Neišsprendžiama problema dėl lėbaujančių kaimynų socialiniame būste?

Neišsprendžiama problema dėl lėbaujančių kaimynų socialiniame būste?
RGP 14
2019-08-14 11:44 2019

Į jonavoszinios.lt redakciją kreipėsi viltį beveik praradusi moteris, kuri pasakoja, kad lėbaujantys ir triukšmaujantys kaimynai nereaguoja į pastabas, gydymas nuo alkoholio – veltui, o didelis jiems skirtas socialinis būstas galėtų būti perleistas normaliai dirbančiai šeimai. Anot specialistų, minima šeima jiems yra gerai žinoma daugiau nei dešimtmetį, o iškeldinti juos iš socialinio būsto nutraukiant nuomos sutartį galima teismo keliu.

Neišsprendžiama problema?

„Kulvos seniūnijoje, Čičinų kaime, Ateities g. daugiabutyje gyvena asocialūs asmenys. Vaikai iš šios šeimos yra paimti į vaikų namus. Butas yra savivaldybės. Buto nuomininkė (Adresas, vardas ir pavardė neskelbiami dėl duomenų apsaugos – red. past.) ir jos sugyventinis nuolatos konfliktuoja, triukšmauja, trukdo ilsėtis bet kuriuo paros metu. Ar jiems sakai, ar ne - triukšmas kartojasi. Už valstybės lėšas šie asmenys buvo gydomi nuo alkoholio, bet deja, jie ir toliau girtauja. Ką mums, normaliems namo gyventojams, daryti su tokiais kaimynais? Kur kreiptis? Kodėl jie turi gyvent valstybės sąskaita, kai patys vengia dirbt legalų darbą. Ar neturėtų iškraustyti tokių asmenų iš savivaldybės nuomojamo buto (3 kamb.) ir duoti tą butą normaliai dirbančiai šeimai, kuri neturi savo būsto ir turi nuomotis už nemenką sumą? Kai tuo tarpu 3 kambarių bute gyvena girtaujantys ir likę be vaikų asmenys? Ar nedaro savivaldybė meškos paslaugos tokiems asmenims? Padekit išspręsti mūsų problemą", - rašo gyventoja. 

Moteris priduria, kad abu girtaujantys asmenys jau du kartus buvo vežti gydytis nuo alkoholio, tačiau rezultatas nepasiektas – veltui išnaudotos mokesčių mokėtojų lėšos. Teigiama, kad „girtuoklystės“ prasideda po darbo valandų. Kitomis dienomis, atvykusi socialinė darbuotoja sugyventinius randa it „agurkėlius“.

Socialinės paslaugos šeimai teikiamos daugiau nei dešimtmetį

„Su šeima socialinis darbas buvo vykdomas nuo 2007 m. Jai buvo teikiamos bendrosios ir specialiosios (kasdienio gyvenimo, socialinių, pozityvios tėvystės ir kt. įgūdžių ugdymas ir palaikymas, psichologo konsultacijos) socialinės paslaugos bei  taikoma atvejo vadyba. Galimai dėl klientų motyvacijos stokos, sprendžiant šeimoje vyraujančias socialines, priklausomybės alkoholiui ir kitas problemas, šeimos socialinė situacija palaipsniui vis blogėjo.

Centro specialistai atsižvelgdami į šeimoje vis besikartojančią alkoholio vartojimo problemą ne kartą organizavo gydymosi nuo priklausomybės alkoholiui pagalbą (psichologinę, medikamentinę bei apgyvendinimą reabilitacijos centre), tačiau teigiami rezultatai buvo trumpalaikiai.

Paskutinio atvejo vadybos posėdžio metu, bendru posėdyje dalyvavusių specialistų sprendimu, nutarta užbaigti šeimos atvejo vadybos procesą bei vaikų globos klausimą perduoto spręsti Teismui.

Nepaisant to, kad šeimoje šiuo metu negyvena nepilnamečiai vaikai bei atvejo vadybos procesas užbaigtas, klientams buvo pasiūlytos socialinės paslaugos. Per pastarąjį laikotarpį klientai pagalbos į Centrą nesikreipė.

Pažymėtina, kad socialinis darbas vykdomas tarpusavio susitarimo principu (esant klientų pageidavimui gauti paslaugas),  priverstinis pagalbos šeimai teikimas nėra įmanomas“, - pasakoja Jonavos r. socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja soc. reikalams Inga Ruzgienė ir priduria, kad kaimynams dėl trukdymo ilsėtis ir pan. rekomenduojama kreiptis bendruoju pagalbos telefonu 112, o dėl socialinio būsto į Jonavos rajono savivaldybės administracijos Turto skyrių. 

Kaimynų ramybė tik teismo keliu?

Jonavos rajono savivaldybės administracijos Turto skyriaus vedėja Jolita Gumaniukienė teigia, kad sprendimą dėl nuomos sutarties nutraukimo ir gyventojų iškeldinimo priima teismas, kuriame itin svarbūs kaimynų liudijimai.

„Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.611 straipsnis numato, kad nuomininkas, jo šeimos nariai arba kiti kartu su jais gyvenantys asmenys, kurie netinkamu elgesiu sudaro neįmanomas sąlygas kitiems kartu arba greta gyventi, nuomotojo arba kitų asmenų, kuriems trukdoma normaliai gyventi, reikalavimu gali būti iškeldinti nesuteikiant kitos gyvenamosios patalpos. Sprendimą dėl nuomos sutarties nutraukimo ir gyventojų iškeldinimo priima teismas. Kaimynai gali kreiptis į teismą patys arba prašyti, kad tai padarytų savivaldybės būsto administratorius – UAB „Jonavos paslaugos“. Panašūs ieškiniai teismui turi būti pagrįsti, todėl būtina fiksuoti tvarkos pažeidimus, kviečiant policiją. Sprendžiant nuomos sutarties nutraukimo klausimus teisme taip pat labai svarbūs būna kaimynų liudijimai“, - teigia J. Gumaniukienė.

Ar visi šio būsto gyventojai "legalūs"?

Įdomu, ar Turto skyriui privaloma pateikti duomenis, kiek asmenų gyvena socialiniame būste? Gal minimas sugyventinis net nedeklaruotas ir yra tik laikinas - "nelegalus" gyventojas? Anot Turto skyriaus vedėjos, deja, bet nuomininkai retai praneša savivaldybei apie laikinuosius gyventojus.

„Informaciją apie savivaldybės būste gyvenamąją vietą deklaravusius asmenis savivaldybė mato Lietuvos Respublikos gyventojų registre, todėl nuomininkams atskirai tokios informacijos teikti nereikia.

Civilinio kodekso 6.596 straipsnis nurodo, kad nuomininkas ir jo šeimos nariai, tarpusavyje susitarę ir iš anksto pranešę nuomotojui, gali leisti gyvenamojoje patalpoje, kuria jie naudojasi, laikinai gyventi kitiems asmenims (laikiniems gyventojams), nesudarydami su jais subnuomos sutarties ir neimdami mokesčio už naudojimąsi patalpa. Laikini gyventojai nuomininko arba jo šeimos narių reikalavimu privalo tuojau išsikelti iš patalpos. Jeigu jie atsisako išsikelti iš patalpos, nuomininkas ir jo šeimos nariai turi teisę reikalauti per teismą iškeldinti laikinus gyventojus nesuteikiant kitos gyvenamosios patalpos.

Už laikinų gyventojų veiksmus nuomotojui atsako nuomininkas. Nuomotojas turi teisę neleisti apgyvendinti laikinų gyventojų, jeigu jų apgyvendinimas pažeistų sanitarinius higienos reikalavimus ar keltų grėsmę aplinkinių sveikatai ir saugumui arba pažeistų nuomotojo teisėtus interesus.

Deja, bet pastarąją pareigą – iš anksto pranešti nuomotojui apie laikinuosius gyventojus – nuomininkai retai kada vykdo, todėl laikinųjų gyventojų buvimas savivaldybės nuomojamame būste apie tai iš anksto nepranešus ir tokį faktą užfiksavus, taip pat gali būti traktuojamas kaip pažeidimas dėl kurio gali būti inicijuojamas nuomos sutarties nutraukimas teismo keliu“, - aiškina J. Gumaniukienė.

Vadinasi, norint, kad Jūsų gyvenamojoje aplinkoje įsivyrautų ramybė ir socialiniame būste gyvenantys asmenys būtų sudrausminti, būtina ir šalia triukšmaujančių asmenų gyvenančių kaimynų iniciatyva. Būtina fiksuoti triukšmaujančių kaimynų pažeidimus, triukšmus, muštynes kviečiant policiją. Jei situacija būtų sprendžiama teisme dėl socialinio būsto nuomos sutarties nutraukimo ir asmenų iškeldinimo, kaimynai neturėtų pabūgti ir duoti liudijimus.

 

Panašūs straipsniai

Jonavietė: vaikų pamėgtas tvenkinys virsta į pelkę

Jonavietė: vaikų pamėgtas tvenkinys virsta į pelkę 2

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri teigė, jog Joninių tvenkinys pamažu virsta į pelkę - moteris atkreipė dėmesį, kad vietomis jo dugnas yra stipriai apž...

Sunerimo dėl kaimynų vaikų: ,,Kol suaugę švenčia, mažamečiai lieja ašaras“

Sunerimo dėl kaimynų vaikų: ,,Kol suaugę švenčia, mažamečiai lieja ašaras“ 1

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Rita (vardas pakeistas, redakcijai žinomas), kuri klausė, kur turėtų kreiptis, jei kyla įtarimas dėl pažeidžiamų vaikų teisių. Pasak jos, kelis kartus per savaitę...

Jonavietis: mokslo metų pradžios šventę reiktų organizuoti skirtingomis valandomis

Jonavietis: mokslo metų pradžios šventę reiktų organizuoti skirtingomis valandomis

Su portalu jonavoszinios.lt susisiekė tris vaikus auginantis tėtis, kuris teigia, jog reikėtų mokslo metų pradžios šventę mokyklose organizuoti skirtingomis valandomis, tuomet tėvams būtų galimybė aplankyti visa...

Sodų 50a namo gyventoja: jei greitu metu nebus išspręsta problema - gyventojai kvies televiziją

Sodų 50a namo gyventoja: jei greitu metu nebus išspręsta problema - gyventojai kvies televiziją 1

Į portalą kreipėsi Sodų 50a namo gyventoja, kuri teigė, kad daugiabučio namo kieme – nemenka bėda, kuri dar iki šiol neišspręsta iki galo. Anot moters, po kaimyninio namo automobilių aikštelės sutvarkymo, jų kie...

Skaitytojas: Fekalijomis aplipusiais batais tiesiai į ugdymo įstaigą

Skaitytojas: Fekalijomis aplipusiais batais tiesiai į ugdymo įstaigą

Į informacinį portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietis (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) neapsikentęs ne pirmus metus besitęsiančios netvarkos, kuomet stipriau palijus ir užsikimšus nuotekų tinklams,...

Žeimių seniūnijos gyventojas: Atkreipkite dėmesį į kritinę Normainėlių kaimo kapinių koplyčios būklę

Žeimių seniūnijos gyventojas: Atkreipkite dėmesį į kritinę Normainėlių kaimo kapinių koplyčios būklę

Portalas jonavoszinios.lt sulaukė Žeimių seniūnijos gyventojo laiško, kuriame ir padėkos žodžiai Žeimių seniūnijai, ir pagalbos prašymas - atkreipti dėmesį į kritinę Normainėlių kaimo kapinių koplyčios būklę. An...

Per artimiausią mėnesį laiptai į Rimkų garažus bus sutvarkyti

Per artimiausią mėnesį laiptai į Rimkų garažus bus sutvarkyti

Jonavietė Eglė teigia, kad laiptai vedantys į Rimkų garažus yra kur kas prastesnės būklės ir jiems remonto reikia labiau nei laiptams šalia Chemikų gatvės 4a namo. „Siunčiu laiptų nuotrauką, kurie veda į...

Studentė Elena: ,,Jonavoje suaktyvėjo homofobiška propaganda“

Studentė Elena: ,,Jonavoje suaktyvėjo homofobiška propaganda“ 7

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Elena, kuri pasakoja neseniai savo daugiabučio laiptinės skelbimų lentoje radusi pakabintą skrajutę, raginančią pasirašyti peticiją prieš seksualinių mažumų eitynes ...

Jonavietis: ,,Ar ant namo įrengtos antenos nekenkia sveikatai?"

Jonavietis: ,,Ar ant namo įrengtos antenos nekenkia sveikatai?"

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietis (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuris teiravosi, ar ant Žeimių tako 4a daugiabučio įrengtos antenos nekenkia sveikatai ir pan. Ieškant atsakymo į skaityt...

Skaitytoja: ,,Šalia Joninių tvenkinio – nei tualeto, nei gelbėtojų, tačiau apstu neprižiūrimų vaikų“

Skaitytoja: ,,Šalia Joninių tvenkinio – nei tualeto, nei gelbėtojų, tačiau apstu neprižiūrimų vaikų“ 4

Pastarosiomis dienomis fiksuojami karščio rekordai vilioti vilioja gyventojus prie vandens telkinių, upių ar jūros. Tuo abejoti neleidžia ir ištisą dieną šalia Joninių tvenkinio matoma žmonių gausa. Tačiau jo...

Gyventojus neraminanti perėja sulauks specialistų dėmesio

Gyventojus neraminanti perėja sulauks specialistų dėmesio

Miesto pakraštyje, J. Basanavičaus gatvės pabaigoje, esanti pėsčiųjų perėja jau ilgą laiką neramina Miškininkų gatvės ir jos apylinkių gyventojus – neretas vairuotojas lyg pamiršta laikytis saugaus greičio ir...

Šiukšlintojai apleista teritorija įžūliai naudojasi kaip sąvartynu

Šiukšlintojai apleista teritorija įžūliai naudojasi kaip sąvartynu 1

Buvusi Gulbininiškių raketų bazė jau seniai tapo ,,drifto“ mėgėjų traukos objektu – jaunuoliai čia susirenka ne tik pasibūti, bet ir išmėginti savo sugebėjimus už vairo. To paties į šią teritoriją nuolatos atvyk...

S/B „Draugystė“ nariai kelia klausimą dėl nesaugaus išvažiavimo

S/B „Draugystė“ nariai kelia klausimą dėl nesaugaus išvažiavimo

Jonavoje esančios sodų bendrijos (S/B) „Draugystė“ gyventojai kelia klausimą dėl nesaugaus išvažiavimo iš sodų teritorijos tiesiai į A6 kelią. Saugumo klausimas keltas ne kartą...

Pasigedo greičio ribojimo kalnelių segmentų

Pasigedo greičio ribojimo kalnelių segmentų

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė, kuri pasigedo Lietuvių gatvėje įrengtų greičio ribojimo kalnelių segmentų – dalies jų tiesiog nėra. Miesto seniūnija tikina jau sprendžianti šią problemą, tačiau...

Jonavietė baiminasi dėl daugiabučio ateities: kaimynai masiškai griauna butų sienas

Jonavietė baiminasi dėl daugiabučio ateities: kaimynai masiškai griauna butų sienas

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Natalija, kuri baiminasi dėl daugiabučio būklės, mat, jos teigimu, ne vienas kaimynas panoro griauti savo buto sienas. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos...

Renovuojamo namo gyventojai sunerimo dėl į balkonų vidų patenkančio vandens

Renovuojamo namo gyventojai sunerimo dėl į balkonų vidų patenkančio vandens 4

Daugiabučių renovacija Jonavoje vykdoma jau ne vienerius metus. Kol vieni jau džiaugiasi atnaujintais namais, kiti gyvena pastolių apsuptyje ir akyla akimi stebi kiekvieną rangovų žingsnį. Renovacija šiuo met...