Pirmuosiuose Lietuvoje mokytojams-elektronikos entuziastams skirtuose apdovanojimuose už kūrybiškumą ir ypatingus pasiekimus buvo apdovanoti 10 geriausių šalies mokytojų, viena iš jų – tai Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos ekonomikos, fizikos ir inžinerinių technologijų mokytoja Rūta Strumilienė. 

Įvertinimas už entuziazmą ir kūrybiškumą 

Perspektyvi elektronikos inžinerijos specialybė vis dar sulaukia per menko Lietuvos moksleivių dėmesio, todėl aukštojo mokslo įstaigos kasmet susiduria su rimta elektronikos inžinerijos studentų trūkumo problema. Dėl to kenčia ir elektronikos komponentus kuriančios ir gaminančios įmonės – joms nuolat trūksta elektronikos inžinierių. Čia svarbų vaidmenį atlieka jaunuolių mokytojai, kurie pirmieji supažindina moksleivius su elektronikos inžinerija. 

Paklausta, kaip sudomina mokinius inžineriniais mokslais, apdovanojimą už indėlį, skatinant moksleivius domėtis elektronikos inžinerija, gavusi mokytoja Rūta Strumilienė šypsosi: „Mano pirmoji specialybė yra elektronikos inžinerija, studijavau Kauno technologijos universitete (KTU), todėl man pačiai ši sritis – be galo įdomi. Kai įdomu man pačiai, tai ir mano mokiniams visai nieko.“ 

Praėjusiais mokslo metais mokytoja R. Strumilienė drauge su devintos klasės mokinių komanda dalyvavo Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacijos (LINPRA) organizuotame nacionalinio jaunųjų inžinierių konkurse, kuriame pristatė sukurtą Goldbergo mašiną – sudėtingą įrenginį, veikiantį domino principu, kai vienas procesas „paleidžia“ kitą procesą, o šie tęsiasi iki numatomos veiksmų pabaigos.  

Kartu su dešimtos klasės mokiniais dalyvavo pažintiniuose vizituose į KTU mechanikos inžinerijos, elektronikos inžinerijos, transporto inžinerijos, kūrybinių industrijų ir architektūros fakultetus. Ji taip pat organizavo susitikimus su verslo įmonėmis, taip skatino moksleivius prisijungti prie daugybės įvairių veiklų ir projektų. 

„Ateinančiais metais inžinerinių technologijų paslapčių pradėsiu mokyti ir abiturientus“, – džiaugiasi R. Strumilienė. 

Žvelgiant į statistiką, galima pastebėti, kad elektronikos inžinerijos studijas besirenkančių abiturientų skaičius kasmet auga, tačiau bendras studentų skaičius, įvertinus institucines, technines ir personalo bazės galimybes Kauno aukštosiose mokyklose bei vietos ir globalius darbo rinkos poreikius išlieka nepakankamas. Teoriškai tiek KTU, tiek Kauno technikos kolegija (KTK, nuo liepos 1 d. keičianti pavadinimą į Lietuvos inžinerijos kolegija) galėtų priimti kelis kartus didesnį kiekį studentų.  

Pasak darbo rinkos ekspertų ir elektronikos komponentus kuriančių bei gaminančių įmonių atstovų, būsimiems elektronikams puikių karjeros galimybių netrūks.  Elektronikos inžinerija yra viena iš nedaugelio sričių, kurios specialistų bent jau kol kas nepakeis dirbtinis intelektas. Priešingai – būtent dirbtinio intelekto ir kitų technologijų plėtra lems, kad tokių specialistų reiks vis daugiau.  

Mokytojams įteiktos 500 eurų premijos 

Už entuziastingą ir profesionalų darbą, atvedant moksleivius į inžinerijos pasaulį, mokytojams buvo įteikta finansinė padėka – 500 eurų vienkartinė premija. Tai kampanijos „Ateitis-elektronikams“ iniciatyva. Pati kampanija gimė prieš 4 metus, kai Kaune, Lietuvos elektronikos sostinėje, elektronikos komponentus kuriančios ir gaminančios įmonės, tokios kaip „Hella Lithuania“, „Kitron“, „Littelfuse“, „Teltonika Networks“ kartu su aukštosiomis mokyklomis – KTU ir KTK – bei Kauno ekonominės plėtros agentūros „Kaunas IN“ bei personalo atrankos įmone „Alliance for Recruitment“, suvienijo jėgas ir kviečia jaunuolius rinktis perspektyvias elektronikos inžinerijos studijas.  

Anot kampaniją koordinuojančios „Kaunas IN“ Verslo skyriaus vadovo Andriaus Veršinsko, Lietuvos švietimo bėdos yra sisteminės ir giluminės. „Vis mažiau moksleivių renkasi tiksliuosius mokslus, mažas procentas jų laiko šių dalykų egzaminus, trūksta tiksliųjų dalykų mokytojų, trūksta profesinio orientavimo, kai kuriose mokyklose – ir techninės bazės interaktyvesniam sudominimui. Kitur – pilna technikos, bet nėra kam su ja dirbti. Problemas vardinti galima ilgai.  

Tačiau keliaujant per mokyklas, girdint jau studijuojančių istorijas, pastebėjome, kad net ir tokiomis aplinkybėmis, atsiranda mokytojų – šviesulių, elektronikos entuziastų, kurie sugeba sudominti, įkvėpti mokinius rinktis inžinerinius, elektronikos mokslus. Tokius mokytojus norime pagerbti, įvertinti ir paskatinti toliau būti įkvėpimo šaltiniu jaunimui“, – sako A. Veršinskas. 

Mokytojai renginio Kaune metu buvo ne tik apdovanoti kampanijos „Ateitis-elektronikams“ iniciatorių 500 eurų premijomis, bet ir susipažino, kaip vyksta gamyba vienoje moderniausių ir didžiausių Lietuvoje „Hella Lithuania“ gamykloje, bendravo su elektronikos įmonių vadovais, aukštųjų mokyklų atstovais, lankėsi KTU „Mlab” laboratorijų centre. Jiems taip pat buvo surengta interaktyvi, nukelianti į tarpukario Kauną ekskursija į „Art Deco“ muziejų. 

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: