„Muzika yra visas mano gyvenimas“ – nė nedvejodama sako ne vieno jonaviečio muzikinius sugebėjimus puoselėjusi Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokyklos fortepijono dalyko mokytoja ekspertė Roma Balienė. Pedagogė kartu su savo ugdytiniais nuolat skina laurus ne tik respublikiniuose, bet ir tarptautiniuose konkursuose. Matant tai, kad sėkmės nestabdo nei dėl koronaviruso sustabdytas kontaktinis mokymas, nei faktas, jog konkursai vyksta tik virtualioje erdvėje, R. Balienė neabejoja – nuolat dirbant ir užsibrėžiant sau aukštus tikslus, galima pasiekti itin džiuginančių rezultatų.

Ilgametė patirtis

Iš Šiaulių į Jonavą prieš keturiasdešimtmetį atvykusi R. Balienė – ilgametę darbo patirtį su vaikais turinti pedagogė.
„Šiauliuose baigiau savo pirmąsias muzikinio ugdymo institucijas: tuometinę Šiaulių vaikų muzikos mokyklą bei Šiaulių aukštesniąją muzikos mokyklą.
Baigusi pastarąją, pagal tuo metu buvusią tvarką, kuomet po studijų reikėjo atidirbti, kaip buvo įvardijama – paskyrimą, atvykau į Jonavą, pradėjau dirbti Jonavos muzikos mokykloje fortepijono mokytoja bei koncertmeistere. Taip pradėtas mano karjeros kelias tęsiasi iki šiol – Jonavoje dirbu daugiau nei 40 metų“, – pasakojo R. Balienė.


Siekė savo tikslo


Paklausta, kas ją paskatino pasirinkti tokią profesiją, pedagogė prisimena savo vaikystę.


„Dar besimokydama Šiaulių vaikų muzikos mokykloje žinojau, kad noriu būti mokytoja.
Mano fortepijono mokytoja buvo labi švelnus, jautrus žmogus. Pamokos visad būdavo įdomios. Tai tikriausia yra viena iš priežasčių, kodėl pasirinkau būtent tokią profesiją – juk vaikai neretai mėgdžioja suaugusiuosius.
Žinoma, kad šis mano pasirinkimas buvo susijęs ir su auklėjimu šeimoje, kur nuolat buvo kartojama, jog kažką pradėjus, būtinai turi užbaigti“, – teigė pedagogė.


Daugybė laimėjimų


R. Balienė ne vienerius metus mokė daugkartinę tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatę, pianistę, siekiančią įgyti atlikėjos profesiją – Juliją Rockiną. Dabar ji džiaugiasi savo ugdytinės – vos šešerių metų sulaukusios jonavietės Simonos Jefimenkaitės – rezultatais: nors visame pasaulyje siaučiantis koronavirusas apribojo ne tik renginius, bet ir kontaktinį mokymą, mažoji jonavietė sėkmingai skina laurus virtualioje erdvėje vykstančiuose konkursuose.


„Muzikuoti fortepijonu Simona pradėjo ketverių metų. Jos muzikinė karjera prasidėjo karantino metu. Dėl to jai dar neteko dalyvauti „gyvuose“ konkursuose ar koncertuose. Nepaisant to, mergaitė yra 11 respublikinių bei tarptautinių konkursų „GRAND PRIX“ bei pirmų vietų nugalėtoja. Jau pirmajame savo konkurse – „MUZIKA-@ 2020“, kuriame Simona dalyvavo 2020 metų gegužės mėnesį, ji laimėjo „GRAND PRIX“.
Vilnius, Kaunas, Praha, Viena, Zalcburgas, Paryžius, Barselona – tai miestai, kuriuose Simona savo talentu pakerėjo garbingus konkursų komisijų žiuri narius.


Ypač džiaugiuosi dviejų tarptautinių konkursų rezultatais. Vienas jų – tarptautinio interaktyvus konkurso „NOUVELLES ETOILES 2021“ (Paryžius, Prancūzija) laimėta 1 vieta ir specialus prizas, t. y., galimybė groti fortepijoninį koncertą su Novosibirsko kameriniu orkestru.
Kitas labai ryškus pasiekimas – tarptautiniame interaktyviame dviejų turų konkurse „TALENTS OF EUROPE“, vykstančiame Barselonoje (Ispanija). Jo pirmajame ture Simona laimėjo 1 vietą ir yra pakviesta dalyvauti antrame ture, kuris vyks jau balandžio mėnesį. Jau ruošiame jam naują programą“, – laimėjimus vardijo R. Balienė, pridurdama, jog tiki ir tolimesne savo auklėtinės sėkme.


„Manau, kad Simonos prigimtinis muzikalumas, darbštumas, užsispyrimas, atkaklumas, domėjimasis muzika padės jai augti ir tobulėti ne tik kaip pianistei, bet ir kitose meno bei mokslo srityse“, – kalbėjo R. Balienė.

Nauji iššūkiai – naujos galimybės

Pedagogė neslepia, kad mokytis bei mokyti groti fortepijonu nuotoliniu būdu – labai sudėtinga. Nepaisant to, ji neabejoja, jog nuotolinis mokymas atvėrė ir naujas galimybes.

„Esu nepataisoma optimistė ir man labai patinka posakis: „Jei nespėjai į traukinį, naudokis kitomis susisiekimo priemonėmis. Yra lėktuvai, laivai“.

Galiu pasakyti, kad be daugybės sunkumų, dabartinis laikotarpis turi ir savitus privalumus – neišvykstant iš namų galime „aplankyti“ daugybę šalių, dalyvauti įvairiuose konkursuose, renginiuose, seminaruose, konferencijose nuotoliniu būdu“. , – kalbėjo R. Balienė.

Pabrėžia tėvų indėlio svarbą

Kas anot pedagogės lemia muzikalių vaikų sėkmę?

„Ko gero, nieko naujo nepasakysiu. Kaip sako liaudies patarlė – ką pasėsi, tą ir pjausi. Muzika, grojimas pasirinktu instrumentu – sudėtingas užsiėmimas. Mokantis atlikimo meno, reikia labai daug kantrybės, laiko, aplinkinių palaikymo.

Tai savotiškas „darbas“ ir jis tampa dar sunkesnis, jei talento šiek tiek pritrūksta. Tačiau talentas be darbo dažniausiai didelės sėkmės neatneša. Pedagogai dažnai kartoja, kad sėkmės formulę sudaro 90 procentų darbo ir 10 procentų talento.

Tiesa, čia labai svarbus dar vienas aspektas – tėvų, šeimos požiūris į vaiko ugdymą. Ir kuomet „Sėkmės trikampio“ – vaikas, šeima, pedagogas – kraštinės yra lygios, pasisekimas bus garantuotas“, – kalbėjo R. Balienė.

Puiki terpė augti

Pasakodama apie savo pedagogės karjerą, R. Balienė džiaugiasi, kad galėjo prisidėti prie ne vienos absolventų kartos išleidimo. Remdamasi sukaupta patirtimi, ji neabejoja, kad Jonava – miestas, kuriame užaugo ir tebeauga ne vienas muzikos talentas.

,,Manau, kad buvusių auklėtinių širdelėse pasėta muzikinė sėklytė tikrai padėjo formuotis visapusiškai asmenybei, jos brandai, o muzika iki šiol užima svarbią vietą jų gyvenime.

Galiu pasidžiaugti, kad Jonava – puikus miestas. Myliu jį ir labai džiaugiuosi, kad jame gyvenu. Jame tikrai auga daugybė muzikalių asmenybių.

Manau, kad čia yra didžiulės galimybės ugdytis, tobulėti. Tik atpažinkime jaunuosius talentus, sudarykime jiems galimybę atsiskleisti, puoselėkime tuos liaunus muzikinius daigelius“, – gražių žodžių savo miestui ir kraštiečiams negailėjo pedagogė.

Teksto autorė Jovita Stanevičiūtė 

Taip pat skaitykite: