Muitinės departamentas prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos įgyvendino visas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) rekomendacijas dėl smulkiųjų siuntų deklaravimo sistemos tobulinimo.

STT, 2019 metų lapkričio mėn. atlikusi smulkiųjų pašto siuntų deklaravimo muitinėje proceso antikorupcinį vertinimą, nustatė, kad muitinė nesudaro aiškių ir praktinių sąlygų fiziniams asmenims elektroniniu būdu savarankiškai deklaruoti prekių, gautų pašto siuntomis. Tai sudarė galimybę muitinės tarpininkams nepagrįstai pelnytis iš valstybės sudarytos prievolės ir pašto siuntų deklaravimo procesą daryti neskaidrų.

2021-07-01 įsigaliojus naujoms Europos Sąjungos taisyklėms dėl iš trečiųjų šalių atsisiunčiamų prekių importo PVM apmokestinimo ir pradėjus veikti naujai Išmaniajai muitinės deklaracijų apdorojimo sistemai (iMDAS) taip pat buvo įgyvendinti STT antikorupcinio vertinimo išvadoje pateikti pasiūlymai dėl galimybės fiziniams asmenims savarankiškai deklaruoti pašto siuntas.  

Esminiai STT pasiūlyti pokyčiai, kurie padės fiziniams asmenims skaidriau deklaruoti smulkiąsias siuntas:

  • Nemokama tarpininkams – sudaryta reali galimybė fiziniams asmenims deklaruoti smulkias pašto siuntas iš trečiųjų šalių, savarankiškai nemokant tarpininkams už siuntų deklaravimą papildomai.
  • Nuotolinis deklaravimas – visas savarankiškam deklaravimui pradėti reikalingas procedūras galima sutvarkyti nuotoliniu būdu nevykstant fiziškai į muitinę.
  • Supaprastintas deklaravimo procesas – dabar užsiregistruoti deklaravimo sistemoje galima pasinaudojus el. valdžios vartų portalu.
  • Sumažėjo mokesčiai – sumažėjo tarpininkų taikomi mokesčiai už pašto siuntų deklaravimą. Pavyzdžiui, Lietuvos pašte paslauga iki naujos sistemos kainavo 8 Eur už siuntą, pradėjus veikti naujai sistemai deklaravimas kainuoja 3 Eur.

STT rekomendacijas teikė Muitinės departamentui 2019 m. lapkritį, o jos įgyvendintos – 2021 m. liepą.

Antikorupcinį vertinimą buvo nuspręsta atlikti atsižvelgiant į tai, kad daugėjo prekių iš trečiųjų šalių, kurios įsigyjamos internetu. Siunčiant tokias prekes į Lietuvą svarbu jas deklaruoti muitinei ir nustatytais atvejais sumokėti privalomus mokesčius.

STT antikorupcinio vertinimo išvadą rasite čia.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: