Vasario 1 d. Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys susitikęs su Čekijos Respublikos kariuomenės vadu generolu majoru Karel Řehka aptarė dvišalį karinį bendradarbiavimą, Čekijos indėlį NATO gynybos ir atgrasymo veiklose, bendrą dalyvavimą tarptautinėse pratybose, galimybes Lietuvos kariams tobulinti įgūdžius bendradarbiaujant su Čekijos kariuomene bei planus dėl tolimesnės paramos Ukrainai ir jos karių mokymo misijų.

„Padėkojau Čekijos kariuomenės vadui už Čekijos karių dalyvavimą NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje Lietuvoje ir NATO oro policijos misijoje. Tai tiesioginis indėlis Lietuvos ir regiono saugumui. Taip pat labai vertinu galimybę Lietuvos kariams tobulinti savo įgūdžius pėstininkų kovos mašinų treniruoklyje Vyškove ir nuolatinį keitimasis patirtimi oro gynybos padalinių lygmenyje. Sutarėme plėsti karinį bendradarbiavimą CBRN srityje, dalyvaujant Čekijoje organizuojamose kolektyvinio lygmens pratybose ar ruošiant karius vykdyti CBRN žvalgybą ir darbą su cheminiais mėginiais “, – sakė Lietuvos kariuomenės vadas.

Čekijos Respublikos kariuomenės vadas į Lietuvą atvyko kartu su Čekijos gynybos ministrės Janos Černochovos delegacija. Vizito metu lenkėsi Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke, kur juos pasitiko pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ štabo viršininkas plk. ltn. Darius Kisielius, Lietuvoje dislokuotos NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės vadas plk. ltn. Marco Maulbecker ir Čekijos kontingento Lietuvoje vadas mjr. Vilém Čejka. Taip pat delegacijos nariai susitiko su NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje tarnaujančiais Čekijos kariais, apžiūrėjo sąjungininkų ginkluotę.

Lietuvą ir Čekiją sieja intensyvūs dvišaliai kariniai ryšiai, abi šalys būdamos NATO narėmis siekia saugumo savo šalyse ir kitose Aljansui priklausančiose valstybėse. Nuo 2018 m. Čekijos kariai nuolatos rotuojasi į Lietuvoje dislokuotą NATO priešakinių pajėgų batalioną, o Čekijos karinių oro pajėgų naikintuvai JAS 39C Gripen vykdo Baltijos šalių oro policijos misiją iš Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Šiauliuose.

Lietuvos ir Čekijos kariai kaip sąjungininkai dalyvauja bendruose mokymuose ir kituose kariniuose renginiuose. Aktyviai bendradarbiauja ir Lietuvos bei Čekijos šalių karinės oro pajėgos – kasmet abiejų šalių karinių oro pajėgų kariai dalyvauja bendrose tarptautinėse „Tobruko palikimas“ (angl. „Tobruq Legacy“), „Platus kirtis“ (angl. „Ample Strike“) bei kitose pratybose. ES bendradarbiavimo formatuose Lietuva yra prisijungusi prie Čekijos inicijuoto PESCO projekto, skirto elektroninės kovos ir sąveikos pajėgumui vystymui.

 

Nuot. aut. srž. Mantautas Patašius | Lietuvos kariuomenė

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: