Šaltuoju metų laiku, ypač įsivyravus ne itin maloniems orams, vietoj bėgiojimo ar mankštų parkuose dažniau tenka rinktis sporto klubus. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai primena, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis saugias sporto klubo paslaugas ir ką daryti pastebėjus, kad sporto klube nesilaikoma reikalavimų, galinčių turėti neigiamų pasekmių sveikatai.

Būtinas leidimas-higienos pasas          

Kaip žinoma, viešose uždarose vietose, kuriose gausu žmonių, susiduriame ir su nematomais lankytojais – mikroorganizmais. Sporto klubai – ne išimtis, juolab, kad juose žmonės praleidžia nemažai laiko, intensyviai juda, kvėpuoja, liečia rankomis įvairius paviršius. Tokios sąlygos palankios ir įvairiems mikroorganizmams plisti. Rizika sveikatai gali būti susijusi ir su netinkamu įrenginių eksploatavimu, patalpų priežiūra ir kt. Tad ar įmanoma jaustis saugiai lankantis sporto klube? 

Pirmiausia, sporto klubų paslaugų teikėjai, prieš pradėdami vykdyti veiklą, turi įgyti leidimą-higienos pasą. Šį dokumentą išduodančio NVSC specialistai įvertina, ar patalpos ir įranga atitinka reikalavimus. Pavyzdžiui, neįrengus tinkamos vėdinimo sistemos būtų neįmanoma užtikrinti sveikatai palankių mikroklimato parametrų (tinkamos temperatūros, oro judėjimo greičio ir pan.), pasirinkus netinkamas patalpų ar įrangos paviršių medžiagas, gali būti sudėtinga jas prižiūrėti (valyti, dezinfekuoti) ir t. t.

Tad renkantis sporto klubą rekomenduojama pasidomėti, ar jo veikla įvertinta visuomenės sveikatos saugos požiūriu. Pasitikrinti, ar pasirinktas sporto klubas turi leidimą-higienos pasą, galima licencijų informacinėje sistemoje čia.

Naudojantis sporto klubo paslaugomis, be abejo, labai svarbu ir pačių lankytojų saugus elgesys, nes pavojus sveikatai gali būti susijęs ne tik su mikroorganizmais, bet ir traumomis, kurios gali kilti dėl netinkamo įrangos naudojimo ir pan.

„Sporto klubo paslaugų teikėjas privalo suteikti lankytojams tikslią, išsamią ir teisingą informaciją apie paslaugas, saugų įrangos, inventoriaus, įrankių naudojimą, su konkrečiomis paslaugomis susijusią galimą riziką sveikatai, galimas pasekmes. Labai svarbu susipažinti ir su vidaus tvarkos taisyklėmis, kurios skirtos mūsų pačių ir aplinkinių saugumui užtikrinti“, – pabrėžia NVSC Kauno departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Ema Račkaitienė.

Sporto klubai tikrinami periodiškai

Visi sporto klube naudojami įrenginiai turi būti saugūs ir techniškai tvarkingi. Sporto klubo patalpos ir įranga turi būti prižiūrima kasdien: patalpos turi būti švarios, paviršiai, su kuriais liečiasi lankytojų oda, turi būti dezinfekuojami autorizuotomis biocidinėmis priemonėmis, naikinančiomis tuberkuliozės bakterijas, mielinius ir sporas sudarančius grybelius. Taip pat būtina kasdien valyti ir dezinfekuoti duše, prausykloje ir tualete esančius įrenginius, nustatytu periodiškumu atlikti reikiamus vandens tyrimus ir įgyvendinti kitas prevencines priemones legioneliozės profilaktikai.

Visas būtinas sąlygas sporto klubams nustato higienos norma „Sporto klubo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ (HN 123:2013). Kaip paslaugų teikėjai laikosi šių reikalavimų, tikrina NVSC specialistai pagal kasmet patvirtinamą periodinės kontrolės planą (https://nvsc.lrv.lt/lt/administracine-informacija/ukio-subjektu-prieziura/2024-m-prieziuros-planai/).

NVSC specialistai pataria atidžiai rinktis sporto klubų paslaugų vietas, o pastebėjus trūkumų, keliančių grėsmę sveikatai, pirmiausia kreiptis į paslaugos teikėją ir reikalauti saugios paslaugos. Nesulaukę pagalbos ar problemos sprendimo, apie galimus pažeidimus galite pranešti NVSC pasirinktu būdu (informaciją apie kreipimosi būdus rasite čia).

„Lankydamiesi viešose paslaugų teikimo vietose visi turime būti sąmoningi ir pastebėję trūkumų, kreiptis į darbuotojus, kad problema būtų nedelsiant išspręsta. Taip nuo grėsmių sveikatai apsaugosime ne tik save, bet ir kitus ir naudotis paslaugomis bus malonu ir saugu visiems“, – pataria specialistė.   

NVSC info.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: