Pastaruoju metu Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) platina pranešimus ne apie sulaikytus kontrabandininkus, nelegaliai iš Baltarusijos gabenusius rūkalus, o apie nuolat sulaikomas neteisėtas migrantų grupes, kurios į Lietuvą patenka pažeidusios sieną su Baltarusija. Šalia VSAT Užsieniečių registracijos centro (URC), esančio Pabradėje, migrantams pastatytas palapinių miestelis. Po trečiadienį vykusių neramumų, siekiant kontroliuoti situaciją ir užkardyti galimus konfliktus, URC apsilankė Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Čia žadamos sustiprintos policijos pajėgos, kad būtų užtikrinta viešoji tvarka, miestelio bei centro gyventojų saugumas.

Migrantų maršrutas yra žinomas

Visą mėnesį plūstantis nelegalių migrantų maršrutas yra žinomas - į Europos Sąjungą (ES) per Lietuvos-Baltarusijos sieną, tačiau pabėgėliai prašosi prieglobsčio Lietuvoje ir laukia sprendimo. Jei sprendimas teigiamas, prasideda užsieniečio integracija Ruklos pabėgėlių priėmimo cente (PPC), kuriame, kaip žinia, ir teikiamos socialinės paslaugos, apgyvendinimas ir valstybės parama integracijai užsieniečiams, kuriems suteiktas prieglobstis Lietuvos Respublikoje.

Nuo š. m. birželio 10 dienos Ruklos PPC vadovaujanti Beatričė Bernotienė teigia, kad centras pasirengęs priimti visus iššūkius.

„Jau mes esame apgyvendinę užsieniečius, kurie atvykę per Baltarusiją. Tai daugiausiai Irako piliečiai. Jie čia apgyvendinti po izoliacijos, su neigiamais testais nuo Covid ligos. Jeigu yra nelydimi nepilnamečiai, jie iš karto pas mus atvyksta nuo pasienio. O jei yra prieglobsčio prašytojai – Migracijos departamento sprendimu yra apgyvendinami arba Užsieniečių registracijos centre, arba kitoje įstaigoje.

Ruklos PPC turime pakankamai laisvų vietų – galėtume priimti dar apie 130 pabėgėlių, tačiau šis skaičius nuolat kinta. Kiekvieną rytą tenka bendrauti su Migracijos departamentu, su pasienio tarnyba. Teikiame informaciją kiek turime laisvų vietų, aptariami planai, kas galėtų atvykti pas mus. Tikėtina, kad į Ruklą dar atvyks šeimos su mažamečiais vaikais, tai yra, apgyvendinimas orientuotas pažeidžiamoms asmenų grupėms“, - sako Ruklos PPC direktorė B. Bernotienė.

Graikijos institucijos bendradarbiauja su Lietuva dėl migracijos krizės suvaldymo

Šiandien, birželio 25-ąją vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius susitiko su Graikijos Migracijos ir prieglobsčio reikalų ministerijos, Graikijos Policijos Užsieniečių reikalų ir Sienos apsaugos padalinių atstovais. Per susitikimą dėmesys skirtas susidariusiems naujiems nelegalių migrantų maršrutams į Europos Sąjungą (ES) per Lietuvos-Baltarusijos sieną ir tolesniam bendradarbiavimui šiuo klausimu.

Viceministras trumpai pristatė informaciją, apie Baltarusijos režimo veiksmus po to, kai ES šalys pasmerkė priverstinį lėktuvo nutupdymą Minske, nuskambėjo grasinimai, kad Lietuva bus užtvindyta migrantais. Pastarąjį mėnesį kiekvieną naktį Lietuvoje sulaukiama nuo keliolikos iki keliasdešimt migrantų, kurie neteisėtai kerta Lietuvos sieną.

„Džiaugiamės greita Graikijos reakcija ir jau vykstančiu bendradarbiavimu su Graikijos ekspertais. Graikija turi nemažai patirties  organizuojant nelegalių migrantų kontrolę, apsaugą ir apgyvendinimą, tad šių ekspertų įžvalgos mums ypač svarbios. Viena esminių problemų – tai vertėjų trūkumas, o kalbos barjeras itin apsunkina procedūrų vykdymą“, – teigė vidaus reikalų viceministras A. Abramavičius.

Laukiama Frontex vadovo vizito į Lietuvą

Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros (Frontex) vadovas Fabrice Leggeri liepos mėnesį ketina atvykti į Lietuvą ir pamatyti kokia yra situacija su neteisėtais migrantais, kurie pastarąjį mėnesį plūsta iš Baltarusijos.

Frontex vadovas F. Leggeri pažymėjo, kad agentūra teiks reikiamą pagalbą tiek sienos apsaugos, tiek grąžinimų srityse. „Esame įsipareigoję teikti Lietuvai paramą –  tai Europos solidarumo išraišką“, –  teigė Frontex vadovas.

Artimiausiu metu į Lietuvą atvyks 30 Frontex pareigūnų, kurie kartu su Lietuvos pasieniečiais dirbs pasienio ruože.

Kitas svarbus klausimas, kurį reikia spręsti, kai neteisėtai atvykusių asmenų prieglobsčio prašymai yra atmetami, tai šių žmonių grąžinimas į jų kilmės šalis. Šioje srityje išplėstus įgaliojimus turinti Frontex agentūra taip pat gali padėti Lietuvai organizuojant grąžinimo operacijas bei teikiant metodinę pagalbą.

Nelegalių migrantų krizė Lietuvoje

Iš viso šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos bandė patekti 508 neteisėti migrantai. Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos valstybės sieną iš Baltarusijos neteisėtai kirto 2 kartus daugiau trečiųjų šalių piliečių nei per pastaruosius trejus metus (2018, 2019, 2020) kartu sudėjus. Pernai sulaikytas 81 toks užsienietis. 2019 m. pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 m. – 104. Tarp šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikytųjų daugiausiai yra Irako piliečių ar jais prisistačiusių užsieniečių – 328. Taip pat sulaikyti 46 Irano, 42 Sirijos, 39 Baltarusijos, 17 Rusijos, 11 Turkijos, 10 Šri Lankos, 6 Tadžikistano, 3 Afganistano, po 2 Jemeno ir Egipto bei 1 Somalio piliečiai ar jais prisistatę asmenys.

VSAT sustiprino sienos su Baltarusija apsaugą. Be to, pasieniečiams į pagalbą atėjo pajėgos iš Viešojo saugumo tarnybos, Lietuvos policijos, Šaulių sąjungos ir kitų institucijų.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: