Naktį iš pirmadienio į antradienį skirtinguose Lietuvos miestuose vyko naktinės maudynės lediniame vandenyje. Pastarųjų entuziastų būta ir Jonavoje - šie nėrė į miesto tvenkiniuose iškirstas eketes.

Naktinės maudynės - Lietuvos sveikuolių sąjungos iniciatyva, kuri jau ne vienerius metus paskatina visos šalies ruonius nerti į vandenį sausio 19-osios naktį. Kodėl maudynėms pasirinkta būtent ši naktis? Yra tikinčiųjų, kad sausio 19 d. keletui valandų visas Žemės vanduo tampa stebuklingu (plačiau apie tai skaitykite čia). Manoma, kad toks vanduo gali išgydyti ir sunkiausias ligas.

Jonavos tvenkiniuose - 12 ruonių

Įprasta, kad tokio tipo maudynių entuziastais masiškai susirenka šalia Žaliųjų ežerų - čia būdavo kuriamas laužas, o prieš šokant į vandenį, krante mankštindavosi būriai žmonių. Tačiau įvertinus, kad šalyje įvestas karantinas, šįkart Lietuvos sveikuolių sąjunga skatino ruonius maudytis savo miestuose. 

Jonaviečiai, nusprendę naktines maudynes išbandyti savu kailiu, eketes pasiruošė pirmajame ir trečiajame tvenkinyje. Suskaičiuota, kad iš viso juose, su pertraukomis, po vieną, maudėsi 12 ruonių - 3 merginos ir 9 vyrai. 

Naujos pažintys ir geros emocijos

Vienas iš jų - jonavietis Andrius Greičius, kuris pasakoja, kad grūdintis šaltame vandenyje pradėjo vos prieš kelias savaites. 

,,Po skyrybų išgyvenau emociškai sunkų laikotarpį ir jaučiau, kad turiu kažką veikti. Sužinojau, kad ne vienas jonavietis sekmadieniais maudosi tvenkinyje šalia Joninių slėnio. Gruodį sugalvojau pabandyti ir aš. Pamenu, atėjau šiek tiek vėliau nei buvo sutarta. Dėl to neturėjau laiko tinkamai apšilti, tad pirmas panirimas į šaltą vandenį buvo nemenkas šokas. Nepaisant to, maudytis ėjau ir kitais sekmadieniais, kartais atsivesdavau ir pusantrų metų sūnų. Nežinau, kiek jis supranta, bet, manau, kad grūdinimasis lediniame vandenyje gali būti puikus pavyzdys, siekiant ugdyti žmogų.

Tiesa, tada dar nežinojau apie 30-ies dienų iššūkį ir naktines maudynes.

Kai pamačiau, jog viena pažįstama žada imtis jo ir ieško bendraminčių naktinėms maudynėms, nedvejodamas nusprendžiau prisijungti. Ir nenusivyliau - lendant į eketę naktį, junti daug didesnius ir aštresnius pojūčius", - pasakojo A. Greičius, pridurdamas, kad naujų iššūkių sau kėlimas atneša vidinį pasitenkinimą.

,,Apima smagus jausmas, kai supranti, kad padarei tai, kas anksčiau atrodė už tavo galimybių ribų. Šalia to, tokios iniciatyvos suteikia galimybę susipažinti su bendraminčiais. Pastebėjau, kad eketėje nusimaudyti ateinantys žmonės visada atsineša gerą nuotaiką, tad ir pats namo grįžti su šypsena.

Galiu pasakyti, kad jei tau yra sunku, būtina išbandyti kažką naujo. Tai gydo... Na ir negali žinoti, gal tas vanduo sausio 19-osios naktį buvo tikrai stebuklingas. Šįryt atsikėliau lyg naujai gimęs", - šypsodamasis kalbėjo vyras.

Naujas potyris

Eketėje praėjusią naktį maudęsis Andrius Spietinis yra aktyvaus gyvenimo būdo entuziastas - vyras savo vakarus dažniausiai užbaigia mindamas dviratį, kuriuo per praėjusius metus įveikė daugiau nei 13 000 kilometrų. Sportiškas jonavietis neabejoja, kad grūdinimasis - neatsiejama sveikos gyvensenos dalis. 

,,Nors maudytis eketėje pradėjau tik šiais metais, šaltas vanduo mane lydi senokai. Grūdinimasis -  viena iš sporto sudedamųjų dalių. Manau, kad nereikia pasakoti apie jo naudą...

Maudytis eketėje yra visai ne tas pats, kas apsilieti šaltu dušu. Tai - naujas potyris, o kiekvieną dieną atrandant bei patiriant kažką naujo, tu gyveni, o ne egzistuoji. Yra toks posakis: ,,Life is a journey and becoming better every day is the goal" (liet. Gyvenimas - tai kelionė, kurios tikslas - tobulėjimas kiekvieną dieną)", - teigė vyras.

Kartu su A. Spietiniu, išbandyti eketę ryžosi ir keli jo draugai. 

,,Mėgstu draugiją sportuojant, bet dažnai atbaido tas didžiulis pajėgumų skirtumas: ne kiekvienas gali dviračiu nuvažiuoti po 100 kilometrų, kitam vien tokia mintis atrodo nereali. Tačiau ieškant kompanijos, neretai padeda socialiniai tinklai. Taip nutiko ir su maudynėmis - pamačiau iššūkį, pasiūliau pažįstamiems sudalyvauti.

Kalbant apie naktines maudynes, kai kurie tiki stebuklais, kiti, kad su kompanija drąsiau, smagiau", - kalbėjo A. Spietinis. 

Pirmas kartas

Viena iš trijų Jonavos tvenkinyje praėjusią naktį besimaudžiusių merginų - Leta Dagilytė, lediniame vandenyje maudėsi pirmą kartą.

,,Man visada patiko iššūkiai. Sužinojusi, kad eketė bus ir Jonavoje, nusprendžiau išsimaudyti. Daug žmonių bandė mane atkalbėti, bet tai mane tik dar labiau motyvavo. 

Nors eketėje maudžiausi pirmą kartą, nejaučiau baimės. Tikiu, kad ryžtantis tokiems iššūkiams, mus gąsdina ne pats procesas, o nežinomybės jausmas, nežinojimas, ką jausime panirę į vandenį. 

Kadangi aš buvau nusiteikusi pozityviai, neleidau sau būti užvaldomai nežinomybės ir blogų minčių. Pajustas jausmas - naujas ir labai stiprus. Tai - išėjimas už komforto ribų. Buvo taip šalta, kad net karšta (aut.past. šypsosi). Išlipusi iš vandens, jaučiau viso kūno paviršinį užledėjimą. Pojūčiai - labai įdomūs. Vėliau užlieja šilumos banga ir pasididžiavimo savimi jausmas, kad padarei tai! Norisi pakartoti", - kalbėjo L. Dagilytė. 

Prasidėjo iššūkis

Naktinės  maudynės - 30 dienų iššūkio pradžia. Kaip jau sufleruoja iššūkio pavadinimas, jis truks visas 30 dienų - maudomasi kasdien.

„Kviečiu prisijungti visus tuos, kuriems grūdinimasis šaltu vandeniu jau tapo įpročiu ir tuos, kam tai bus pirmas kartas,“- kviečia Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas, ledinės eketės iššūkio idėjos autorius – Simonas Dailidė. „Prieš penkerius metus Žaliuosiuose ežeruose žiemos sezonu aš maudžiausi vienas, o dabar, ypač savaitgaliais, čia dieną pradeda būriai ieškančių adrenalino vilniečių. Džiaugiuosi, kad visoje Lietuvoje atsiranda vis daugiau šalto vandens entuziastų, savo pavyzdžiu užkrečiančių tuos, kuriems vis pritrūksta ryžto išeiti iš komforto zonos ir patiems prisiimti atsakomybę už savo sveikatą ir gerą emocinę būseną. Kviečiu aktyviai dalyvauti 30 dienų iššūkyje, o savo patirtimis dalintis socialiniuose tinkluose.“

Dalis naktines maudynes išbandžiusių jonaviečių neabejoja, kad tęs iššūkį, kiti neslepia, jog dar dvejoja. 

Medikų nuomonė 

Tiesa, medikai maudynes lediniame vandenyje vertina nevienareikšmiai.

Ilgametę patirtį šeimos medicinos srityje turinti gydytoja, buvusi Jonavos ligoninės vadovė, Aldona Balutienė tikina, kad tokias maudynes propaguoti turėtų tik tie asmenys, kurie grūdinosi palaipsniui ir ne vienerius metus.

,,Jei žmogus augo taip grūdinamas, yra sportiškas, sveikas, manau, kad maudynės gali turėti ir teigiamų pasekmių sveikatai, imunitetui. Bet jei į eketę šoka tam visiškai nepasiruošęs, gali ištikti ir širdies smūgis. 

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad kai į ledinį vandenį lenda jauni žmonės, tai yra viena, kai pagyvenę - kita. Vyrams, sulaukusiems 50-ies metų, išauga rizika susirgti prostatitais, moterims - vėl savos ligos. Dėl to tokį ekstremalų grūdinimąsi siūlyčiau vertinti atsargiai", - teigė A. Balutienė. 

Jonavos greitosios medicinos pagalbos specialistė Olga Fomina šiuo klausimu turi kategorišką nuomonę. Anot jos, didelės temperatūrų kaitos - nei sveikos, nei naudingos sveikatai. Jos žodžiais tariant, ilgaamžiai sveikuoliai neretai serga sąnarių, peršalimo ligom, lėtiniais uždegimais, kurie yra sunkiai gydomi.

Nuotraukų galerijoje - Jonavos ruonių užfiksuoti kadrai bei naktinių maudynių akimirkos. 

 

Taip pat skaitykite: