,,Sveiki. Vėl atėjo pavasaris ir vėl į gatves išlindo elektriniai paspirtukai, riedžiai. Smagu, kad žmonės renkasi ekologiškas transporto priemones, bet čia yra vienas didelis bet - taisyklių laikosi tik vienetai. Neseniai turėjau tokią situaciją, kad man jau įvažiavus vienu ratu į pėsčiųjų perėją, į ją tiesiog ,,iššoko" vienaratis riedis ir kelių centimetrų atstumu pralėkė pro automobilio priekinį žibintą. Džiaugiuosi, kad greitai nevažiavau, nes perėja buvo ties posūkiu, tad spėjau laiku sustoti, tačiau nuoširdžiai išsigandau. Bet panašu, kad riedžio vairuotojas manęs net nenorėjo matyti, o gal net negirdėjo - jam papynus, jis net nesureagavo. Įtariu, kad po kapišonu jis buvo su ausinėmis.

Būtų puiku, kad tokių situacijų pavyktų išvengti. Tad norėčiau, kad jūs atkreiptumėt jonaviečių dėmesį į Kelių eismo taisykles, kurių privalo laikytis būtent riedžių bei paspirtukų valdytojai", - toks laiškas pasiekė portalo jonavoszinios.lt redakcijos pašto dėžutę. 

Kaip informavo Kauno apskr. VPK komunikacijos poskyris, Jonavoje praėjusiais metais buvo fiksuoti keli įvykai, susiję su elektriniais paspirtukais.

,,Tačiau tikslaus skaičiaus pateikti negalime, kadangi atskira statistika nėra vedama. Šiais metais tokių įvykių fiksuota dar nėra", - nurodė pareigūnai, čia pat primindami, kad  per pėsčiųjų perėją negalima važiuoti jokia transporto priemone.

Taisyklės tiek elektriniams paspirtukams, tiek ir riedžiams yra vienodos su keliais nežymiais skirtumais.

Lietuvos kelių policijos tarnyba nurodo, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymu, transporto priemonė, kuri turi ne mažiau kaip du ratus ir vidaus degimo variklį ar elektros variklį, kurių didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 1 kW, ir kurios didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 25 km/val., priskiriama motoriniam dviračiui. Tokios transporto priemonės vairuotojas turi laikytis Kelių eismo taisyklių VIII skyriuje nurodytų reikalavimų (Reikalavimai dviračių vairuotojams).

Dviračiu, motoriniu dviračiu, ar šiai kategorijai priskirtinu elektriniu paspirtuku, elektriniais riedžiais ir pan., galima važiuoti dviračių takais, pėsčiųjų ir dviračių takais, arba dviračių juostomis, kur jų nėra – tam tinkamu kelkraščiu. Važiuodamas kelkraščiu, pėsčiųjų ir dviračių taku, šaligatviu, elektrinio paspirtuko vairuotojas privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti, kelti pavojaus. Atkreipiame dėmesį, kad šių transporto priemonių vairuotojams draudžiama kirsti važiuojamąją dalį pėsčiųjų perėjomis.

Kai kelyje nėra dviračių tako, pėsčiųjų ir dviračių tako arba dešinėje kelio pusėje nėra dviračių juostos, kelkraščio, taip pat tais atvejais, kai jais važiuoti negalima (duobėti ir panašiai), leidžiama važiuoti šaligatviu arba viena eile važiuojamosios dalies kraštine dešine eismo juosta, kuo arčiau jos dešiniojo krašto, išskyrus Kelių eismo taisyklių 106 punkte nurodytus atvejus, taip pat kai reikia apvažiuoti kliūtį, važiuoti tiesiai, kai iš pirmosios eismo juostos leidžiama sukti tik į dešinę.

Važiuodamas važiuojamąja dalimi, vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas. Važiuojant tokia transporto priemone nepilnamečiams (iki 18 metų) privalomas saugos šalmas.

Važiuoti važiuojamąja kelio dalimi dviračiu (elektriniu paspirtuku – greitis iki 25 km/val., galia ne didesnė kaip 1 kW) leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o išklausiusiems Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos nustatytą mokymo kursą ir turintiems mokyklos išduotą pažymėjimą, – ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims. Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų asmenims. Gyvenamojoje zonoje dviračių vairuotojų amžius neribojamas. Suaugusieji turi užtikrinti, kad nepilnamečiai tinkamai elgtųsi kelyje, patiems rodyti tinkamą (gerą) pavyzdį.

Lietuvos kelių policijos tarnyba primena, kad asmenys, važiuojantys elektriniais paspirtukais, kaip ir visi viešajame eisme dalyvaujantieji, privalo vykdyti Kelių eismo taisyklių reikalavimus, būti atidūs, saugoti save, gerbti kitus eismo dalyvius. Būtina sąmoningai suprasti – kelyje esi ne vienas, savitarpio pagarba ir atsargumas yra saugaus dalyvavimo eisme pagrindas.

Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja, kad Kelių eismo taisyklių 5 punkte nurodyta: eismo dalyviai privalo išmanyti Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymą, mokėti Kelių eismo taisyklės ir jų laikytis.

Nuorodos į galiojančius teisės aktus:

Kelių eismo taisyklės

Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymas


 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: