Seimas nusprendė suvienodinti šalpos negalios pensijų dydžių nustatymo principus, šalpos pensijas mokėti ir dirbantiems asmenims, suteikti teisę gauti šalpos negalios pensiją ir tiems asmenims, kurie pripažinti netekusiais 45−55 proc. dalyvumo po 24 metų sukakties dienos. Už tai numatančias Šalpos pensijų įstatymo pataisas (projektas Nr. XIVP-3311(2) balsavo 109 Seimo nariai, susilaikė 17 parlamentarų.

Naujais pokyčiais siekiama panaikinti diskriminacines šalpos pensijų skyrimo ir mokėjimo sąlygas bei nustatyti teisingesnę šalpos negalios pensijų dydžių diferenciaciją.

Šiuo metu dirbti ir kartu gauti šalpos pensiją gali tik tie asmenys, kuriems negalia pripažinta iki 24 metų sukakties. Pakeitimais sutarta panaikinti šią diskriminacinę nuostatą ir šalpos pensijas skirti ir mokėti nepaisant to, kad jų gavėjai dirba. „Tokiu būdu visiems šalpos išmokų gavėjams bus sudarytos vienodos galimybės dirbti, neprarandant teisės gauti atitinkamą šalpos išmoką, skatinama asmenų su negalia integracija į darbo rinką“, − Seimo posėdyje yra sakiusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Pagal dabar galiojančią tvarką, asmenys, kuriems nustatytas 45−55 proc. darbingumo lygis po 24 metų sukakties, neturi teisės gauti šalpos pensijos. Naujomis nuostatomis nutarta užtikrinti visų asmenų su negalia konstitucinę teisę gauti negalios pensijas ir nustatyti asmenims, kurie pripažinti netekusiais 45−55 proc. dalyvumo po 24 metų, teisę į šalpos negalios pensiją.

Teisės akto pakeitimais taip pat suvienodintas šalpos negalios pensijų dydžių nustatymo principas, todėl daliai asmenų augs šalpos pensijos. Pagal jį, visiems gavėjams šalpos negalios pensijų dydžiai bus suskirstyti kas 5 netekto dalyvumo procentus.

Pagal naujas nuostatas, dėl pasikeitusių koeficientų šalpos pensijos didės: asmenims, neįgaliais pripažintiems iki 24 metų, netekusiems 45−60 proc. dalyvumo, nuo 25 iki 74 eurų; asmenims, neįgaliais pripažintiems po 24 metų, netekusiems 60 proc. ir daugiau dalyvumo, nuo 15 iki 90 eurų; 60 proc. ir daugiau dalyvumo netekusiems tėvams (įtėviams), globėjams ar rūpintojams, kurie ne mažiau kaip 15 metų slaugė namuose neįgalius asmenis, bei motinoms, išauginusioms 5 ar daugiau vaikų, – nuo 49 iki 110 eurų. Šie pokyčiai įsigalios nuo 2024 m. liepos 1 d.

Šiuo metu nustatyta, kad šalpos negalios arba šalpos senatvės pensija skiriama motinoms, išauginusioms 5 ar daugiau vaikų. Pataisomis nuspręsta tokią teisę suteikti ir tėvui. Ši pensija bus mokama tik vienam asmeniui, taip pat kaip dabar nustatyta mokėjimo tvarka neįgalius asmenis 15 metų slaugiusiems asmenims. Be to, sudaryta galimybė gauti šalpos išmokas ne už 6 mėnesius, o už 12 mėnesių, jeigu asmuo praleidžia kreipimosi dėl išmokos skyrimo terminą. Šie pokyčiai įsigalios nuo 2024 m. sausio 1 d.

Kaip skelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, remiantis „Sodros“ 2023 m. III ketvirčio duomenimis, šalpos išmokas gauna virš 62,3 tūkst. asmenų. Dauguma (virš 45 tūkst. žmonių) gauna šalpos neįgalumo pensiją, šalpos senatvės pensiją – beveik 11,5 tūkst. asmenų, šalpos našlaičių pensiją – apie 4 tūkst. asmenų, šalpos kompensaciją – beveik 1,6 tūkst. asmenų.

 Seimo Spaudos biuro inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: