,,Nevyriausybinių organizacijų patikimumą parodo daug įvairių aspektų, o didžioji dalis tos informacijos yra viešai prieinama - ar tai būtų pačios organizacijos interneto svetainėje ar socialiniuose tinkluose skelbiama informacija, ar tai būtų valstybinėse institucijose įregistruoti ir viešai prieinami duomenys. Registrų centro indėlis stiprinant tarpusavio pasitikėjimu grįstą visuomenę yra NVO statuso ar paramos gavėjo statuso įregistravimas ir šio fakto paviešinimas, - kalba Registrų centro Juridinių asmenų departamento vadovė Jolanta Kazlauskienė. - Būtent šie faktai ar labiau net jų nebuvimas gali tapti lemiančiu veiksniu priimant sprendimą remti vieną ar kitą organizaciją."

Įvairioms Lietuvoje veikiančioms ne pelno siekiančioms organizacijoms paramos gavėjo statusas yra būtinas norint gauti įvairią paramą iš gyventojų ar verslo, todėl šio statuso netekimas gali paralyžiuoti visos organizacijos veiklą. Palyginti neseniai - nuo 2020 metų - registruojamas NVO statusas leidžia lengviau identifikuoti naudą visuomenei kuriančias asociacijas, labdaros ir paramos fondus, viešąsias įstaigas ar religines bendruomenes.

,,Visuotinai pripažįstama, kad vienas iš svarbiausių atviros visuomenės bruožų yra nevyriausybinių organizacijų, kurios aktyviai skleidžia savo idėjas, stengiasi gerinti vietos bendruomenių gyvenimo sąlygas, padeda tiems, kuriems labiausiai reikia pagalbos, gausa bei įvairovė. Nevyriausybinėmis organizacijomis jos vadinamos pabrėžiant, kad jos yra įkurtos ne valdžios iniciatyva, tai yra savanoriškos organizacijos, įsteigtos laisva žmonių valia, piliečiai į šias organizacijas buriasi ir jas remia savanoriškai. Taigi NVO statusas taip pat leidžia turėti tikslesnius duomenis apie šalyje veikiančias nevyriausybines organizacijas ir tokiu būdu užtikrinti efektyvesnį valstybės politikos formavimą, stiprinant nevyriausybines organizacijas", - kalba J. Kazlauskienė.

NVO statuso turėtojų - per 4 tūkstančius

Įregistruoti NVO statusą juridinio asmens vadovas gali vos kelių mygtukų paspaudimu prisijungęs prie Registrų centro savitarnos. Registrų centro atvirieji duomenys rodo, kad žymą "Nevyriausybinė organizacija" šiuo metu turi daugiau kaip 4 tūkst. įvairių juridinių asmenų: asociacijų, labdaros ir paramos fondų, viešųjų įstaigų, religinių bendruomenių bei tradicinių religinių bendruomenių. Vien per praėjusius metus NVO statuso turėtojų padaugėjo 1,3 tūkstančio. Beje, iki šiol NVO statuso dėl vienokių ar kitokių priežasčių neteko 30 juridinių asmenų.

Sužinoti, ar organizacija turi NVO statusą galima Registrų centro viešoje juridinių asmenų paieškoje - įvedus dominančios organizacijos pavadinimą ar juridinio asmens kodą galima matyti prierašą "Nevyriausybinė organizacija", reiškianti, kad organizacija turi NVO statusą.

Juridinių asmenų registre taip pat galima įregistruoti paramos gavėjo statusą. Šį statusą šiuo metu turi beveik 30 tūkst. juridinių asmenų.

,,Pastaraisiais metais paramos gavėjo statusą turinčių įmonių ir organizacijų skaičius mažėja. Viena tokio pokyčio priežasčių - Registrų centro iniciatyva išregistruojami paramos gavėjo statusai tiems juridiniams asmenims, kurie vėluoja pateikti savo metines finansines ir veiklos ataskaitas. Vien per praėjusius metus paramos gavėjo statuso neteko apie 1,2 tūkst. juridinių asmenų", - kalba Registrų centro atstovė J. Kazlauskienė.

Patikrinti, ar juridinis asmuo turi paramos gavėjo statusą galima viešoje juridinių asmenų paieškoje arba Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto svetainėje.

Registrų centro inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: