Ar kada pagalvojote su kokiais iššūkiais susiduria pabėgėliai, palikę savo gimtuosius namus tėvynėje ir norėdami integruotis mūsų šalyje? Ar kada susimąstėte, kokią pagalbą ir palaikymą galėtume suteikti užsieniečiams, siekiant užtikrinti jų sėkmingą integraciją Lietuvoje? Artėjant Pasaulinei pabėgėlių dienai, šiai progai paminėti birželio 15 d. Naujininkuose Pabėgėlių priėmimo centras (PPC) organizavo diskusiją „Pabėgėlių sėkmingos integracijos faktoriai”, kurioje kalbėta apie sėkmingą pabėgėlių integraciją ir jos procesus, kylančias problemas ir iššūkius.

„Pasaulinė pabėgėlių diena iš tikrųjų yra skirta atkreipti dėmesį į stiprybę ir į drąsą tų žmonių, kurie dėl konfliktų, persekiojimų ir smurto buvo visgi priversti palikti savo namus. Mes turėtume pasakyti ir turėti omenyje, kad kai kalbame apie pabėgėlius, mes kalbame apie labai stiprias asmenybes ir apie labai drąsias asmenybes. Šios Pasaulinės pabėgėlių dienos tema yra „Viltis toli nuo namų“, ką jūs ir matote plakatuose už nugaros ir taip pat kviečiame visus kartu siekti pasaulio, kuriame pabėgėliai įtraukti ir dalyvauja. Galbūt tai yra dar ne mažas kelias iki to nueiti, bet kaip visada gera pradžia yra pusė kelio.“ - teigė Renata Kuleš, Jungtinių tautų pabėgėlių agentūros (UNHCR) atstovė Lietuvoje. R. Kuleš taip pat pasidalijo pabėgėlių statistikos tendencijomis pasaulyje: „Deja turime konstatuoti, kad nemažai metų iš eilės mes turime vis didėjančią tendenciją, kuomet pasaulyje žmonių, kurie buvo priversti palikti savo namus skaičius auga. Mūsų išleistoje ataskaitoje nurodoma 108 mln. pabėgėlių, tai įsivaizduokime kažkur apie Filipinų dydžio valstybę ir kad pasaulyje 1 iš 74 žmonių šitoje planetoje buvo priverstas palikti savo namus dėl konflikto, smurto ir persekiojimo. Konfliktai, kurių mes nesugebame išspręsti, tai ir yra didžiausia priežastis labai didžiulio žmonių judėjimo iš savo šalių. Daugiau negu pusė pabėgėlių yra iš tokių šalių kaip Sirija, Afganistanas ir Ukraina. Galimybė spręsti konfliktus, kad žmonės galėtų saugiai grįžti ir auganti bendruomenė kartu su augančiu tarptautiniu solidarumu turėtų padėti tiems žmonėms ten, kur jie šiandien yra.”

Diskusijos moderatoriui E. Bingeliui paprašius įvardinti sėkmingus integracijos atvejus Lietuvoje, Pabėgėlių priėmimo centro direktorė B. Bernotienė džiugiai pateikė ne vieną pavyzdį: „Pirmiausia sėkmė yra, kad mes turime stiprią visuomenę, atliepiančią ir įsiklausančią. Kai tik prasidėjo krizė ir mums reikėjo paprastų puodelių, šaukštelių ar žaislo vaikui, kad jam būtų linksmiau ir galėtų saugiau jaustis, tai tikrai atsiliepė labai daug bendruomenės, visuomenės narių, kurie iš namų pristatė daiktus, ir mes galėjome tuos žmones aprūpinti. Tai jau yra sėkmė integracijos prasme, kad mes girdime ir esame tolerantiški. Sėkmės istorijų užsieniečių tarpe yra tikrai labai daug. Žmonės stengiasi, ieško pagalbos, ateina klausia, ieško darbų, didžioji dalis pabėgėlių renkasi gyvenimą Vilniuje. Tikrai džiugu, kad dauguma užsieniečių dirba. Nedirba tik mamos, auginančios mažamečius vaikus. Pabėgėlių tarpe yra gydytojų, slaugytojų, verslininkų, statybininkų, kirpėjų, vairuotojų ir kitas profesines kryptis pasirinkusių pabėgėlių.”

Ieškodamas saugios šalies savo šeimai, kur ramiai galėtų gyventi, iš Sirijos atvykęs ir Lietuvoje sėkmingai integravęsis diskusijos dalyvis Abdulrazzak pasakojo savo istoriją apie gyvenimą mūsų šalyje. Į Lietuvą, Pabėgėlių priėmimo centrą, atvykęs 2017 m. rudenį jame gyveno 6 mėnesius, rado sukirpėjo darbą Jonavoje. Suradus darbą Jonavoje, nuomavosi būstą šiame mieste. Nuo 2021 m. dirba vertėju Carite ir Jonavos socialinių paslaugų centre individualios priežiūros darbuotoju darbui su šeimomis. Lietuviškai laisvai kalbantis ir šiuo metu net 60 užsieniečių konsultuojantis ir jiems padedantis integruotis Lietuvoje siras įvardijo su kokiais sunkumais susiduria žmonės integracijos pradžioje: „Yra daug iššūkių, pirmas iššūkis yra darbas. Žmogus negali susirasti atitinkamo darbo pagal kvalifikaciją, tai būna priverstas dirbti kitur, kur neturi patirties, kur jis susiduria su daug problemų. Tarkim aš šitos profesijos nemoku, nežinau nieko apie tą profesiją. Pirmas dalykas aš nesuprantu ir nekalbu lietuviškai ir dirbu, kur aš nemoku dirbti. Čia yra labai didžiulis iššūkis. Antras dalykas yra būstas.” Paklaustas, kas patinka Abdulrazzak ir jo konsultuojamiems žmonėms Lietuvoje, pašnekovas įvardijo, kad patinka Lietuvos gamtos grožis ir žiema, kai būna sniego, nes Sirijoje vieną kartą per metus būna sniego.

Ši įvykusi diskusija yra tik vienas iš nedaugelio renginių, skirtų paminėti Pasaulinę pabėgėlių dieną, kurios visą transliaciją galima pažiūrėti čia. Birželio 20 d. Kūdrų parke įvyks Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei partnerių organizuojamas renginys „KULTŪRŲ RITMU: pasaulinė pabėgėlių diena“, į kurį yra kviečiami visi. 

PPC inf.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: