Kaip žinia, internetinėje erdvėje sukurtas puslapis jonavaukrainai.lt, kuriame teikiama informacija Ukrainos piliečiams ir jų šeimos nariams. Taip pat veikia karštoji Jonavos telefono linija ukrainiečiams: + 370 604 07924 ir Imigrantų informacijos centras. Pastarąsias administruoja Jonavos r. socialinių paslaugų centras (SPC). 

„Labai aktyviai vykdom tiek karštosios linijos, tiek imigrantų informacijos centro veiklą, kur suteikiam visą būtiną informaciją. Šis mėnuo buvo „karštas“, nes kiekvienai nuo karo bėgančiai ukrainiečių šeimai reikia bent elementarios informacijos apie tai, kokias socialines paslaugas galima gauti, kur gauti paramą maistu ar daiktais. Jeigu žmogui nereikia apgyvendinimo paslaugų, nes neretai jie atvyksta pas giminaičius, vis tiek jiems reikia ir kitokių paslaugų – vaikų ugdymo organizavimas, ikimokyklinio amžiaus vaikų užimtumas, kuomet juos priima mūsų vaikų dienos centrai, taip pat neįgaliųjų ar pagyvenusių asmenų socialinės paslaugos, psichologinės paslaugos“, - sako  SPC direktorė Valentina Demidenko.

Susiformavo paramos grupė, aktualios psichologo paslaugos

Anot V. Demidenko, teikiamos psichologinės paslaugos bene aktualiausios nuo karo bėgantiems asmenims. Atvykus pirmiesiems karo pabėgėliams, Jonavos SPC psichologai pastaruoju metu dirba itin aktyviai, nes tokių paslaugų poreikis itin didelis – tiek vaikams, tiek suaugusiems. 

„Nors yra atvykę ir keletas vyrų, tačiau pagrinde darbuojamės su moterimis ir vaikais, kuriems reikia to tarpininkavimo, atstovavimo, pagalbos, tiek  Užimtumo tarnyboje, tiek bendraujant su sveikatos priežiūros institucijomis ar su socialinėmis įstaigomis. 

Juk yra žinoma, kad žmogui reikia žmogaus ir palaikymo, tad labai džiaugiamės, kad jau turime susiformavusią ukrainiečių karo pabėgėlių savitarpio paramos grupę, kur dalinamasi emocijomis, patirtimis, žiniomis, kur vieni kitiems padeda įvairiapusiškai.  Grupėje yra aktyvių ukrainiečių, kurie ne tik prašo pagalbos, bet ir stengiasi padėti“, - pasakoja Jonavos SPC direktorė.

Atvykstančiųjų skaičius nuolat kinta 

Šiuo metu į Jonavos SPC jau kreipėsi apie 90 ukrainiečių, tačiau konkrečių skaičių, kiek Jonavoje jau apsistojo šių žmonių, nėra, jei atvykusieji pas giminaičius ar draugus nesikreipė pagalbos į SPC, neprašė paramos. Tačiau akcentuojama, kad situacija nuolat kinta ir karo pabėgėlių skaičius didėja dienomis, ypatingai - po savaitgalio. 

„Žinom tik tuos, kurie kreipėsi į mus, jų yra apie 90 asmenų. Iš jų – 19 gyvena Vaiko ir šeimos gėrovės centre, savivaldybės suteiktose patalpose, visi kiti atvykusieji pas gimines ir artimus bei kitus jonaviečius, kurie suteikė savo būstą per Stiprūs kartu platformą“, - teigia V. Demidenko. 

Jonavoje apsilankė Jungtinių Tautų Vyriausiojo Komisaro Pabėgėlių reikalams atstovas 

Šią savaitę įvairiuose Lietuvos miestuose, kur apsistoję karo pabėgėliai, lankosi Jungtinių Tautų Vyriausiojo Komisaro Pabėgėlių reikalams Šiaurės ir Baltijos šalyse Integracijos komisaras bei integracijos ekspertas dr. Karolis Žibas. Jis kovo 17-ąją atvyko ir į Jonavos SPC su tikslu įvertinti gerąją praktiką ir veiklos struktūrizavimą.  

Kalbėdamas apie ką tik Kaune atsidariusį Ukrainos pabėgėlių registracijos centrą, K. Žibas negailėjo pagiriamųjų žodžių už puikiai organizuojamą veiklą. Kalbant apie Jonavą, kuri neturi registracijos centro, tačiau itin aktyviai prisideda prie paramos suteikimo ukrainiečiams, atstovas pažymėjo, kad Jonava gali tapti geruoju pavyzdžiu kitiems. 

„Mes su Jonava ir Socialinių paslaugų centru bendradarbiaujame kelis metus. Mes tarpininkavome Jonavai, kaip miestui tampant pirmajam Europos Tarybos Tarpkultūriniu miestų nariu. Mes dabar matom ir džiaugiamės, kokį įdirbį Jonava yra padariusi, kalbant bendrai apie pabėgėlių integracijos sistemą. 

Lankantis čia, man įdomu pasikalbėti ne tik su nuo karo bėgančiais ukrainiečiais, bet ir noriu pasižiūrėti, kaip vietos lygmenyje veikia koordinacinis mechanizmas kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis, kokia situacija dėl būsto, dėl ilgalaikės integracijos perspektyvos ir panašiai.  

Šiandien dienai Jonava galėtų būti vienas iš pavyzdžių, kaip vyksta ukrainiečių priėmimas savivaldoje, kurioje neturime registracijos centro“, - kalbėjo  Karolis Žibas.  

 

 

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: