Šiandien Seimas pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtiems Mokėjimų įstatymo pakeitimams, kurie leis trečdaliu – iki 1 euro – sumažinti pagrindinės mokėjimų sąskaitos paslaugų krepšelio kainą, papildomai taikant 50 proc. lengvatą nepasiturintiems. Taip siūloma sumažinti finansinę naštą žmonėms.

Numatoma, kad kasdien aktualių mokėjimo paslaugų, grynųjų pinigų išėmimo minimali mėnesinė suma bei minimalus mėnesis kredito pervedimų skaičius turėtų tenkinti apie 90 proc. vartotojų poreikius.

„Bazinis pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugų krepšelis turi būti ne tik prieinamas visiems, bet ir turėti saugiklius, kad jo kaina neaugtų – iš to daugiausiai tiesioginės naudos gauna vartotojai. Mokėjimo krepšelis bus labiau prieinamas visuomenei ir jo įkainis nesikeis bent trejus metus. Pigesnės ir labiau prieinamos kredito įstaigų siūlomos mokėjimo paslaugos yra būtinybė, kuri yra itin aktuali visiems ir kurią būtina užtikrinti, atsižvelgiant į šių dienų aktualijas“, – sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Įstatyme siūloma fiksuoti maksimalų komisinį atlyginimą ir susieti jį su minimalia mėnesine alga (MMA). Tokiu atveju bazinis paslaugų krepšelis kainuotų apie 1 eurą. Šiuo metu komisinio atlyginimo dydis nustatomas Lietuvos banko ir siekia 1,47 eurus.

Taip pat siūloma išplėsti kredito įstaigų, kurioms numatoma prievolė teikti pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugą, ratą. Papildomai įtraukiamos ir tos įstaigos, kurios neteikia grynųjų pinigų įmokėjimo į sąskaitą paslaugos.

Didinamas pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšelio prieinamumas ir populiarumas, nes kredito įstaigos, teikdamos pasiūlymus dėl jų siūlomų mokėjimo paslaugų ar atnaujindamos kainodarą, privalės aiškia ir suprantama forma informuoti ir apie alternatyvią paslaugą – pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugą.

„Taip pat skatinsime tiek žmonių, tiek verslo finansinį raštingumą. Verslas taip pat sulauks aktualių pakeitimų – ketinama sukurti lyginamąją mokėjimo paslaugų įkainių svetainę, skirtą smulkiajam verslui palyginti aktualių mokėjimo paslaugų įkainius ir pasirinkti geriausiai jų poreikius atitinkančius paslaugų tiekėjus. Galiausiai, užtikrinsime skaidrumą, aiškumą ir stabilumą – tiek vartotojai, tiek ir paslaugų tiekėjai žinos kokių paslaugų galima tikėtis ir kokios pareigos numatytos ateinančius trejus metus“, – pažymėjo ministrė.

Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtas projektas įsigalios 2025 m. sausio 1 d.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: