„Šį sekmadienį su dukromis apsipirkinėjau Plento g. Maximoje, tačiau tokio apsipirkimo ilgai nepamiršiu nei aš, nei mano dukrytės. Renkantis prekes, tiesiog iš už rūbų iššoko toks tamsių, garbanotų plaukų jaunas vyras, kuris rėkdamas reikalavo „duok pasą“. Puolė link mano mergaičių, jos persigandusios pasileido bėgti. Aš nieko nelaukus pasakiau apie išpuolį apsauginiui, kuris teigė, jog kai tas vyrukas pradeda daryti nesąmones, mes jį išvarom. Dar ir policijai pranešiau apie tai, bet kuom baigėsi – aš nežinau, ar policija ėmėsi veiksmų.

Aš jau jį žinau, jis daug metų taip vaikšto prie tos parduotuvės, bet anksčiau nebuvo agresyvus. Dabar jis yra visiškai agresyvus, užpuldinėja žmones. Manau, kad šiam asmeniui turėtų būti skirta kokia nors pagalba – juk negali agresyvus, neadekvatus žmogus puldinėti kitus. Tačiau visi apie tai žino ir niekas nieko nedaro!”, - iš kart po incidento pasakojo jonavietė Ieva (vardas pakeistas, redakcijai žinomas), kuri išėjusi su nepilnametėmis dukrytėmis iš prekybcentrio dar kurį laiką drebėjo nuo streso.  

Taip pat moteris pridūrė, kad nepaisant to, jog buvo išgąsdintos, jai gaila tokio jauno žmogaus, kuriam anksčiau ir eurą, ir du duodavusi, tačiau ji mato, kad su laiku jam vis blogėja, emocinis stabilumas prastėja, todėl tiesiog būtina, kad dėl jo susirūpintų atsakingos tarnybos: „Juk jaunas žmogus ir jam blogėja, tad būtina padėti“.

Incidentų yra buvę ir anksčiau

Ieva atsiminė, jog kiek anksčiau jis tik stoviniuodavo prie automobilių, bet jokio piktybiškumo iš jo pusės nebūdavo, tačiau sekmadieninis incidentas ją šokiravo.

Spėjama, kad tamsiaplaukiui garbaniui emocinė būklė prastėja ne nuo šio rudens. Dar vasarą socialiniuose tinkluose buvo pasirodžiusi minėto vyruko nuotrauka su prierašu, jog jis Jonavos miesto centre, dienos metu  užsipuolė kitą jonavietę šaukdamas ar ją yra kas išprievartavęs šitam kampe, ant stogo? Anot moters, kuomet ji atsikirto vyrukui, jis įdėmiai į ją žvelgdamas gniaužė kumščius, atrodė, anot moters, lyg tuoj ją sudraskys.

Kiek anksčiau kita mergina pasakojo, kad ne kartą tas pats garbanius keistai rodęs dėmesį jos automobiliui. Vieną dieną mergina aptiko jį sėdintį ant variklio dangčio, kitą kart atrodė lyg meldžiasi stovėdamas prie transporto priemonės. Nuo tų kartų ji pamačiusi aptariamą asmenį stengiasi trauktis nuo jo kuo toliau, o pastebėjusi, kad jis vaikštinėja prie parduotuvės, važiuoja apsipirkti kitur, net neišlipus iš automobilio.

Neretai jis sutinkamas pėsčiomis einantis iš Ruklos link Jonavos. Anot vairuotojų, beeidamas sumąsto ant pravažiuojančių automobilių pilti vandenį iš buteliukų, o neretai ir mesti buteliuką į važiuojančią transporto priemonę. Vienas vairuotojas teigė, jog toks staigus vandens apipylimas ir į langą skrendantis  buteliukas vos neiššaukė eismo įvykio. Laimei, bandant išvengti kliūties, nelaimės pavyko išvengti.

Tarnyboms - puikiai žinomas

Neretai su juo susidurti tenka Ruklos gyventojams bei Ruklos įgulos kapelionui, Ruklos Šventosios Dvasios parapijos  Klebonui  – kun. teol. dr. Arnoldui Valkauskui, taip pat socialiniams darbuotojams, medikams, policijai.

Anot parapijos klebono, aptariamas vyrukas – Edvardas -  nakvynei renkasi Ruklos miestelio apleistus pastatus, dažnai randamas apsvaigęs miegantis koplytėlėje, jo kišenėse nuolat randami  tai vynelio, tai alaus ar energetinio gėrimo buteliukai. Pasak A. Valkausko, Rukloje gyventi Edvardo motina jo galimai išsižadėjusi, nebepriima, o neadekvataus elgesio Edvardas ir toliau šiurpina bei įvairiais kliedesiais  gąsdina gyventojus, kabinėjasi prie mažesnių ir silpnesnių, naktimis stūgauja šalia daugiabučių.

Jonavos r. socialinių paslaugų centro (SPC) direktorė Valentina Demidenko tvirtina, kad socialiniams darbuotojams aptariamas asmuo taip pat gerai žinomas jau eilę metų.  

„Šiam asmeniui iki 18 metų buvo diagnozuota psichinė - protinė negalia. Pagal įstatymą, asmeniui tapus pilnamečiu, tėvai ar globėjai turėjo kreiptis dėl pakartotinio būklės  vertinimo. Tačiau jam - jau 35 metai, tėvai ar globėjai neatliko reikiamų veiksmų, nesikreipė dėl negalios nustatymo suėjus pilnametystei. Atsižvelgiant į anksčiau nustatytą diagnozę ir  į tai, kad minimas asmuo, mūsų žiniomis, turi priklausomybių nuo alkoholio ir kitų psichoaktyvių narkotinių medžiagų, daroma prielaida, kad liga niekur nedingo, o galimai tik aštrėja“, - teigia Jonavos r. SPC direktorė V. Demidenko.

Būtina visuomenės pagalba

Žmogaus teisės draudžia neteisėtą ir savavališką psichinės sveikatos priežiūrą. Lietuvos įstatymai priverstinį gydymą leidžia taikyti tik kai asmuo kelia grėsmę  sau ar visuomenei, kai Teismas nusprendžia, kad įvykdytas nusikalstamas asmeniui būnant nepakaltinamu, ir kad psichinės sveikatos priežiūros įstaigos pagalba būtina. Taip pat tais atvejais, kai poreikis taikyti priverstinį gydymą atsirado po Teismo nuosprendžio paskelbimo. Šiuo metu Civilinis kodeksas priverstinį gydymą be Teismo sprendimo leidžia tik iki trijų dienų. Anot Jonavos r. SPC direktorės V. Demidenko, norint dirbti laikantis įstatymų, būtinas ir visuomenės prisidėjimas.  

„Mūsų pagrindinis tikslas – šį asmenį stacionarizuoti ilgesniam laikui arba net apgyvendinti specialiuosiuose globos namuose, tačiau situacija komplikuota. Asmuo nesusivokia aplinkoje, negali adekvačiai priimti pagalbos, kuri jam buvo siūloma ne vieną kartą, o per prievartą paslaugų suteikti negalime.

Ne kartą esame bendravę su policija, su seniūne, su psichikos sveikatos centru, su Kauno psichiatrine ligonine. Kaip yra pavykę susitarti, kai pareigūnai sulaiko jį už tam tikrą veiklą, veža į psichikos sveikatos centrą. Esame sutarę ir su Kauno psichiatrine ligonine, kad po trumpalaikės priežiūros medikai psichikos sveikatos centrui pateiktų ligos išrašą, pagal kurį būtų galima vertinti asmens būklę ir pakartotinai nustatyti diagnozę. Tik tada galėsime kalbėti apie specialiuosius globos namus.  

Prašome gyventojų, kurie patiria išpuolius nuo šio asmens, būtinai praneštų policijai, nes kitų oficialių būdų patvirtinti jo negalios nėra“, - visuomenės pagalbos prašo V. Demidenko.

Būkite budrūs

Vertinant visų liudininkų pasakojimus bei atsakingų tarnybų turimus duomenis apie Edvardą, rekomenduojama gyventojams vengti susidūrimu su vis agresyvėjančiu vyriškiu.

Taip pat prašoma, kad jei jau nepavyko išvengti susidūrimo su Edvardu bei patyrėte jo išpuolį, praneškite bendruoju pagalbos tarnybų numeriu.  Tik tokiu būdu galimai pavyks asmenį izoliuoti bei suteikti jam būtina pagalbą, kad nepakenktų nei sau, nei aplinkiniams.  

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: