Vaikų pietų miego darželyje būtinybė - tema, nuolat įžiebianti diskusijas tarp skirtingą požiūrį turinčių suaugusiųjų. Klausimą dėl to kelia ir portalo jonavoszinios.lt skaitytoja Renata, kuri pasakoja, kad jos mažametis yra verčiamas miegoti, nepaliekant jokios galimybės apsispręsti. Moteris teiraujasi, ar  per pietus ilsėtis vaikus raginančios auklėtojos elgiasi teisingai? 

Nesupranta reikalavimo prasmės

,,Neminėsiu, kurį darželį lanko mano vaikas, bet žinau, kad su šia problema susiduria ir kitos mamos. Nesuprantu, kodėl vaikai verčiami miegoti, jei jie to nenori? Ar dėl to, kad auklėtojoms taip paprasčiau? Bet ar tai teisinga vaikų atžvilgiu?", - retoriškai klausė į redakciją paskambinusi skaitytoja.

To paties dar pernai klausė ir kita jonavietė. Tuomet situaciją dėl pietų miego komentavo ir lopšelio-darželio ,,Dobilas" ir lopšelio-darželio ,,Pakalnutė" vadovės, nurodžiusios, kad jų vadovaujamose įstaigose prievartos šiuo klausimu nėra (plačiau skaitykite čia).

Svarbi miego trukmė

Tiek Sveikatos apsaugos ministerija, tiek Ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Daiva Žeromskienė dėl pietų miego būtinybės laikėsi tos pačios pozicijos - pasiteiravus, kiek vaikams yra naudingas pietų miegas, patikinta, kad atsakyti į šį klausimą vienareikšmiškai -  sudėtinga.

D. Žeremonskienė atkreipia dėmesį į tai, kad vaikų dienos režimą ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose reglamentuojančioje Lietuvos higienos normoje HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“  įrašyta, jog vaiko dienos režimas turi atitikti vaiko fiziologinius poreikius, jo amžiaus ypatumus, sveikatos būklę. Reikalavimo būtinai miegoti pietų miegą nėra.

,,Gydytojų nuomone yra ne tiek svarbu, ar vaikas miegos dieną - svarbi yra miego trukmė per parą. Pietų miegas nėra toks svarbus kaip nakties ir per prievartą vaiko guldyti nereikėtų. Tokios taisyklės gali būti, jeigu darželis turi pakankamai patalpų ir žmogiškųjų išteklių pasirūpinti nemiegančiais vaikais, kai kiti miega. Ne visada auklėtojos gali rinktis, nes neturi kur palikti nemiegančio vaiko ir kas jį prižiūrėtų", - kalbėjo specialistė. 

Ragina geranoriškai bendradarbiauti 

D. Žeromskienės teigimu, vaikų miegojimo/nemiegojimo problemą ugdymo įstaigoje reikėtų spręsti tik geranoriškai bendradarbiaujant ir tariantis su šeima, įstaigos vadovais, auklėtojomis. Geriausia būtų leisti vaikui pasirinkti miegos jis darželyje ar ne.

,,Vaikai, kuriems reikia miego, vakare bus pavargę ir suirzę, todėl kitą dieną gal pasirinks miegoti pietų miegą. Bet jei paprašytas vaikas pusvalandį neužmiega, reikėtų leisti jam keltis. Bet reikia paisyti ir darželio galimybių, todėl kartais tai praktikoje įgyvendinti sudėtinga.

Rekomendacijos kiek vaikams reikia miegoti per parą pastaruoju metu keičiasi, jos ne tokios griežtos kaip anksčiau, bet minimali paros miego trukmė yra tokia: 1–2 metų vaikams reikėtų miegoti 11–14 valandų,   3–5 metų – 10–13 valandų, 6–13 metų – 9–11 valandų, 14–17 metų – 8–10", - paaiškino D. Žeromskienė. 

Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: