Suskaičiavus trijų šių metų ketvirčių kovos su kontrabanda rezultatus informuojame, kad iki rugsėjo pabaigos Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai ikiteisminiuose tyrimuose sulaikė maždaug 54 mln. eurų vertės prekių. Tai daugiausia nelegalios cigaretės – pastarųjų sulaikyta beveik milijonu pakelių daugiau nei pernai tuo pat metu. Pareigūnams taip pat dar įkliuvo ir 46 tonos nelegalaus tabako.

Šiemet dar labiau išryškėjo ankstesnių metų kontrabandos tendencijos: pagausėjo sulaikymų geležinkelio transporte, o didžioji dalis nelegalių rūkalų sulaikoma pasienyje su Baltarusija.

Vis intensyvėjančią kovą su kontrabanda liudija pradėtų ikiteisminių tyrimų skaičius: per devynis šių metų mėnesius MKT pareigūnai jų pradėjo net 303 (pernai tuo pat metu jų pradėta 242). Ir jei anksčiau absoliuti dauguma ikiteisminių tyrimų buvo pradedama dėl narkotikų kontrabandos, tai šiemet ši proporcija kiek pakitusi: apie trečdalis – 32 proc. tyrimų pradėta dėl nelegalių tabako gaminių.

Iš viso per devynis šių metų mėnesius Lietuvos muitinės pareigūnai sulaikė 13,86 mln. pakelių cigarečių ir 46,5 tonas tabako. Bendra jų vertė (su mokesčiais) siekia 53,4 mln. eurų.

Taip pat sulaikyta 12 tonų nelegalaus alkoholio, 257 kg kvaišalų ir 550 tūkst. eurų vertės grynųjų pinigų kontrabandos.

Ankstesnės cigarečių kontrabandos tendencijos šiemet tik stiprėjo: koncentruojant jėgas pasienyje su Baltarusija, čia atitinkamai sulaikyta ir 80 proc. cigarečių kontrabandos (pernai tuo pat metu čia pareigūnams įkliuvo 59 proc. nelegalių rūkalų). Dar apie 15 proc. kontrabandinių cigarečių sulaikyta šalies viduje.

Patys kontrabandiniai tabako gaminiai irgi beveik visi pagaminti Gardino fabrike „Neman“, tad baltarusiškos cigaretės sudaro 82,8 proc. visų rūkalų (beveik visos likusios cigaretės – 15,2 proc. –be banderolių).

Šiemet itin išaugo cigarečių kontrabandos sulaikymų skaičius geležinkelio transporte. Vien Lietuvos muitinėje iki rugsėjo pabaigos pradėtas 21 ikiteisminis tyrimas dėl traukiniais gabentos kontrabandos (pernai tokių pradėta 8). Iš viso per devynis mėnesius traukiniuose sulaikyta 762 tūkst. pakelių cigarečių kontrabandos (vertė 2,3 mln. eurų), kai pernai per tą patį laiką – 210 tūkst. pakelių (vertė – 747 tūkst. eurų). Paprastai tokiais atvejais cigaretės slepiamos sunkiai patikrinamuose biriuose kroviniuose – kalio chlorido trąšose, skaldoje ar anglyse.

Vis dėlto didžioji dalis sulaikytos kontrabandos ir toliau buvo gabenama krovininiais vilkikais, ypač dideliais kiekiais: po 500 – 1200 dėžių (t. y. 250 – 600 tūkst. pakelių) vienu metu.

Pasitaikė ir ypač įžūlių atvejų, kai cigaretės vežtos visai jų nemaskuojant, tiesiog rūkalų prikrovus visą sausakimšą puspriekabę, pvz., šių metų kovą tokia 1200 dėžių siunta buvo sulaikyta Elektrėnų apylinkėse.

Paprastai nelegaliems rūkalams užmaskuoti naudojamos deklaruotos oficialiai gabenamos prekės, kuriomis iš visų pusių (arba bent iš puspriekabės galo) apkraunamos dėžės su cigarečių kontrabanda.

Ypač dažnai slepiama medienoje, tačiau priedangos kroviniai gali būti patys įvairiausi. Pvz., greitai gendantys maisto produktai arba dėl gabaritų, didelio svorio, trapumo sunkiau patikrinamos, sudėtingiau iškraunamos, lengviau pažeidžiamos prekės.

Šiemet kaip maskuotė cigarečių kontrabandai naudoti svogūnai, silkė, vaisvandeniai, vafliniai tortai, perlinės kruopos, džemas ir pomidorai, bulvių košė. Taip pat kontrabanda buvo slepiama kavos puodelių, plieninių armatūrinių strypų, statybinių blokelių, stiklo lakštų, stiklainių, medžio pjuvenų ar durpių briketų, mineralinės vatos kroviniuose.

Kiek rečiau kontrabandos slėptuvės įrengiamos pačių prekių viduje, kai oficialus krovinys tampa tik butaforija, o cigaretės slepiamos pačių prekių viduje. Paprastai tai būna mediena – medžio plaušų plokštės, lentos, gofruotas kartonas, durų varčios, ar kitos prekės, pvz. gipso plokštės, žaidimų stalai ir pan.

Taip pat aktyviai naudojamos pačioje vilkiko puspriekabės konstrukcijoje įrengtos, „klasikinės“ kontrabandos slėptuvės, kai nelegalus krovinys gabenamas paslėpus grindyse, lubose ar dalį puspriekabės atitvėrus imitacine sienele.

Iš kitų tendencijų verta paminėti, jog padažnėjo atvejų, kai rūkalai vilkikais gabenami ir mažesniais kiekiais – po kelias ar keliolika dėžių cigarečių, kurios slepiamos atsarginiuose ratuose, daiktadėžėse ir pan. Tai vadinamoji „vairuotojų kontrabanda“, kai pastarieji susigundo kelionės metu „papildomai užsidirbti". 

LR muitinės inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: