Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Kėdainiuose rastai nugaišusiai gulbei nebylei buvo patvirtintas paukščių gripo virusas. Ištyrus gaišenos mėginius, nustatyta, kad laukinis vandens paukštis buvo užsikrėtęs didelio patogeniškumo – H5N8 viruso atmaina, praneša VMVT. 

VMVT specialistai nedelsiant ėmėsi visų būtinų apsaugos priemonių, kad virusas toliau neplistų, nes paukščių gripas – itin užkrečiama ūminė virusinė laukinių ir naminių paukščių liga. Šio viruso pagrindiniai nešiotojai ir platintojai yra migruojantys laukiniai vandens paukščiai.

VMVT specialistai nuolat ragina gyventojus pastebėjus laukinių vandens paukščių gaišenas apie tai kuo skubiau pranešti VMVT, kas šiuo atveju ir padėjo nustatyti ligą. Tai nebe pirmas paukščių gripo viruso atvejis šiais metais nustatytas Lietuvos laukinėje faunoje, paukščių gripu buvo užsikrėtusios ir Klaipėdoje bei Raseiniuose rastos nugaišusios gulbės.

Pastarieji atvejai tik patvirtina, kad paukščių gripo virusas laukinėje faunoje cirkuliuoja. Šiuo metu Lietuvoje vyrauja žiemiškai šalti orai, tad laukiniai paukščiai sunkiai randa natūralaus pašaro, todėl jie gali ieškoti pašaro vietovėse arčiau naminių paukščių laikymo vietų. Tai didina užsikrėtimo riziką naminių paukščių ūkiams.

Primenama

2021 m. sausio 8 d. Kauno miesto gyventojo laikomiems 38 paukščiams buvo nustatytas  ypač aukšto patogeniškumo paukščių gripas H5N8 (toliau-PG). Paukščių gripo virusas H5N8 labai pavojingas paukščiams, tačiau žmonių sveikatai grėsmės nekelia.

Informuojame, kad nustačius PG visi ūkyje laikomi paukščiai sunaikinami, po to ūkis turi atlikti inventoriaus,  pastatų ir aplinkos valymo ir dezinfekavimo darbus.

Visos šios išlaidos kompensuojamos  tik paukščių savininkams, kurie bus deklaravę savo laikomus paukščius. Deklaruoti reikia mažiausiai 2 kartus per metus (kas pusmetį), t.y. metų pradžioje ir liepos mėnesį.

Deklaracijas galima pateikti nuotoliniu būdu el. paštu: jonava@vmvt.lt .

Informacija suteikiama  tel. 8 349 54327 ir 8 349 53246.

Taip pat galima  deklaruoti pas privačius veterinarijos gydytojus ar seniūnijose pas žemės ūkio specialistus. Jeigu deklaruos pirmą kartą, kad suteikti bandos numerius, turėtų kreiptis į VMVT Kauno departamento Jonavos skyrių: el. paštas: jonava@vmvt.lt., Kosmonautų g. 15, Jonava.

Gyventojai, pastebėję laukinių vandens paukščių gaišenas  ar padidėjus naminių paukščių mirtingumui skambinkite ištisą parą veikiančia nemokamo telefono linija 8 800 40 403 arba privačiam veterinarijos gydytojui ar į VMVT Kauno departamento Jonavos skyrių  tel. 8 349 53246

Parengta pagal VMVT inf. 

Asociatyvi pixabay.com nuotr. 

Taip pat skaitykite: