Neišsprendžiama problema dėl lėbaujančių kaimynų socialiniame būste?

Neišsprendžiama problema dėl lėbaujančių kaimynų socialiniame būste?
RGP 14
2019-08-14 12:44 2019

Į jonavoszinios.lt redakciją kreipėsi viltį beveik praradusi moteris, kuri pasakoja, kad lėbaujantys ir triukšmaujantys kaimynai nereaguoja į pastabas, gydymas nuo alkoholio – veltui, o didelis jiems skirtas socialinis būstas galėtų būti perleistas normaliai dirbančiai šeimai. Anot specialistų, minima šeima jiems yra gerai žinoma daugiau nei dešimtmetį, o iškeldinti juos iš socialinio būsto nutraukiant nuomos sutartį galima teismo keliu.

Neišsprendžiama problema?

„Kulvos seniūnijoje, Čičinų kaime, Ateities g. daugiabutyje gyvena asocialūs asmenys. Vaikai iš šios šeimos yra paimti į vaikų namus. Butas yra savivaldybės. Buto nuomininkė (Adresas, vardas ir pavardė neskelbiami dėl duomenų apsaugos – red. past.) ir jos sugyventinis nuolatos konfliktuoja, triukšmauja, trukdo ilsėtis bet kuriuo paros metu. Ar jiems sakai, ar ne - triukšmas kartojasi. Už valstybės lėšas šie asmenys buvo gydomi nuo alkoholio, bet deja, jie ir toliau girtauja. Ką mums, normaliems namo gyventojams, daryti su tokiais kaimynais? Kur kreiptis? Kodėl jie turi gyvent valstybės sąskaita, kai patys vengia dirbt legalų darbą. Ar neturėtų iškraustyti tokių asmenų iš savivaldybės nuomojamo buto (3 kamb.) ir duoti tą butą normaliai dirbančiai šeimai, kuri neturi savo būsto ir turi nuomotis už nemenką sumą? Kai tuo tarpu 3 kambarių bute gyvena girtaujantys ir likę be vaikų asmenys? Ar nedaro savivaldybė meškos paslaugos tokiems asmenims? Padekit išspręsti mūsų problemą", - rašo gyventoja. 

Moteris priduria, kad abu girtaujantys asmenys jau du kartus buvo vežti gydytis nuo alkoholio, tačiau rezultatas nepasiektas – veltui išnaudotos mokesčių mokėtojų lėšos. Teigiama, kad „girtuoklystės“ prasideda po darbo valandų. Kitomis dienomis, atvykusi socialinė darbuotoja sugyventinius randa it „agurkėlius“.

Socialinės paslaugos šeimai teikiamos daugiau nei dešimtmetį

„Su šeima socialinis darbas buvo vykdomas nuo 2007 m. Jai buvo teikiamos bendrosios ir specialiosios (kasdienio gyvenimo, socialinių, pozityvios tėvystės ir kt. įgūdžių ugdymas ir palaikymas, psichologo konsultacijos) socialinės paslaugos bei  taikoma atvejo vadyba. Galimai dėl klientų motyvacijos stokos, sprendžiant šeimoje vyraujančias socialines, priklausomybės alkoholiui ir kitas problemas, šeimos socialinė situacija palaipsniui vis blogėjo.

Centro specialistai atsižvelgdami į šeimoje vis besikartojančią alkoholio vartojimo problemą ne kartą organizavo gydymosi nuo priklausomybės alkoholiui pagalbą (psichologinę, medikamentinę bei apgyvendinimą reabilitacijos centre), tačiau teigiami rezultatai buvo trumpalaikiai.

Paskutinio atvejo vadybos posėdžio metu, bendru posėdyje dalyvavusių specialistų sprendimu, nutarta užbaigti šeimos atvejo vadybos procesą bei vaikų globos klausimą perduoto spręsti Teismui.

Nepaisant to, kad šeimoje šiuo metu negyvena nepilnamečiai vaikai bei atvejo vadybos procesas užbaigtas, klientams buvo pasiūlytos socialinės paslaugos. Per pastarąjį laikotarpį klientai pagalbos į Centrą nesikreipė.

Pažymėtina, kad socialinis darbas vykdomas tarpusavio susitarimo principu (esant klientų pageidavimui gauti paslaugas),  priverstinis pagalbos šeimai teikimas nėra įmanomas“, - pasakoja Jonavos r. socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja soc. reikalams Inga Ruzgienė ir priduria, kad kaimynams dėl trukdymo ilsėtis ir pan. rekomenduojama kreiptis bendruoju pagalbos telefonu 112, o dėl socialinio būsto į Jonavos rajono savivaldybės administracijos Turto skyrių. 

Kaimynų ramybė tik teismo keliu?

Jonavos rajono savivaldybės administracijos Turto skyriaus vedėja Jolita Gumaniukienė teigia, kad sprendimą dėl nuomos sutarties nutraukimo ir gyventojų iškeldinimo priima teismas, kuriame itin svarbūs kaimynų liudijimai.

„Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.611 straipsnis numato, kad nuomininkas, jo šeimos nariai arba kiti kartu su jais gyvenantys asmenys, kurie netinkamu elgesiu sudaro neįmanomas sąlygas kitiems kartu arba greta gyventi, nuomotojo arba kitų asmenų, kuriems trukdoma normaliai gyventi, reikalavimu gali būti iškeldinti nesuteikiant kitos gyvenamosios patalpos. Sprendimą dėl nuomos sutarties nutraukimo ir gyventojų iškeldinimo priima teismas. Kaimynai gali kreiptis į teismą patys arba prašyti, kad tai padarytų savivaldybės būsto administratorius – UAB „Jonavos paslaugos“. Panašūs ieškiniai teismui turi būti pagrįsti, todėl būtina fiksuoti tvarkos pažeidimus, kviečiant policiją. Sprendžiant nuomos sutarties nutraukimo klausimus teisme taip pat labai svarbūs būna kaimynų liudijimai“, - teigia J. Gumaniukienė.

Ar visi šio būsto gyventojai "legalūs"?

Įdomu, ar Turto skyriui privaloma pateikti duomenis, kiek asmenų gyvena socialiniame būste? Gal minimas sugyventinis net nedeklaruotas ir yra tik laikinas - "nelegalus" gyventojas? Anot Turto skyriaus vedėjos, deja, bet nuomininkai retai praneša savivaldybei apie laikinuosius gyventojus.

„Informaciją apie savivaldybės būste gyvenamąją vietą deklaravusius asmenis savivaldybė mato Lietuvos Respublikos gyventojų registre, todėl nuomininkams atskirai tokios informacijos teikti nereikia.

Civilinio kodekso 6.596 straipsnis nurodo, kad nuomininkas ir jo šeimos nariai, tarpusavyje susitarę ir iš anksto pranešę nuomotojui, gali leisti gyvenamojoje patalpoje, kuria jie naudojasi, laikinai gyventi kitiems asmenims (laikiniems gyventojams), nesudarydami su jais subnuomos sutarties ir neimdami mokesčio už naudojimąsi patalpa. Laikini gyventojai nuomininko arba jo šeimos narių reikalavimu privalo tuojau išsikelti iš patalpos. Jeigu jie atsisako išsikelti iš patalpos, nuomininkas ir jo šeimos nariai turi teisę reikalauti per teismą iškeldinti laikinus gyventojus nesuteikiant kitos gyvenamosios patalpos.

Už laikinų gyventojų veiksmus nuomotojui atsako nuomininkas. Nuomotojas turi teisę neleisti apgyvendinti laikinų gyventojų, jeigu jų apgyvendinimas pažeistų sanitarinius higienos reikalavimus ar keltų grėsmę aplinkinių sveikatai ir saugumui arba pažeistų nuomotojo teisėtus interesus.

Deja, bet pastarąją pareigą – iš anksto pranešti nuomotojui apie laikinuosius gyventojus – nuomininkai retai kada vykdo, todėl laikinųjų gyventojų buvimas savivaldybės nuomojamame būste apie tai iš anksto nepranešus ir tokį faktą užfiksavus, taip pat gali būti traktuojamas kaip pažeidimas dėl kurio gali būti inicijuojamas nuomos sutarties nutraukimas teismo keliu“, - aiškina J. Gumaniukienė.

Vadinasi, norint, kad Jūsų gyvenamojoje aplinkoje įsivyrautų ramybė ir socialiniame būste gyvenantys asmenys būtų sudrausminti, būtina ir šalia triukšmaujančių asmenų gyvenančių kaimynų iniciatyva. Būtina fiksuoti triukšmaujančių kaimynų pažeidimus, triukšmus, muštynes kviečiant policiją. Jei situacija būtų sprendžiama teisme dėl socialinio būsto nuomos sutarties nutraukimo ir asmenų iškeldinimo, kaimynai neturėtų pabūgti ir duoti liudijimus.

 

Panašūs straipsniai

Jonavietė: ,,Ar kaimyno gąsdinimai dėl priverstinės renovacijos – pagrįsti?“

Jonavietė: ,,Ar kaimyno gąsdinimai dėl priverstinės renovacijos – pagrįsti?“

Daugiabučių renovaciją nuolat lydi gyventojų diskusijos: vieni aiškiai pasisako už ją ir pabrėžia renovuotų namų privalumus, kiti tuo tarpu žūtbūt siekia jos išvengti. Vieša paslaptis, kad tai kartais tampa n...

Skaitytoja Rima: ,,Ar norint įstiklinti balkoną, reikia kaimynų sutikimo?"

Skaitytoja Rima: ,,Ar norint įstiklinti balkoną, reikia kaimynų sutikimo?" 3

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi skaitytoja Rima, kuri teiravosi, ar norint įstiklinti balkoną, reikia kaimynų sutikimo. Anot moters, jau suplanuoti darbai tapo dar viena kaimynų kivirčo priežastimi - apa...

Sodų „Ąžuolas“ kaimynų konfliktas tęsiasi 10 metų

Sodų „Ąžuolas“ kaimynų konfliktas tęsiasi 10 metų 2

Sodininkų konfliktai neretai tampa aršia kova, kuri net „persikelia“  į teismus. Per arti kaimyninio sklypo  pastatyta tvora, šiltnamis, užsodinti medžiai ar gyvatvorės ir pan.  – dažna nesutarimų priežastis...

Skaitytojas Edgaras: kaimynų bute triukšmauja vienas paliktas šuo – kaip elgtis?

Skaitytojas Edgaras: kaimynų bute triukšmauja vienas paliktas šuo – kaip elgtis? 6

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi skaitytojas Edgaras. Jo papasakota problema, galimai liečia ne vieną daugiabučio namo gyventoją, kurių kaimynai laiko šunis, palieka juos vienus namuose, o keturkojai, gal...

Situacija kartojasi: fekalijos ant Rimkų laiptelių – ar buvo ir bus sprendžiama problema?

Situacija kartojasi: fekalijos ant Rimkų laiptelių – ar buvo ir bus sprendžiama problema? 1

Praeitų metų spalio 14 dieną jau rašėme, kad jonavietis kreipėsi į žiniasklaidą dėl ne pirmus metus besitęsiančios netvarkos. Stipriau palijus ir užsikimšus nuotekų tinklams, visas „gėris“ iš kanalizacijos p...

Kaimynių „karas“ dėl rūsio – vienai šalta, kitai labiau rūpi bulvės?

Kaimynių „karas“ dėl rūsio – vienai šalta, kitai labiau rūpi bulvės?

Užsienio nekilnojamojo turto specialistai, gan senokai atlikę tyrimą pastebėjo, kad žmonės, besirenkantys būstą, sutiktų primokėti ne tik už gerą vietą, bet ir už gerus kaimynus. Turbūt kiekvienas gyvenantis...

Skaitytoja: Darbus atliko pernai, o teritorija iki šiol išdarkyta

Skaitytoja: Darbus atliko pernai, o teritorija iki šiol išdarkyta

2019 m. gruodžio 17-ąją, oficialiai paskelbtas ...

Bukoniškę papiktino ūkininkų teršiami keliai

Bukoniškę papiktino ūkininkų teršiami keliai 1

Bukonių gyventoja piktinasi, kad ūkininkai teršia naujai asfaltuotą kelią. Bukonių seniūnijos seniūnas teigia, kad į gyventojos pastabas bus atsižvelgta bei ragina kaimynus nekonfliktuoti. „Jau ...

Jonavietė sunerimo dėl čiurlių: ,,Nenoriu gyventi name, kuriame užmūryti ir nukankinti paukščių jaunikliai"

Jonavietė sunerimo dėl čiurlių: ,,Nenoriu gyventi name, kuriame užmūryti ir nukankinti paukščių jaunikliai" 3

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi Žemaitės gatvės 14-ojo namo gyventoja, kuri nerimavo dėl to, kad netrukus prasidėsianti daugiabučio renovacija gali pasikėsinti į daugybės čiurlių gyvybes. Anot moters, pa...

Kiemuose vietas užima ir neeksploatuojami automobiliai: pernai dėl to nubausti du jonaviečiai

Kiemuose vietas užima ir neeksploatuojami automobiliai: pernai dėl to nubausti du jonaviečiai

Sausakimši daugiabučių kiemai – daugumai vairuotojų gerai žinoma problema. Dėl jos viešai nuolat keliamos diskusijos apie parkavimosi vietų skaičiaus didinimo būtinybę, netrūksta ir konfliktų tarp gretimų na...

Skaitytojas: Baldininkų gyvenvietė valdžiai nerūpi?

Skaitytojas: Baldininkų gyvenvietė valdžiai nerūpi? 1

Jonavos  gyventojas išdėstė aibę problemų, kurios yra Jonavos Fabriko mikrorajone, dar vadinamame Baldininkų arba Pasiolko gyvenvietėje. Anot skambinusiojo Vitalijaus, gyvenvietė pamiršta, lyg koks užkampis ...

Skaitytoja: ,,Miestas - gražėja, bet reikėtų pagalvoti ir apie nekvepiančius reikaliukus"

Skaitytoja: ,,Miestas - gražėja, bet reikėtų pagalvoti ir apie nekvepiančius reikaliukus"

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi skaitytoja Rasa (vardas pakeistas, redakcijai žinomas), kuri tikino, kad  jonaviečiai patiria daug nepatogumų dėl tualetų trūkumo viešosiose erdvėse. Anot jos, pastarieji ...

Skaitytojas apie padangų sąvartyną: „Lauksim Alytaus scenarijaus, ar kažko įdomiau?...“

Skaitytojas apie padangų sąvartyną: „Lauksim Alytaus scenarijaus, ar kažko įdomiau?...“

Portalas jonavoszinios.lt liepos 9 d. skelbė informaciją apie rekordinį kiekį padangų, surinktą Šveicarijos seniūnijos miškuose. Tuomet pranešta, kad teritorijoje surinkta ir utilizavimui išvežta apie 10 ton...

Nukritusio ir susižalojusio berniuko mama: kada pagaliau laiptai bus sutvarkyti?

Nukritusio ir susižalojusio berniuko mama: kada pagaliau laiptai bus sutvarkyti? 1

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi Žemaitės gatvės 20-ojo namo gyventoja, kuri pasakojo, kad jos sūnus susižalojo lipdamas nuo laiptų, esančių šalia minėto daugiabučio. Skaitytoja klausia, kada bus imtasi l...

Praplatino aikštelę ir uždraudė parkuotis?

Praplatino aikštelę ir uždraudė parkuotis? 3

Chemikų g. 45 daugiabučio namo kiemo automobilių aikštelę nuspręsta "išmarginti geltona eglute" po to, kai ji buvo praplatinta. Šio namo gyventojai taip ir liko nesupratę - koks tuomet buvo tikslas didinti a...

Ar atsisakyta minties įrengti papildomus ženklus išvažiuojant į Žeimių gatvę?

Ar atsisakyta minties įrengti papildomus ženklus išvažiuojant į Žeimių gatvę?

Žeimių ir Kosmonautų gatvių sankryžos saugumo klausimas svarstytas ir aprašytas ne kartą.  Dar vasarį dėl jo diskutuota ir Jonavos rajono savivaldybės saugaus eismo komisijoje. Kadangi Žeimių gatvė priklauso LAK...