Lietuvos Respublikos sienos pažeidimai, valstybės institucijų sprendimai ir valstybinė santvarka, Lietuvos dvišaliai santykiai su Kinija ir Baltarusija, žmogaus teisių padėtis mūsų šalyje – pagrindiniai taikiniai, kurie rugpjūčio mėn. sulaukė didžiausio dezinformacijos srauto. 

Per praėjusį mėnesį Kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikai Lietuvos informacinėje aplinkoje iš viso identifikavo 433 unikalius atvejus, turėjusius neigiamos informacinės veiklos bruožų. Lyginant su šių metų liepa, bendras tokių atvejų skaičius šie tiek nukrito (liepą iš viso fiksuota 485 atvejai), tačiau informacinių incidentų intensyvumas išliko aukštas.

Rugpjūčio mėn. aktyviai vykdytas priešiškas informacinis spaudimas prieš Lietuvos veiksmus siekiant suvaldyti nelegalios migracijos srautą per Lietuvos – Baltarusijos sieną. Su A. Lukašenkos ir Kremliaus režimais susijusiuose informacijos kanaluose buvo eskaluojami dezinformaciniai naratyvai, skleidžiamos melagienos, publikuotas klaidinantis turinys, manipuliuota faktais ir įvykių interpretacijomis, perpublikuojant Rusijos ir Baltarusijos režimui palankių „ekspertų“ nuomonę. Siekta formuoti Lietuvos, kaip nedemokratinės valstybės įvaizdį, kurioje pažeidinėjamos žmogaus teisės, teigta, jog Lietuva neva naudoja „fašistinius metodus“ prieš valstybinę sieną kertančius asmenis.

Rugpjūčio 15–21 d. žiauraus elgesio su sienos pažeidėjais Lietuvoje naratyvas skleistas visuose Baltarusijos valstybinės žiniasklaidos kanaluose. Klaidinančio turinio informacija ir melagienos buvo viešinamos Baltarusijos Valstybinio pasienio komiteto ir Valstybės sienų komiteto oficialiose svetainėse.

Rugpjūčio 10 d. prie Seimo vykęs ir riaušėmis pasibaigęs mitingas aktyviai išnaudotas priešiškų informacinių kanalų ir tapo viena bene labiausiai eskaluotų temų. Vyravo du pagrindiniai naratyvai – Lietuva yra nedemokratinė valstybė ir joje sistemingai pažeidinėjamos žmogaus teisės, o šalies valdžia neva tarnauja tik savo pačių, o ne valstybės piliečių interesams. Antrasis vyravęs naratyvas sietas su Lietuvos institucijų sprendimais siekiant suvaldyti Covid-19 viruso pandemiją. Teigta, jog negebanti užtikrinti sklandaus vakcinacijos proceso, šalies valdžia imasi represijų.

Dar viena tema  aktyviai eskaluota nedraugiškų šaltinių – tai Lietuvos dvišaliai santykiai su Kinija. Liepos 20 d. Lietuvai paskelbus, jog Vilniuje bus atidaryta Taivano diplomatinė atstovybė, visą rugpjūčio mėn. Rusijos bei Kinijos informaciniai kanalai selektyviai teikė informacijos dėl galimos ekonominės žalos Lietuvai ir jos vykdomos užsienio politikos. Lietuvos verslui grasinta, jog sulauks pasekmių už tariamą kišimąsi į Kinijos vidaus reikalus bei neva bandymą pakenkti šios šalies užsienio politikai. Dažniausiai atkartotas naratyvas, kad Lietuva yra neva nereikšminga valstybė, o jos užsienio politika yra padiktuota JAV interesų ir noro įsiteikti šiai valstybei.

Rugpjūčio mėnesį ir toliau tęstos Lietuvos narystės NATO, NATO kaip agresyvaus, savo veiksmais provokuojančio Rusiją ir Baltarusiją Aljanso temos. Teigta, kad Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos „Zapad 2021“ neva yra atsakas į „agresyvius“ NATO veiksmus šių šalių pasienyje.

Lietuvos kariuomenės informacija

Lietuvos kariuomenės nuotrauka

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: