Pastarosiomis dienomis, o tiksliau kone visą vasario mėnesį, Jonavos rajone fiksuojamas aukštas oro užterštumas kietosiomis dalelėmis (KD10). Sveikatos priežiūros specialistai perspėja apie nepageidaujamą oro užterštumo poveikį sveikatai.

Užterštumas Jonavoje vis dar aukštas

Kaip rodo Aplinkos apsaugos agentūros Oro kokybės tyrimų duomenys, KD10 koncentracija Jonavoje viršija leidžiamą 50 µg/m3 paros ribinę vertę. Vasario 25 dienos duomenys rodo, kad šiuo metu oro užterštumas Jonavoje vis dar aukštas, o KD10 koncentracija ore yra 56,65 µg/m3.

Oro užterštumo poveikis sveikatai

Kietosios dalelės KD10 į žmogaus organizmą patenka kvėpuojant. Dėl padidėjusios KD10 koncentracijos ore, labiausiai nukenčia kvėpavimo takai, kyla kosulys ir čiaudulys. KD10 patekusios į plaučius ar kraujotakos sistemą gali kauptis plaučių audiniuose ir sukelti rimtus ne tik kvėpavimo organų, bet ir širdies bei kraujagyslių funkcijos sutrikimus, skatinti astmos paūmėjimą, alergiją.

Esant oro užterštumui kietosiomis dalelėmis rekomenduojama:

kuo daugiau laiko praleiskite uždarose patalpose, jas valykite drėgnu būdu;

neveskite mažų vaikų į lauką, neorganizuokite vaikų veiklos lauke;

dienos metu, išeinant iš namų, nepalikite atidarytų langų, patalpas vėdinkite vakare skersvėjiniu būdu, kad per trumpą laiką kuo greičiau išsivėdintų patalpos. Vėdinant patalpas, langus ar orlaides uždenkite drėgnu natūraliu audiniu;

išjunkite vėdinimo sistemas, jei yra galimybė, patalpų vėdinimui naudokite oro kondicionierius;

saugokite kvėpavimo takus, pridenkite juos su kaukėmis ar respiratoriais;

venkite aktyvios fizinės veiklos (sporto, darbo lauke);

sergantys lėtinėmis ligomis – pasirūpinkite vaistų atsarga;

blogėjant situacijai, rekomenduojama šeimoms, auginančioms  vaikus iki 1 metų bei sergantiems lėtinėmis kvėpavimo sistemos ligomis, alerginiais susirgimais, išvykti iš užterštų zonų.

Teršalų poveikio simptomai:

Kietosios dalelės, priklausomai nuo koncentracijos, gali sudirginti kvėpavimo takus (peršti nosį, gerklę, atsiranda kosulys, pasunkėja kvėpavimas), dėl ko gali paūmėti lėtinių kvėpavimo takų ligos (ypač bronchinės astmos, obstrukcinio bronchito ir kt.), alerginės uždegiminės reakcijos bei lėtinės kraujotakos sistemos ligos.

Ilgalaikis kietųjų dalelių poveikis gali tapti lėtinių negalavimų – apatinių kvėpavimo takų ligų (astmos, bronchito, emfizemos), lėtinės obstrukcinės plaučių ligos – atsiradimo priežastimi.

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.

Taip pat skaitykite: