Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau - NVSC) Kauno departamento duomenimis Kauno apskrityje, lyginant sergamumą gripo sezonais, informuojama, kad  2019-2020 m. gripo sezono metu, per 49-ąją metų savaitę buvo registruoti 25 sezoninio gripo atvejai, 2020-2021 m. buvo - 10 gripo atvejų, , o pastarąjį - susirgusiųjų gripu skaičius lygus 0.


Gripo sezonu, kuris įprastai trunka nuo 40-osios kalendorinės metų savaitės iki 20-osios kitų metų kalendorinės savaitės, kiekvieną savaitę NVSC teikia naujausią sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau - ŪVKTI) statistiką. Nuo 2020 m. COVID-19 ligos (koronavirusinės infekcijos) pandemijos pradžios Lietuvoje, oficiali sergamumo gripu ir ŪVKTI statistika neatspindi tikrosios epidemiologinės situacijos. 


Abiejų ligų – tiek gripo, tiek COVID-19 ligos (koronavirusinės infekcijos) – epidemiologija yra panaši, abi plinta oro lašiniu būdu, kai užsikrėtęs asmuo platina virusą su iškvepiamu oru. Neabejotina, kad didelę įtaką sergamumo gripu ir ŪVKTI sumažėjimui turi taikomos SARS-CoV-2 viruso plitimą ribojančios priemonės: medicininių veido kaukių ar respiratorių dėvėjimas, atstumų laikymasis, bendravimo ribojimas, rankų higiena ir kt. 


Veiksmingiausia sezoninio gripo ir jo pasekmių kontrolės priemonė – skiepai. COVID-19 liga (koronavirusinė infekcija) ir gripas yra dvi skirtingos kvėpavimo takų infekcijos, nuo kurių galima apsisaugoti pasiskiepijus.


Informuojama, kad 2020–2021 m. gripo sezono metu Kauno apskrityje sezonine gripo vakcina, kompensuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis, pasiskiepijo 48 133 tūkst. asmenys. Lyginant su 2019–2020 metais, skiepijimas išaugo 22 procentais. 


Atsižvelgdama į epidemiologinę situaciją ir išaugusį poreikį skiepytis nuo sezoninio gripo Lietuvoje, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos šiemet nupirko beveik 5 proc. daugiau – 257 tūkst. keturvalentės vakcinos dozių. Sezoninio gripo vakcinos, skirtos asmenims, priklausantiems rizikos grupėms Kauno apskrityje, iki  š. m. gruodžio mėnesio suskiepyta 60 procentų. 


Primenama, kad iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų įsigyta vakcina nemokamai skiepijami rizikos grupių asmenys: 65 metų ir vyresni asmenys, nėščiosios, asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, sergantieji onkologinėmis, lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais. Taip pat kompensuojama vakcina skiepijami ir sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.


NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Muraveckienė primena, kad sezoninio gripo vakcinos efektyvumas priklauso nuo vakcinoje esančio ir aplinkoje cirkuliuojančio gripo viruso antigenų atitikimo, nuo skiepijamų asmenų imuniteto būklės ir amžiaus. Vyresnio amžiaus asmenims, kurių daugiausia tarp priklausančiųjų rizikos grupėms, patartina skiepytis vėliau – lapkričio-sausio mėnesiais. Skiepytis nuo sezoninio gripo yra tikslinga net iki gripo viruso cirkuliacijos pabaigos, nes taip galima apsisaugoti nuo sunkios ligos formos, galimų komplikacijų, lėtinių ligų paūmėjimo ar mirties. Pasiskiepijus imuninis atsakas susiformuoja po dviejų savaičių.


Visais atvejais dėl sezoninio gripo skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Taip pat rekomenduojame laikytis rankų ir asmens higienos, vengti kontakto su sergančiu asmeniu, stiprinti imunitetą, laikytis darbo ir poilsio režimo, būti fiziškai aktyviems.

NVSC inf.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: