Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad liepos 22 d. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose buvo registruotas potencialus 50 metų amžiaus donoras. Artimiesiems sutikus paaukoti vyro organus donorystei medikai nustatė, jog transplantuoti tinkamos donoro kepenys, inkstai, ragenos ir kaulinis audinys. 


Deja, vyro širdis buvo prastos būklės ir Lietuvos recipientams netiko,  nebuvo siūloma ir užsieniečiams. 


Kadangi donoro kepenys netiko Lietuvos recipientams, buvo pasiūlytos užsienio partneriams. Penktadienį 14 val. Kauno aerouoste nusileido lėktuvas, kuris kepenis išskraidino į Vokietiją. Tą pačią dieną Kauno transplantacijos centre Lietuvos recipientams transplantuoti abu inkstai ir ragenos. Dėl donoro dovanos pagerėjo net kelių transplantacijos laukusių žmonių gyvenimo kokybė.


NTB primena, kad šiuo metu Lietuvoje daugiau nei 400 asmenų gyvena viltimi sulaukti širdies, inksto, kepenų, ragenų, plaučių ir kt. organų persodinimo. Donorystė yra verta didžiausios pagarbos, nes žmonėms suteikia galimybę susigražinti sveikatą ir vėl džiaugtis gyvenimu. 


Vienas iš mitų apie organų donorystę yra klaidingas manymas, kad transplantacijos laukiančiųjų sąraše pirmenybė teikiama turtingiems ir žymiems žmonėms. Iš tiesų organai transplantuojami atsižvelgiant į medicininius kriterijus, operacijos laukimo laiką ir ligos sudėtingumą. 


Pirminis organo donoro ir recipiento parinkimas atliekamas naudojantis informacine sistema – pagal kraujo grupę, ūgį, svorį, transplantacijos laukimo laiką, ligos sudėtingumą. Todėl nei žmogaus statusas visuomenėje, nei jo finansinės galimybės nepadeda nei greičiau sulaukti organo donoro, nei greičiau pasveikti.


Kiekvienas pilnametis Lietuvos pilietis gali išreikšti palaikymą organų donorystei pasirašydamas sutikimą Donoro kortelei gauti. Tai galima atlikti internetu ntb.lt, taip pat visose gydymo įstaigose ir „Eurovaistinės“ vaistinėse.

NTB informacija
1.-3. Donoro kepenys išskraidintos į Vokietiją. Kauno klinikų nuotr.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: