo, yra atsakingų už informacijos viešinimą, ūkio klausimų sprendimą... Galiu pasakyti, kad mūsų komandoje dirba tiek jauni žmonės, galintys atnešti naujų minčių, tiek vyresni, kurie turi patirtį ir gali labai daug padaryti, pasinaudodami ja. Džiaugiuosi kiekvienu.


Faktas, kad Joninės – svarbiausias mūsų organizuojamas renginys. Kai susirenka tokia minia žmonių, norime, kad kiekvienas atrastų kažką artimo sau. Mes norime padaryti šventę visai Lietuvai“, – teigė S. Jefimenka.

Planuojama visą Joninių šventę tiesiogiai transliuoti „Youtube“ platformoje esančioje JKC paskyroje.


Nuolat atnaujinamą informaciją apie Jonines galite rasti čia.

Archyvo nuotr.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: