Vasaros atostogų sezonas – vienas intensyviausių laikotarpių keleivių srautų atžvilgiu. Lietuvos muitinė primena: prieš leidžiantis į kelionę svarbu pasitikrinti, ką galima ir ką griežtai draudžiama įsivežti ar išsivežti. Dažniausiai pasitaikančios klaidos – dėl netinkamai gabenamų akcizinių prekių ar maisto produktų, tačiau pavojų kelia ir mažiau akivaizdūs dalykai, tokie kaip laukinių gyvūnų kilmės suvenyrai ar net augalai.
Išvykstant – pasitikrinti kitos šalies reikalavimus
Kokių daiktų negali būti rankiniame ir kokių - registruotame bagaže nustato aviacinio saugumo taisyklės, o kaip jų laikomasi prižiūri oro uostuose dirbantys aviacijos saugumo darbuotojai. Muitinės pareigūnus į pagalbą jie pakviečia tik tuomet, kai aptinka prekių, kurioms reikia specialių dokumentų ar deklaracijų.
Keliaujant Europos Sąjungos viduje, perkamų ar vežamų daiktų kiekis neribojamas, jei tie daiktai skirti naudoti asmeniškai, o ne parduoti, PVM ir akcizo mokesčiai yra įskaičiuojami į kainą, ir kitoje ES šalyje jokių mokesčių mokėti nebereikia.
Išvykstant į ES nepriklausančią taip vadinamą trečiąją šalį, svarbu iš anksto pasidomėti, kokius apribojimus taiko šalis, į kurią vykstate.
Svarbu žinoti, kad vykstant į ES nepriklausančias šalis, net jei jos geografiškai yra Europoje, galioja trečiųjų šalių taisyklės. Tokiais atvejais dažnai taikomi griežtesni prekių, maisto, pinigų ir augintinių įvežimo ribojimai. Pavyzdžiui, nuo šių metų balandžio 12 dienos Jungtinės Karalystės vyriausybė uždraudė įsivežti bet kokius mėsos ir pieno produktus asmeniniam naudojimui iš visų ES šalių. Tai reiškia, kad keliautojai nebegali įsivežti jautienos, avienos, ožkienos, kiaulienos bei pieno produktų iš ES šalių į Didžiąją Britaniją asmeniniam naudojimui. Draudimas taikomas net ir sumuštiniams ar sūriui, įsigytiems „Duty free“ zonoje.
„Pastaruoju metu pastebime daug keleivių klausimų, susijusių su maisto produktų gabenimu į Jungtinę Karalystę. Primename, kad kiekviena šalis gali taikyti savo nacionalinius ribojimus, todėl prieš kelionę būtina pasitikrinti oficialius šaltinius – šalies, į kurią keliaujate, muitinės ar ambasados interneto svetainę“, – sako Lietuvos muitinės atstovai.
Keliaujant su augintiniais, būtina turėti gyvūno pasą ir veterinarinį sertifikatą. Kai kurios šalys reikalauja, kad nekomerciniais tikslais įvežami šunys būtų gydyti nuo parazitų – tokią informaciją reikėtų tikslintis Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos interneto svetainėje.
Grįžtant – atkreipti dėmesį į ribojimus
Grįžtant iš ES priklausančių šalių, su Lietuvos muitinės darbuotojais greičiausiai nesusidursite. Tačiau jei jūsų kelionės kryptis buvo kita – visoje ES galiojančių draudimų nemažai.
Ypač griežtai reglamentuotas maisto produktų gabenimas iš trečiųjų šalių. Mėsos ir pieno produktai leidžiami tik iš tam tikrų valstybių (Norvegijos, Šveicarijos, Farerų salų, Grenlandijos, Islandijos, Lichtenšteino ir San Marino) ir tik iki 10 kilogramų. Išimtys taikomos nebent kūdikių maistui – leidžiama įsivežti iki 2 kg pieno mišinių, jei pakuotės nepažeistos ir nereikalauja šaldymo.
Nuo 2019 metų į ES be fitosanitarinio sertifikato draudžiama įvežti bet kokius augalus ir jų dalis – sėklas, sodinukus, vaisius, gėles. Vienintelės išimtys – bananai, kokosai, datulės, durijai ir ananasai.
Svarbu atkreipti dėmesį ir į CITES konvencijos reikalavimus. Nors tokių pažeidimų pastaruoju metu fiksuojama retai, rizika vis dar išlieka. Įsigijus suvenyrą iš laukinių gyvūnų ar augalų – pavyzdžiui, koralus, kriaukles, dirbinius iš kailių ar dramblio kaulo – ir neturint reikalingų leidimų, tokie daiktai gali būti konfiskuoti oro uoste.
„Kelionėse vilioja egzotiški pirkiniai, tačiau jei kyla bent menkiausia abejonė dėl jų kilmės ar teisėtumo – geriau tokio suvenyro atsisakyti. Rizika neapsimoka“, – pabrėžia muitininkai.
Daugiausia pažeidimų Lietuvos oro uostuose vis dar fiksuojama dėl netinkamai gabenamų akcizinių prekių, ypač cigarečių. Keleiviai mėgina jas paslėpti registruotame bagaže, o rekordinis kiekis vienu metu – net penkios dėžės cigarečių.
Kelionių metu pasitaiko ir kitų pažeidimų. Pavyzdžiui, kartais iš trečiųjų šalių lagaminuose gabenami vaistai ar maisto papildai. Lietuvos muitinė primena, kad be gydytojo pažymos galima įsivežti ne daugiau kaip 10 vaistinių preparatų pakuočių vienu kartu ir tik vieną kartą per kalendorinį mėnesį.
Narkotines medžiagas, net jei jos šalyje, kurioje viešėjote, yra legalios, gabenti draudžiama.
Vilniaus oro uosto posto viršininkas Giedrius Smaliukas pasakoja, kad įsimintiniausias užkardytas pažeidimas jo darbo istorijoje – Vilniaus oro uoste sulaikytas Latvijos pilietis, gabenęs iš Pietų Amerikos per Prancūziją narkotines medžiagas skrandyje. Vyras prarijęs gabeno apie 90 vnt. kapsulių, su maždaug 720 g kokaino.
Lietuvos muitinės pareigūnai visada pasirengę padėti ir atsakyti į klausimus, tačiau atsakomybė pasiruošti kelionei tenka pačiam keleiviui. Visa aktuali informacija skelbiama Lietuvos muitinės, Užsienio reikalų ministerijos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei šalies, į kurią vykstate, muitinės oficialiuose puslapiuose.
„Jei kyla abejonių – geriau pasitikrinti iš anksto, nei patirti nemalonių netikėtumų jau atostogų metu“, – sako muitinės atstovai.
Papildoma informacija:
Alkoholio ir cigarečių kiekiai
Atvykstant iš trečiųjų šalių į Lietuvą galioja tiksliai nustatyti leidžiami įvežti kiekiai:
Tabako gaminiams – iki 200 cigarečių arba 100 cigarilių, arba 50 cigarų, arba 250 g rūkomojo tabako arba 200 vnt. kaitinamojo tabako produktų arba 50 ml. elektroninių cigarečių skysčio. Tiesa, keleiviams, atvykstantiems ne oro transportu bei asmenims, dirbantiems ir (arba) gyvenantiems pasienio su trečiąja šalimi zonoje taikomi penktadaliu mažesni tabako gaminių kiekiai.
Alkoholiui – iki 1 litro stipriųjų gėrimų, arba 2 litrai silpnesnių, taip pat papildomai – 4 litrai vyno ir 16 litrų alaus.
Keliaujant Europos Sąjungos viduje, perkamų ar vežamų prekių kiekiai nėra ribojami, jei jos skirtos asmeniniam vartojimui. Nors kiekviena ES šalis gali nustatyti skirtingus asmeniniam vartojimui skirtų prekių orientacinius kiekius, jie negali būti mažesni nei:
•800 cigarečių,
•400 cigarilių,
•200 cigarų,
•1 kg rūkomojo tabako,
•10 litrų stipriųjų alkoholinių gėrimų,
•20 litrų spirituoto vyno (pvz., portveino ar chereso),
•90 litrų vyno (iš jų ne daugiau kaip 60 litrų putojančio),
•110 litrų alaus.
Jei vežatės daugiau, muitinėje gali būti paprašyta pagrįsti, kad prekės skirtos asmeniniam vartojimui.
Lietuvos muitinės inf.