Vasarai įpusėjus šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje nešyla - šiemet parduotų NT objektų skaičius yra maždaug 17 proc. mažesnis nei analogišku laikotarpiu prieš metus. Įtaka tokiam NT rinkos lėtėjimui turi ženkliai išaugusios pirmojo būtinumo prekių kainos, staigus nekilnojamojo turto kainų augimas, taip pat geopolitinis neapibrėžtumas dėl Ukrainoje vykstančio karo, teigia NT sandorių dinamiką analizuojančio Registrų centro analitikai.

"Nekilnojamojo turto rinka toliau lėtėja - pauzę NT rinkoje išlaiko geopolitinė situacija, neigiami ekonominiai lūkesčiai ir neapibrėžtumas bei drastiškai pakilę tiek naujos, tiek senesnės statybos butų, gyvenamųjų namų ir kito nekilnojamojo turto kainos. Tai lemia netgi apie pirmąjį būstą svarstančių asmenų susilaikymą nuo nekilnojamojo turto pirkimo. Pastebėtina, kad šalyje infliacija perkopė 20 proc. ir pastaraisiais mėnesiais padidėjo gyventojų būtinosios išlaidos dėl išaugusių elektros ir energetinių išteklių kainų, taip pat kitų būtinųjų prekių ir paslaugų kainų", - sako Registrų centro duomenų analitikas Paulius Rudzkis.

Šių metų sausį-liepą Lietuvoje iš viso įregistruota 77,5 tūkst. NT pirkimo?pardavimo sandorių. Tai 17 proc. mažiau nei 2021 m. sausio - liepos laikotarpiu, kai buvo įregistruota 93,6 tūkst. sandorių. Vien tik šių metų liepą įregistruota 11 tūkst. sandorių - ketvirtadaliu mažiau nei pernai metų liepą (14,9 tūkst.) bei 10 proc. mažiau nei šių metų birželį (12 tūkst).

Per 2022-uosius metus šalyje parduota 20,2 tūkst. butų. Tai yra 12 proc. mažiau palyginus su analogišku laikotarpiu pernai (2021 m. sausį-liepą parduota 23 tūkst. butų). Vien per šių metų liepą įregistruota beveik 3 tūkst. butų pirkimo-pardavimo sandorių arba 17 proc. mažiau nei pernai liepą bei 4 proc. mažiau nei šių metų birželį.

Mažėjantys butų pardavimo rodikliai matomi ir didmiesčiuose - Vilniuje šiemet įregistruota 7,1 tūkst. butų pardavimų arba 15 proc. mažiau nei prieš metus. Kaune 2022 m. butų sandorių skaičius siekė 2,6 tūkst. , t.y.- 18 proc. mažiau nei pernai, o Klaipėdoje  įregistruota 1,7 tūkst. - beveik penktadaliu mažiau nei pernai.

"Panašios butų rinkos tendencijos matomos ir mažesnėse savivaldybėse. Vis dėlto, eliminuojant penkias didžiausias šalies savivaldybes, šių metų sausį-liepą, palyginus su analogišku laikotarpiu pernai, nuosmukis yra švelnesnis ir siekia apie 5 procentus. Du trečdaliai savivaldybių šiemet rodo mažėjančius butų pirkimo - pardavimo rezultatus, o likusio trečdalio savivaldybių rezultatai nesikeitė ar net pagerėjo", - komentuoja P. Rudzkis.

Per pastaruosius 7 mėnesius Lietuvoje taip pat įregistruota 7,8 tūkst. individualių gyvenamųjų namų pardavimų - tai beveik 14 proc. mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2021 metais (9,1 tūkst.). Vien per šią liepą parduota 1,2 tūkst. gyvenamųjų namų - ketvirtadaliu mažiau nei 2021-ųjų liepą bei 5 proc. mažiau nei šių metų birželį.

Visoje šalyje nuo metų pradžios taip pat įregistruota  37,6 tūkst. žemės sklypų pardavimų - tai penktadaliu mažiau nei pernai (47,2 tūkst.). Vien per liepos mėnesį įregistruota 5,1 tūkst. žemės sklypų pirkimo pardavimo sandorių - iš jų 2,7 tūkst. sudaro ūkio (žemės, miškų, vandens ūkio ir konservacinės) paskirties žemės sklypai, likę 2,4 tūkst. - kitos paskirties žemės sklypai. Tai beveik trečdaliu mažiau nei pernai liepą bei 13 proc. nei 2022 m. birželį.

Papildoma informacija:

Tirdamas Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos aktyvumą, Registrų centras apibendrina nekilnojamojo turto sandorių duomenis, kuriems priskiriamas pirkimas iš fizinių ar juridinių asmenų, varžytynėse, lizingu ar išsimokėtinai ir kt., nepriskiriami - valstybinės žemės pirkimo sandoriai.

Vertindamas būsto rinkos duomenis, Registrų centras skiria būsto objektus į gyvenamuosius pastatus (vieno, dviejų, trijų ir daugiau butų pastatus ir pastatus įvairioms socialinėms grupėms) ir gyvenamąsias patalpas (butus, patalpas įvairioms socialinėms grupėms ir gyvenamąsias patalpas).

Registrų centro info.

Asociatyvi archyvo nuotr.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: