Ko gero, nesumeluosime teigdami, kad neretai pasitaiko, jog jonaviečiai painioja Jonavos ligoninę, jos valdomą Konsultacinę polikliniką ir Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centrą (PSPC), kurį, kartas nuo karto,  miestiečiai dar vadina „Poliklinika“ ar „Sveikatos centru“.  Tiek ligoninė, tiek Jonavos PSPC, tiek ir žiniasklaida sulaukia pacientų skundų, klausimų ar pastebėjimų dėl medikų darbo. Tačiau paprašius patikslinti informaciją apie kurią įstaigą vyksta kalba, paaiškėja, kad asmuo teiraujasi apie daktarą, kuris dirba ligoninėje, nors prieš tai tvirtino, kad kalbama apie Jonavos PSPC ir atvirkščiai.  

Turime ne vieną ir ne du pavyzdžius, kuomet jonaviečiai painiojo, kam skirtas klausimas ar nusiskundimas. Kad jonaviečiai painioja Jonavos ligoninės ir Jonavos PSPC teikiamas paslaugas, neskiria, koks ir kur dirba gydytojas, pritaria ir šių įstaigų vadovai. Todėl norime priminti, kokios paslaugos yra teikiamos Jonavos PSPC, o kokios - Jonavos ligoninėje.

Būtina atkreipti dėmesį, kad medicinos paslaugos skirstomos į pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas (PSP) ir į antrines bei tretines asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

Jonavos PSPC - pirminė sveikatos priežiūra

Jei kalbant trumpai ir aiškiai – beveik visada į Jonavos PSPC pacientai atvyksta be siuntimo.

„Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centras, kurį žmonės dažnai vadina tiesiog „Sveikatos centru“ ar „Poliklinika“, tai yra pirmo lygio paslaugas teikianti įstaiga, didžiąja dalimi apsiribojanti šeimos gydytojų konsultacijomis. Mes įstaigoje turime keletą specialistų. Ginekologai ir gydytojai chirurgai dirba kaip pirminės sveikatos priežiūros gydytojų komandų nariai. Jų kompetencija bei paslaugų apimtys mūsų įstaigoje  yra apribotos teisės aktais – jie teikia labai ribotą paslaugų spektrą, gali atlikti mažesnį tyrimų kiekį,  t.y., suteikia tik tas paslaugas, kurias apibrėžia šeimos gydytojų norma. Pavyzdžiui, specialistas ginekologas, kuris dirba ir mūsų įstaigoje, ir ligoninėje, pas mus tik stebi nėštumus, prižiūri nėščias moteris, pagal programą atlieka profilaktinius prevencinius tyrimus. Jei reikalingas detalesnis ištyrimas, ar įtariama kita patologija, toks asmuo su siuntimu siunčiamas į antro arba trečio lygio gydymo įstaigą.

Su odontologija yra taip pat. Gydytojai odontologai visus prisirašiusius prie gydymo įstaigos asmenis konsultuoja be siuntimo. Jei reikalinga sudėtingesnė, tretinio lygio pagalba, tuomet mūsų odontologai nukreipia pacientą, pavyzdžiui, į klinikas. Protezavimo paslauga,  jau yra kito lygio paslauga - ji yra Jonavos ligoninės žinioje.  

Todėl, beveik visada, į pirmo lygio įstaigą, asmuo ateina be siuntimo, tiesiog pas šeimos gydytoją arba pas šeimos gydytojo komandos narį, kuris savo kompetencijos ribose suteikia pagalbą arba su siuntimu nukreipia į kito lygio gydymo įstaigą“, - aiškino Jonavos PSPC direktorė Asta Sivolovienė.  

Jonavos ligoninė – specializuotos sveikatos priežiūros paslaugos   

Jonavos ligoninės direktorius dr. Paulius Vasilavičius pateikia pagrindinius įstaigų skirtumus bei primena, kokios paslaugos teikiamos Jonavos ligoninėje.

„Taip, tikrai, pacientai vis dar dažnai sumaišo pirminiame sveikatos priežiūros centre ir ligoninėje, konkrečiai ligoninės konsultacinėje poliklinikoje teikiamas paslaugas. Tikriausiai pagrindinis skirtumas tarp PSPC ir ligoninės konsultacinės poliklinikos – tai siuntimai gydytojų specialistų konsultacijai. Į PSPC pas šeimos gydytojus, gydytojus odontologus, gydytojus psichiatrus kreipiamasi be siuntimo, o į ligoninės konsultacinę polikliniką kreiptis galima tik turint šeimos gydytojo siuntimą.

Be siuntimo pacientai gali kreiptis ir registruotis gydytojo dermatovenerologo konsultacijai, taip pat kaip ir esant skubios pagalbos poreikiui – akių ligų gydytojo bei ausų, nosies, gerklės gydytojo konsultacijoms. Čia reikėtų akcentuoti skubią pagalbą – akies traumą, krislą akyje, stiprų kraujavimą ar ūmų skausmą nosiaryklėje. Kitais atvejais visų pirma reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Be siuntimo, savaime suprantama, pacientai kreipiasi ir į ligoninės priėmimo ir skubiosios pagalbos skyrių(PSPS). Į šį mūsų skyrių galima kreiptis ir po šeimos gydytojų darbo valandų, po 18:30 val., savaitgaliais, švenčių dienomis. Bet čia ir vėl noriu akcentuoti, kad kreipiamasi tik esant skubios pagalbos poreikiui. Pagrindinis pacientų srautas šiame skyriuje yra atvežamas GMP automobiliais, todėl atvykus į PSPS gali tekti ir palaukti, nes pacientai yra suskirstomi pagal jų sveikatos pakenkimo lygius. PSPS gydytojai neteikia konsultacijų dėl lėtinių ligų, senų buvusių traumų – dėl šių sveikatos problemų pacientai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins jų sveikatos būklę, paskirs gydymą arba, esant poreikiui, išrašys siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai, kuriai jau galima bus registruotis ligoninės konsultacinės poliklinikos registratūroje.

Primenu, kad ligoninėje yra ir vaikų priėmimas, kuris yra atskiras nuo suaugusiųjų ir kuriame konsultuoja gydytojas pediatras ir paslaugos yra teikiamos visą parą. Tačiau nutikus nelaimingam atsitikimui, patyrus traumą, kviečiame ir su vaikučiais kreiptis į pagrindinį ligoninės suaugusiųjų PSPS.

Ligoninėje, skirtingai nei Jonavos PSPC, yra teikiamos dantų protezavimo, burnos higienos, fizinės medicinos ir reabilitacijos bei ankstyvosios vaikų raidos korekcijos paslaugos, kurioms gauti taip pat yra reikalingas šeimos gydytojo siuntimas. Norime atkreipti pacientų dėmesį, kad ligoninėje neteikiamos gydytojų odontologų, psichiatrų ir šeimos gydytojų paslaugos. Čia jau yra tiesioginės Jonavos PSPC veiklos sritys.

Dar vienas stambus ligoninės išskirtinumas – aišku yra stacionaras, tačiau ir jam ligoninėje yra siūloma alternatyva – dienos stacionaro paslauga, kai pacientams po gydytojų specialistų konsultacijos turi būti suteikiamas gydymas. Pacientai gydymą gauti gali ir neguldant jų į ligoninę. Pacientas atvyksta kiekvieną jam paskirtą dieną, sutartu laiku į ligoninę, jam suteikiamos sveikatos priežiūros paslaugos ir jis ramiai keliauja į namus, į sau įprastą aplinką, pas artimuosius“, - paaiškino VŠĮ „Jonavos ligoninė“ direktorius dr. Paulius Vasilavičius.  

Pagrindinis skirtumas

Tiek VŠĮ „Jonavos ligoninė“ direktorius dr. Paulius Vasilavičius, tiek Jonavos PSPC direktorė Asta Sivolovienė sutaria dėl pagrindinio įstaigų skirtumo – tai yra - siuntimai. Jonavos PSPC jų nereikia, norint patekti į ligoninę gydytojo specialisto konsultacijai - siuntimas yra būtinas. Taip pat jeigu skauda dantį, jums reikalinga gydytojo psichiatro konsultacija, kreipiatės į Jonavos PSPC.

Taigi, primename, kad pirminė sveikatos priežiūra, tai Pirminės sveikatos priežiūros centrai - ankstesnės poliklinikos, ambulatorijos, sveikatos punktai, kur yra atliekama pirminė sveikatos priežiūra: diagnostika, ambulatorinis gydymas, dienos terapija ir t.t. Antrinė, tai ligoninės: rajonines, privačios, slaugos įstaigos ir pan., kur pacientai hospitalizuojami ir gydomi. Tretinė - specializuota pagalba ir reabilitacija. Tai stambiosios ligonines, klinikos ir kt.

 

 

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.

Taip pat skaitykite: