Antradienį Seimas pritarė Aplinkos ministerijos parengtam Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimui, kuris Lietuvos sveikatos mokslų universitetui (LSMU) paveda teikti laukinių gyvūnų gydymo, globos, paleidimo į gamtinę aplinką ar perdavimo kitiems asmenims, turintiems teisę juos laikyti ir galintiems jais pasirūpinti, paslaugas, konsultuoti gyvūnų globos ir priežiūros klausimais.

Minėtos funkcijos perduodamos specializuotam Laukinių gyvūnų globos centrui (LGGC), steigiamam prie LSMU kaip šio universiteto padalinys. Planuojama, kad centras pradės veikti šių metų pabaigoje.

„Laukinių gyvūnų globos centre gyvūnų gelbėjimo ir globos paslaugos bus teikiamos labai plačiam laukinių gyvūnų rūšių spektrui, todėl galėsime jų išgelbėti daug daugiau nei iki šiol. Laukia ir nemažai iššūkių. Reikės kvalifikuotų veterinarijos gydytojų, kito personalo, kurie galėtų suteikti reikiamą pagalbą ne tik visoms Lietuvoje paplitusioms gyvūnų rūšims, bet ir egzotiniams konfiskuotiems gyvūnams, kurių įvairovė labai plati“, – sako aplinkos viceministras Danas Augutis.

Šiuo metu baigiamos LGGC Veterinarijos gydyklos, karantino pastato, lauko gyvūnų voljerų ir kitos infrastruktūros statybos, perkama veterinarinė įranga, baldai, transportas. Rengiami reikalingi dokumentai, veiklos schemos, kad šis centras  atitiktų nustatytus veterinarinius reikalavimus būsimai veiklai.

Numatoma, kad LGGC spręs visų laukinių gyvūnų globos ir jiems reikalingos priežiūros klausimus, išskyrus Baltijos jūros gyvūnus, kuriais jau rūpinasi Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras. Sužeistus, netinkamoje aplinkoje gyvenančius ar konfiskuotus laukinius gyvūnus planuojama priimti visą parą.

Išgydyti ir galintys savarankiškai gyventi laukiniai gyvūnai bus sugrąžinti į natūralias buveines, o tie, kurių negalima paleisti į laisvę dėl jų būklės, bus perduoti turintiems tinkamas sąlygas jiems laikyti asmenims. Globėjų bus ieškoma Lietuvoje arba užsienyje.

Aplinkos apsaugos institucijos nuolat sulaukia pranešimų apie sužeistus, į nelaimę patekusius, esančius ne jų rūšies buveinėje ar jiems netinkamoje gyventi aplinkoje laukinius, įskaitant ir saugomų rūšių, gyvūnus. Dažniausiai pagalbos reikia gyvūnams, kurie susiduria su automobiliais, stiklo konstrukcijomis, elektros perdavimo linijomis, žvejybos priemonėmis, nukenčia nuo naftos produktų taršos, pastatų renovacijos, kai jaunikliai atskiriami nuo tėvų dėl žmogaus veiklos.

Dabar laukinių gyvūnų gelbėjimo ir globos paslaugos įsigyjamos rinkoje, tuo rūpinasi Aplinkos apsaugos departamentas, kurio pagrindinė funkcija – valstybinė aplinkos apsaugos kontrolė. Tačiau teikiamos paslaugos neatitinka išaugusio poreikio, laukinių gyvūnų, ypač egzotinių, laikymui ir priežiūrai keliamų reikalavimų.

Perduoti laukinių gyvūnų globos ir priežiūros funkcijas LSMU nuspręsta išnagrinėjus rinkos situaciją ir galimybes suteikti tokios pobūdžio paslaugas mūsų šalyje bei kaip jų gydymas, reabilitacija ir globa organizuojama kitose šalyse – gyvūnų gerovės centruose Nyderlanduose, Didžiojoje Britanijoje ir Airijoje.

Remiantis šių šalių patirtimi ir duomenimis galima prognozuoti, kad pradėjus veikti profesionaliam laukinių gyvūnų globos centrui, paimamų globai ar reabilitacijai gyvūnų skaičius gali žymiai padidėti. Pavedus šias funkcijas LSMU bus patenkintas padidėjęs paslaugų poreikis ir užtikrinta tinkama jų kokybė.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: