Jonavos nakvynės namai - vieta, kur glaudžiasi pastogės neturintys asmenys. Ne paslaptis, kad dauguma jų serga alkoholizmu, pasižymi socialinių įgūdžių stoka, ilgus metus veda į ,,normalaus" gyvenimo rėmus neįtelpantį gyvenimo būdą. Atrodo, kad dirbti tokioje įstaigoje turėtų būti itin sudėtinga, tačiau įstaigoje socialinio darbuotojo padėjėjo pareigas prieš 4 mėnesius eiti pradėjusio Rolando Kopūsto negąsdina niekas - anksčiau policijos pareigūnu dirbęs vyras nesuka galvos nei dėl sulauktų grasinimų nužudyti, nei dėl karts nuo karto girdimos ,,mento" pravardės.


Rūpinasi tvarka


21-eri metai - tokį laiko tarpą R. Kopūstas dirbo policijos pareigūnu. Per tą laiką jam teko padirbėti ir Jonavoje, ir Kauno rajone, tačiau atėjus metui išeiti užsitarnauto poilsio, t.y. į pensiją, vyras nusprendė nesėdėti sudėjęs rankų.


,,Darbą policijoje baigiau prieš kelis metus. Kai sužinojau, kad Nakvynės namai ieško žmogaus, nusprendžiau pabandyti įsidarbinti ir jau apie 4 mėnesius darbuojuosi socialinio darbuoto padėjėju. Tiesa,  praeitą vasarą taip pat esu padirbėjęs šioje įstaigoje.


 Galiu pasakyti, kad visos darbo dienos Nakvynės namuose - skirtingos. Tu nežinai, ko tikėtis, bet mano pareiga yra palaikyti tvarką: prižiūrėti, kad būtų paisoma nustatytų taisyklių, nekiltų konfliktų, o iškilus jiems, turi padėti išspręsti nesutarimus", - pasakojo vyras.


Pešasi ir vyrai, ir moterys


Na, o nesutarimų Nakvynės namuose netrūksta - interviu dieną taip pat buvo kilęs vienas jų.
,,Išgirdome triukšmą. Aš nuėjau aiškintis, kas nutiko. Paaiškėjo, kad susipešė dvi moterys. Viena vos ne verkdama pasakojo, jog ją esą pastūmė, kita teigė, jog ją apspjovė. 


Sunku pasakyti, ar viskas buvo taip, kaip nupasakojo gyventojos. Ta moteris, kuri sakė, jog ji buvo pastumta, tuo metu valė langą prie kitos gyventojos, kuri skundėsi, jog ją esą apspjovė, lovos. Gali būti ir taip, jog nieks ant nieko nespjovė, o tiesiog kažkas užtiško... Konfliktai čia neretai kyla dėl visiškai neaiškių priežasčių.


Visgi, reikia suprasti, kad dažnas Nakvynės namų gyventojas yra impulsyvus ir situacijas vertina per savo supratimą.


Nors moterų čia glaudžiasi mažiau, konfliktų pasitaiko ir tarp jų, ir tarp vyriškių. Stengiamės išspręsti juos kuo greičiau, kad atmosfera būtų kuo ramesnė", - kalbėjo R. Kopūstas.


Grasino nužudyti


Nakvynės namuose dirbantys darbuotojai sulaukia ir pykčio, nukreipto prieš juos.


,,Iš kitų kolegų pasakojimų esu girdėjęs, kad prieš juos buvo mosuojami peiliai ir panašiai... Aš kartą esu sulaukęs grasinimo nužudyti. 


Mūsų teritorija aptverta, o vienas gyventojas atėjo būdamas neblaivus. Jam pasirodė, kad varteliai užrakinti ir jis susinervino dėl to. Aš tiesiog vaikščiojau lauke. Matydamas tai, žmogus nusprendė savo pyktį išlieti ant manęs, šūktelėdamas, kad nužudys mane.


Suprasdamas, kad jis yra girtas, nesivėliau į kalbas. Tačiau kai kitą rytą jis išsiblaivė ir suprato, jog dėl savo elgesio gali būti daugiau nebe priimtas į Nakvynės namus, atėjo atsiprašinėti.

Mačiau, kad tai darė nuoširdžiai. Taigi, pasakiau, kad jo nusižengimas yra užfiksuotas, tačiau neperduotas vadovybei, bet jei tai pasikartos, lauks atitinkamos pasekmės", - prisiminė vyras.


Vadina ,,mentu"


Įstaigos gyventojai greitai išsiaiškino, kad R. Kopūstas - buvęs policijos pareigūnas. Dėl to, kilus nesutarimams, ne kartą yra bandę jį įžeisti pavadinę ,,mentu". 


,,Kadangi, kaip jau minėjau, čia šiek tiek padirbėjau ir praeitais metais, tai kai atėjau dirbti dabar, jie jau turbūt visi žinojo, kad anksčiau dirbau policininku. Ko gero, sužinojo vieni iš kitų, perduodami informaciją iš lūpų į lūpas.


Pasitaiko atvejų, kai išgėrę asmenys bando mane įžeisti pavadindami ,,mentu". Sako:,,Ką tu čia ,,mentas" vadovauji?". Bet manęs tai nežeidžia. Kai dirbau policijos pareigūnų, taip pat ne kartą esu pavadintas taip. 


Būna situacijų, kai esame ir iš darbo ,,atleidinėjami". Sako, kad kreipsis į kažką, nes esą pažeidėme jų teises, o tada jau bus mums...


Tačiau dėmesio nekreipiu ir į tai, nes ir policijoje lygiai taip pat buvau ,,atleidinėjamas". Turiu ,,storą odą" ir mane sunku išvesti iš kantrybės", - šypsodamasis kalbėjo vyras.


Alkoholį vertina kaip auksą


Pasakodamas apie darbo Nakvynės namuose subtilybes, R. Kopūstas neabejoja, kad daugiausiai problemų čia kyla dėl alkoholio.


,,Pas mus negalima vartoti jo, bet didžioji dalis gyventojų yra priklausomi. 
Pagal taisykles, įsinešti alkoholio į Nakvynės namus negalima. Dėl to prie vartelių paprašome žmonių parodyti, ką jie atsineša. Yra buvę situacijų, kad buteliai slepiami rankovėse, kelnių klešnėse, kitose vietose po drabužiais, būna, kad jie apeina pastatą ir įsimeta butelį per tvorą. Tada, jau įėję į teritoriją, po kiek laiko ,,eina pasivaikščioti" ir pasiima jį. 


Ir ką daugiau čia galima pridurti... Sako: ,,Čia mano auksas" ir viskas", - kalbėjo vyras.


Atveža policijos pareigūnai


Ne ką mažiau problemų kyla ir tada, kai neblaivius asmenis į Nakvynės namus atveža policijos pareigūnai. 


,,Mes girtų priimti negalime, o policija kartais atgabena ir tokius, kurie nebepastovi ant kojų. Nakvynės namai - ne blaivykla, bet aš suprantu policininkus. Esu buvęs jų barikadų pusėje ir žinau, kiek daug problemų kyla tada, kai gaunamas pranešimas apie mieste gulintį neblaivų asmenį arba kai reikia išgabenti tokį žmogų iš namų, kuriuose jis smurtavo... Blaivyklos mūsų mieste nėra, tad nėra ir kur dėti tokius žmones.


Dabar dar šilta, o žiemą dėl neblaivių asmenų kyla dar daugiau bėdų, nes jie gali sušalti. Pamenu, kad kai aš dirbau policijos pareigūnu, priešais ligoninės priėmimo skyrių gulėdavo ne vienas girtas benamis. Ši problema niekur nedingo, o kaip ją tinkamai išspręsti - nežinia", - kalbėjo vyras.


Nori išsipasakoti


Nepaisant to, kad iššūkių Nakvynės namuose netrūksta, R. Kopūstas neatsisako pabendrauti su įstaigos gyventojais ir jiems rūpimais klausimais.


,,Pastebiu, kad jie kartais nori išsikalbėti, pasipasakoti apie savo bėdas. Kadangi niekad nepriimu jokių grasinimu ar įžeidimų asmeniškai ir visada mėgau išklausyti kitus, pabendrauju su jais.


Yra žmonių, kuriems labai reikia to kontakto. Manau, kad kartais pokalbis jiems gali būti labai naudingas emociškai", - teigė R. Kopūstas. 


Darbas patinka


Paklaustas, ar nebuvo akimirkų, kai gailėjosi pradėjęs dirbti Nakvynės namuose, R. Kopūstas tikina žinojęs, kur eina.


,,Dirbdamas policininku susidurdavau su Nakvynės namais, jų gyventojais. Važiuodavau čia spręsti konfliktų ir panašiai. Žinojau, ko galima tikėtis, koks gyvenimas verda tarp šių žmonių.

Tai, ką dirbu dabar, yra labai panašu į darbą, kurį dirbau policijoje.  Ten dalyvaudavau karštuose įvykiuose, į kuriuos įsiveldavo labai panašūs žmonės.


Man patiko darbas policijoje, dėl to tikėjau, kad ir čia taip pat patiks. Iki dabar nei kart nesigailėjau, kad nusprendžiau įsidarbinti Nakvynės namuose", - pokalbio pabaigoje sakė vyras.

Teksto autorė Jovita Stanevičiūtė

Nuotraukų galerijoje - R. Kopūstas ir Jonavos nakvynės namai.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: