,,Artėjant rudeniui būsto nuomos rinka paprastai suaktyvėja - be įprastų rinkos dalyvių paklausą padidina į didmiesčius studijuoti atvykstantys studentai, o taip pat tie, kurie naujus mokslo metus nori pasitikti naujame būste. Šiais metais pakilimas taip pat pastebimas, tačiau jis galbūt nėra toks ryškus kaip ankstesniais metais ir viena iš galimų to priežasčių - nuo metų pradžios tolygiai tebesitęsiantis iš trečiųjų šalių į Lietuvą atvykusių imigrantų registruojamos būsto nuomos sutartys", - komentuoja Registrų centro duomenų analitikas Paulius Rudzkis.

Registrų centro duomenimis, iš viso šiemet buvo įregistruota daugiau kaip 12 tūkst. naujų būsto (butų ir gyvenamųjų namų) nuomos sutarčių, arba maždaug trečdaliu daugiau nei atitinkamu laikotarpiu praėjusiais metais.

Šiemet kiekvieną savaitę vidutiniškai įregistruojama po maždaug 330 naujų būsto nuomos sutarčių, o vien tik rugpjūčio mėnesį šis rodiklis kilstelėjo 15 proc. iki 380. Palyginti, per visus 2022 metus vidutiniškai per savaitę buvo įregistruojama po 290 naujų būsto nuomos sutarčių, tačiau vien tik rugpjūčio-spalio mėnesiais per savaitę įregistruojamų būsto nuomos sutarčių padaugėjo 17-30 procentų.

Akivaizdi nauda

Iš viso šiuo metu Nekilnojamojo turto registre (NTR) yra įregistruota per 50 tūkst. galiojančių (t.y. nepasibaigusio termino) būsto nuomos sutarčių. Registrų centro specialistų teigimu, tik įregistruota nuomos sutartis gali būti panaudota prieš trečiuosius asmenis, pavyzdžiui, vienai iš sutarties šalių ginant savo teises teisme. Registruojant juridinį faktą apie sudarytą nuomos sutartį Nekilnojamojo turto registre, šis faktas tampa viešai prieinamas, tad kilus ginčui šio fakto nebereikia įrodinėti.

Būsto savininkus ar nuomininkus registruoti būsto nuomos sutartis taip pat skatina ir valstybės taikomos pagalbos priemonės, pavyzdžiui, būsto šildymo kompensacijos. Be to, būsto nuomos sutartis prilyginama būsto savininko sutikimui, kai nuomininkas pageidauja deklaruoti savo gyvenamąją vietą nuomojamame bute.

Registrų centro specialistų teigimu, viešai prieinama informacija apie sudarytą nuomos sutartį apsaugo tiek nuomininką, tiek būsto savininką nuo galimo kitos sutarties šalies nesąžiningumo, leidžia aiškiai apibrėžti sutarties šalių teises ir pareigas, užtikrina sutarties sąlygų laikymąsi. Be to, didesnis būsto nuomos sutarčių skaičius prisideda ir prie visos nekilnojamojo turto rinkos skaidrumo.

Nuomos sutarties sudarymas ir įregistravimas neišeinant iš namų

Nuo šių metų gyventojai turi dar daugiau galimybių savarankiškai užsisakyti ir gauti su NT susijusias paslaugas - savitarnos sistemoje jie gali patys nesunkiai sudaryti ir įregistruoti nuomos ar panaudos sutartį, pateikti prašymus įregistruoti juridinius faktus apie šeimos turtą ar NT priklausymą bendrajai jungtinei sutuoktinių nuosavybei.

Iš viso nuo sausio elektroniniu būdu buvo sudaryta ir įregistruota maždaug 500 naujų nuomos sutarčių, dar beveik 400 jų per Registrų centro savitarną buvo išregistruotos. Naujosios priemones pagalba taip pat buvo sudaryta ir įregistruota apie 500 panaudos sutarčių, taip pat pateikta per 200 prašymų įregistruoti šeimos turtą ir apie 150 prašymų įregistruoti bendrąją jungtinę sutuoktinių nuosavybę.

Įregistruoti nuomos ar panaudos sutartis taip pat galima atvykus gyvai į Registrų centro klientų aptarnavimo padalinį, siunčiant el. paštu ar įprastu paštu. Pateikti prašymus įregistruoti juridinius faktus apie šeimos turtą bei bendrąją jungtinę sutuoktinių nuosavybę Nekilnojamojo turto registre be prieš tai paminėtų būdų gyventojai gali ir pas notarą.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: