Nuo š. m. spalio 15 dienos prasideda medžioklių su varovais sezonas. Jis tęsiasi iki sausio 31 d. Jau šį savaitgalį daugelis medžioklės plotų naudotojų skelbs sezono atidarymą.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nori atkreipti medžiotojų dėmesį, kurių medžioklės plotų vienetai yra Afrikinio kiaulių maro užkrėstose teritorijose (t. y. kur yra nustatytas AKM virusas) į prevencines priemones ir pateikti rekomendacijas, kurios leistų neišplatinti AKM į dar neapimtus ir greta esančius medžioklės ploto vienetus.

VMVT rekomenduoja:

  1. AKM užkrėstose teritorijose, kuriose nustatytas aktyvus AKM viruso cirkuliavimas, nevykdyti medžioklių varant, kad užsikrėtę AKM virusu šernai nebūtų išvaikomi į neužkrėstą teritoriją.
  2. Besiribojančiuose su AKM užkrėsta teritorija medžioklės plotų vienetuose taip pat nevykdyti medžioklių varant, kad sveiki šernai nebūtų išvaromi į užkrėstas teritorijas ir iš ten neparsineštu viruso.
  3. Jei medžioklės varant organizuojamos tiek užkrėstuose medžioklės plotų vienetuose ir šalia jų, rekomenduojama medžiojant varant nenaudoti palaidų šunų,  o jei šunys vis vien yra naudojami -  nepaleisti jų nuo pavadžių, kad kuo mažiau būtų vaikomi šernai ir jų judėjimo plotas būtų kuo mažesnis.
  4. Radus šernų gaišenas, ar tai būtų akivaizdi auto įvykio pasekmė, ar sužeidimo atvejis medžioklės metu, ar tik šerno gaišenos likučiai, visada informuoti bendruoju pagalbos telefonu 112 ar VMVT telefonu 1879, gaišenos radimo vietą pažymėti bei nustatyti radimo vietos koordinates. Primename, kad už kiekvieną šerno gaišeną, apie kurią pranešama ir nurodoma jos radimo vieta, VMVT moka 30 eurų išmoką.
  5. Visų medžioklės plotų vienetų naudotojams norime atkreipti didelį dėmesį į medžioklėse dalyvaujančius svečius,  ir biologinio saugumo laikymąsi.  Norime priminti, kad AKM viruso pernešimą dideliais atstumais dažnai įtakoja pats žmogus, todėl nerekomenduojame kviestis svečių medžiotojų, medžiojančių teritorijose, kuriose aktyviai cirkuliuoja AKM virusas.
  6. Griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų. Žvėris doroti tik klubo, būrelio įrengtose ir VMVT patvirtintose pirminio dorojimo aikštelėse ar patalpose. Atliekas sunaikinti tik tam skirtose sandariose atliekų duobėse. Tinkamai nesunaikinus žvėrienos išdorojimo atliekų, gali būti platinimas Afrikinio kiaulių maro virusas ir trichineliozės susirgimas. Į pirminio dorojimo aikšteles ar patalpas turi patekti kuo mažiau žmonių, tik tie, kurie atlieka dorojimo darbus. Vengti šunų patekimo į dorojimo patalpas. Po atlikto sumedžioto šerno išdorojimo, sutvarkyti patalpas, inventorių, nuplauti ir dezinfekuoti, rūbus ir avalynę naudotą medžioklės metu gerai išplauti. Avalynė dažnai būna sutepta krauju, žvėries kūno skysčiais, paduose gali likti dorojimo atliekų, mėsos, riebalų, plėvių,  todėl, visada išeinant iš išdorojimo vietos, avalynė privalo būti atidžiai nuplauta ir dezinfekuota, dorojimo metu suteršti rūbai - išskalbti. VMVT rekomenduoja žvėries dorojimo metu naudoti plaunamas, dezinfekuojamas ar vienkartines prijuostes, rankogalius.
  7. VMVT primena, kad visi sumedžioti šernai privalo būti ištirti Afrikinio kiaulių maro ir trichineliozės atžvilgiu, o sumedžiotų šernų be atliktų tyrimų draudžiama išvežti iš medžioklės ploto vieneto, nebent jie būtų saugomi iki laboratorinių tyrimų atlikimo kitoje, su teritorine VMVT suderintoje, vietoje.

Tam, kad apsaugoti kiaulių ūkius ir šernų populiacijas nuo šios pražūtingos ligos labai svarbu kuo greičiau nustatyti AKM viruso cirkuliacijos vietas ir čia ypatingą vaidmenį  atlieka medžiotojai ir visuomenė.

Šiuo metu AKM viruso cirkuliacija aptinkama 19 Lietuvos savivaldybių t. y Birštono, Jonavos, Jurbarko, Kaišiadorių, Kauno, Kretingos, Molėtų, Pagėgių, Plungės, Skuodo, Šakių, Šalčininkų, Šilutės, Širvintų, Tauragės, Telšių, Varėnos ir Zarasų, tuo tarpu Vilkaviškio r. sav. AKM virusas šiais metais nustatytas tik kiaulių ūkiuose (žr. Pav. 1).

                                                                                                                                                                                                                                                                          Pav.1

Pastebima, kad šiais metais virusas aktyvus Tauragės, Jurbarko ir Kretingos r. sav., tačiau vis dar nustatomas rytinėje, centrinėje ir pietinėje Lietuvos dalyse, kuriose virusas cirkuliavo nuo 2014 m.  Tai tik patvirtina, kad ši liga savaime neketina pasitraukti.

Šiuo metu AKM nustatomas 10 Europos Sąjungos šalių ir tik Belgijai ir Čekijai pavyko likviduoti AKM šernų populiacijoje ir šiuo metu ten auginama sveika šernų populiacija.

Nereikia pamiršti, kad ne vien tik AKM kelia grėsmę šernams, bet jie gali platinti žmogui pavojingas ligas. Viena iš jų - trichineliozė, kuri jau nuo seno kėlė didelę riziką žmonių sveikatai. Ši liga nėra mirtina šernams ar kiaulėms, tačiau gali sukelti pavojų žmonių sveikatai. Visiems sumedžiotiems šernams trichineliozės tyrimas yra privalomas. Statistiniai tyrimų duomenys rodo, kad ši liga vis dar aktyviai cirkuliuoja aplinkoje.

Trichineliozė 2018 m. buvo nustatyta 32 šernams, 2019 m. – 40, 2020 m. tik 18, 2021 m., pradėjus didėti šernų sumedžiojimui, pradėjo didėti ir trichineliozės nustatymas - nustatyta 21 šernui. Šiemet trichineliozė jau yra nustatyta 25 sumedžiotiems šernams (žr. Pav. 2, 3).

       

Pav. 2                                                                                 Pav. 3

VMVT primena elgtis atsakingai bei nelikti abejingais, jei pastebite, kad kažkas nesilaiko tvarkos. Priminkite, informuokite, o jei situacija nesikeičia susisiekite su VMVT.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: