Įprasta, kai darželius lankantys vaikai miega pietų miego, tačiau tai, panašu, kelia iššūkių jų tėvams - anot į portalo jonavoszinios.lt redakciją paskambinusios jonavietės, pastarasis sutrikdo jos vaikų dienos ritmą, kas neigiamai veikia visos šeimos poilsį naktimis. Moteris pasakoja, kad  tokią pat problemą įžvelgia ir ne vienas kitas jos pažįstamas, auginantis mažamečius. Iškeltas klausimas, ar pietų miegas darželiuose - būtinas? 

Abejoja būtinybe 

,,Mano vaikas, pamiegojęs dieną darželyje, nebegali užmigti vakarais. Tą patį neretai girdžiu ir iš kitų tėvų.

Manau, kad pietų miegas nėra būtinas kiekvienam, tačiau prakalbus apie tai darželyje, tikinama, kad poilsis - privalomas.

Aš suprantu, kad auklėtojoms yra kur kas lengviau, kai miega visi vaikai... Nepaisant to, norėtųsi, kad šis sovietinis reliktas nebūtų primetamas visiems kaip neginčytina būtinybė.

Visgi, ir specialistai jau atkreipia dėmesį į tai, jog pietų miego poreikis - pervertinamas. Pavyzdžiui, moksliniame žurnale „Sleep medicine“ lyginami duomenys tarp šalių, kuriose įprasta nuo trejų metų vaikų nebeguldyti dieną, ir šalių, kuriose įprasta ir vyresnius vaikus guldyti pietų. Pastebėta, kad pietų miegantys vaikai vėliau eina miegoti nakčiai, o bendra paros miego suma yra trumpesnė. Taip teko skaityti, kad  Kvinslando technologijų universiteto ir Jameso Cooko universiteto Kvinslande mokslininkai atrado ryšį tarp pietų miego ir nakties miego trukmės. Pastebėta, kad vyresni nei trejų metų vaikai pamiegoję pietų, vėliau užmiega nakčiai, jų nakties miegas yra trumpesnis bei prastesnės kokybės", - pasakojo skaitytoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi). 

Nemiegantys neturi trukdyti miegantiems

Reaguojant į skaitytojos pastebėjimus, pasidomėta, kaip įvardytą situaciją vertina Jonavoje veikiantys darželiai - lopšeliai. 

,,Dobilo" vadovė Jurgita Macionienė atkreipė dėmesį, kad vaikų dienos režimą ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“.

,,Šios higienos normos 8 punktas numato: „Jei vaikų ugdymas vykdomas ilgiau nei 4 val., turi būti organizuojamas vaikų maitinimas ir poilsis tam skirtose patalpose ir (ar) pritaikytose erdvėse.“

Kiekviena lopšelio-darželio „Dobilas“ grupė turi atskirą žaidimų ir poilsio kambarį. Poilsio laikas mūsų įstaigoje trunka nuo 13.00 val. iki 15.00 val. Jo metu vaikams yra pasiūloma atsigulti į lovytes, o mokytojos tuo metu jiems seka pasakas. Dauguma vaikų užmiega. Nemiegantiems yra pasiūloma tiesiog pailsėti ir pagulėti lovelėje. Nenorintys gulėti gali atsisėsti prie mokytojos arba savo lovytėje ir vartyti mėgstamą knygelę. Stengiamės būti lankstūs ir atsižvelgti į kiekvieno vaiko poreikius. Grupėse galioja susitarimai, kad nemiegantys vaikai neturi trukdyti ilsėtis savo draugams", - pasakojo J. Macionienė.

Anot ,,Dobilo" vadovės, šiais mokslo metais įstaigos administracija negavo tėvelių prašymų ar klausimų, susijusių su vaikų poilsio organizavimu lopšelyje-darželyje.

Vertimą eiti miegoti vertina neigiamai

Lopšelio darželio ,,Pakalnutė" vadovė Simona Černiauskienė šiuo klausimu turi konkrečią nuomonę - vaikai miegoti pietų miego negali būti verčiami.

,,Kiekvienas vaikas yra skirtingas, todėl bendrai sakyti, kad visiems reikia eiti miegoti tiesiog negalima. Jonavos vaikų lopšelyje – darželyje „Pakalnutė“ paliekame teisę spręsti tėvams ar jų vaikas miegos ar ne. Mes šį laiką vadiname – Poilsio laiku, kurio metu nemiegantys vaikai užsiima individualia ramia veikla (dėlioja dėliones, varto knygas). Šiuo metu turime tik kelis nemiegančius vaikus.

Pati vertinu neigiamai vertimą miegoti ar tiesiog gulėti lovoje, manau turime priimti vaiko individualius poreikius", - teigė S. Černiauskienė.

Svarbi miego trukmė per parą

Skaitytojos klausimas perduotas ir Ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos stiprinimo skyriaus vedėjai Daivai Žeromskienei. Pasiteiravus jos, kiek vaikams yra naudingas pietų miegas, specialistė tikino, kad atsakyti į šį klausimą vienareikšmiškai -  sudėtinga.

D. Žeremonskienė atkreipia dėmesį į tai, kad vaikų dienos režimą ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose reglamentuojančioje Lietuvos higienos normoje HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“  įrašyta, jog vaiko dienos režimas turi atitikti vaiko fiziologinius poreikius, jo amžiaus ypatumus, sveikatos būklę. Reikalavimo būtinai miegoti pietų miegą nėra.

,,Gydytojų nuomone yra ne tiek svarbu, ar vaikas miegos dieną - svarbi yra miego trukmė per parą. Pietų miegas nėra toks svarbus kaip nakties ir per prievartą vaiko guldyti nereikėtų. Tokios taisyklės gali būti, jeigu darželis turi pakankamai patalpų ir žmogiškųjų išteklių pasirūpinti nemiegančiais vaikais, kai kiti miega. Ne visada auklėtojos gali rinktis, nes neturi kur palikti nemiegančio vaiko ir kas jį prižiūrėtų", - kalbėjo specialistė. 

Ragina geranoriškai bendradarbiauti 

D. Žeromskienės teigimu, vaikų miegojimo/nemiegojimo problemą ugdymo įstaigoje reikėtų spręsti tik geranoriškai bendradarbiaujant ir tariantis su šeima, įstaigos vadovais, auklėtojomis. Geriausia būtų leisti vaikui pasirinkti miegos jis darželyje ar ne.

,,Vaikai, kuriems reikia miego, vakare bus pavargę ir suirzę, todėl kitą dieną gal pasirinks miegoti pietų miegą. Bet jei paprašytas vaikas pusvalandį neužmiega, reikėtų leisti jam keltis. Bet reikia paisyti ir darželio galimybių, todėl kartais tai praktikoje įgyvendinti sudėtinga.

Rekomendacijos kiek vaikams reikia miegoti per parą pastaruoju metu keičiasi, jos ne tokios griežtos kaip anksčiau, bet minimali paros miego trukmė yra tokia: 1–2 metų vaikams reikėtų miegoti 11–14 valandų,   3–5 metų – 10–13 valandų, 6–13 metų – 9–11 valandų, 14–17 metų – 8–10", - paaiškino D. Žeromskienė. 

Skaitytojos klausimas perduotas ir Sveikatos apsaugos ministerijai, nurodžiusiai, kad ministerijos poziciją šiuo klausimu puikiai atspindi D. Žeromskienės nuomonė. 

Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Taip pat skaitykite: