Šiandien, rugpjūčio 5-ąją, Jonavos rajono savivaldybės tarybos posėdyje aptarti planai plėsti Pabėgėlių priėmimo centro (PPC) veiklos apimtį - galimybės priimti daugiau migrantų. Posėdyje dalyvavo ir PPC vadovė Beatričė Bernotienė,  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministrė Justina Jakštienė bei Kauno vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Darius Pliavga.

Suklaidinti žmonės

,,Norėčiau pradėti kalbėti ne tik apie Ruklą konkrečiai, bet ir apie dabar žinomą situaciją. Žinome, kokioje situacijoje esam - esame hibridinio karo kontekste.  Žinom, kad šeimos, žmonės Afrikos žemyne yra apgaunami. Jie yra sumotyvuojami judėti link Europos Sąjungos.

Labai gaila, kad į tikrai sudėtingą situaciją papuola ir pažeidžiami asmenys. Nekalbant apie sudėtingą kelionę, bet ir apie dabar esamas gyvenimo sąlygas, į kurias jie papuola. Tai tikrai yra prastos sąlygos.

Turime jau artėjantį rudenį, o su juo ir artėjančias šaltas naktis. Taigi, šie žmonės kelia grėsmę ne tik sau, bet ir savo vaikams, kurie atvyksta turėdami įvairiausias negalias. Tarp jų yra ir mažamečių, ir kūdikių. Tos situacijos yra jautrios ir sudėtingos", - savo kalbą pradėjo J. Jakštienė.

Rukloje įsikurs pažeidžiamiausi 

Pridurta, kad jau dabar inicijuojamos migrantų grąžinimo procedūros. Taip pat yra žmonių, savanoriškai pareiškusių norą grįžti atgal.

,,Kalbant apie Ruklą konkrečiai, ši socialinė įstaiga (aut.past. PPC)  iki šiol dirbo su prieglobsčio gavėjais, dirbo su perkeltais asmenimis. Ir tik visai neseniai, po įstatymo pasikeitimo, mūsų PPC gali priimti ir prieglobsčio prašytojus. Šiandien mes turime priimti prieglobsčio prašytojus.

Na ir šioje socialinėje įstaigoje mes esame išsikėlę tikslą apgyvendinti pažeidžiamas atvykėlių grupes. Kitaip sakant, asmenis, kurie priskiriami pirmo lygio pažeidžiamumo kategorijai.  

Nekalbam apie tiesiog šeimas su vaikais. Mes kalbam apie šeimas su mažamečiais vaikais, kūdikiais arba ikimokyklinio amžiaus vaikais. Jei yra vaikas su negalia, tokia šeima atkeliauja į Ruklą... Taip pat nėščios moterys", - paaiškino viceministrė, pridurdama, kad PPC niekada netaps ta vieta, kurioje bus bandoma apgyvendinti agresyvias asmenų grupes. 

Atkeliavo su sunkiai sergančiais vaikais

Tarp į Ruklą perkelti ketinamų asmenų - nelydimi nepilnamečiai, šeimos su itin sunkiomis ligomis sergančios vaikais: cerebriniu paralyžiumi, ūmiu diabetu ir t,t,

,,Rukloje turėtų fokusuotis būtent tokie kritiniai atvejai", - teigė viceministrė. 

100 namukų

Siekiant įkurdinti naujus gyventojus, ruošiamasi įkurti konteinerinių namukų bazę. 

,,Prie Centro yra aikštelė. Joje planuojame įrengti apie 100 papildomų namukų", - kalbėjo viceministrė.

Naujų namukų teritorija bus aptverta, apšviesta ir saugoma visą parą. 

,,Mes žinome, kad Ruklos miestelis ir Jonavos rajono savivaldybė yra pažangi. Iš jos norisi mokytis ir ,manau, kitos savivaldybės ateis su klausimais dėl anksčiau turėtos patirties", - teigė viceministrė.

Akcentuota, kad migrantų krizės valdymui būtinos lėšos, didžiąja dalimi, gaunamos iš Pabėgėlių priėmimo fondo lėšų. Netrukus papildomą finansavimą skirti turėtų ir Europos komisija.

Aptarti naujų mokslo metų planai

B. Bernotienė priminė, kad šiuo metu PPC gyvena apie 40 poc. asmenų, kuriems yra apribotas judėjimas - jie neturi teisės išeiti už Centro teritorijos. 

Apie 40 proc. gyventojų - vaikai. Didelė dalis jų turėtų eiti į mokyklas.

,,Vakar Centre lankėsi Švietimo, sporto ir mokslo ministerijos kancleris. Su juo aptarėme vaikų ugdymo klausimą. Planuojama, kad klasės bus įrengtos centro patalpose, taip sudarant kuo mažesnį krūvį vietos mokykloms", -  pasakojo B. Bernotienė.

Ieško darbuotojų

Nebus apsieita ir be PPC personalo papildymo.

,,Šiuo metu ieškome socialinių darbuotojų, socialinių darbuotojų padėjėjų, slaugytojų, gydytojų, psichologų, krizių valdymo specialisto.

Taip, mes esame profesionalai ir dirbame 25-erius metus, bet dabartinė situacija - neeilinė ir mums reikalingas papildomas personalas tam, kad užtikrinti paslaugų teikimą bei visos situacijos suvaldymą", - teigė PPC vadovė.

Sustiprintas patruliavimas

Kauno VPK atstovas pabrėžė, kad pareigūnai jau dabar padeda dirbantiems pasienyje.

Kalbėdamas apie planus Rukloje apgyvendinti daugiau užsieniečių, D. Pliavga pabrėžė, kad situaciją lengvina tai, jog apie ją žinoma iš anksto - dėl to pareigūnams paprasčiau planuoti savo darbus.

,,Manau, mes tikrai susitvarkysim. Ryšys tiek su savivalda, tiek su PPC yra tikrai geras. Vyksta nuolatiniai pasitarimai.

Jau dabar Rukloje yra sustiprintas patruliavimas", - kalbėjo D. Pliavga. 

,,Dirbsim, esam pajėgūs ir galim sėkmingai darbuotis saugumo srityje. Tas liečia ir reagavimą, ir apie nusikalstamų veikų, jei tokių būtų, tyrimą", - teigė D. Pliavga.

Jonavos rajono savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius pridūrė, kad PPC plėtra planuojama rugpjūčio pabaigoje. Dar kartą pabrėžta, kad naujuose namukuose apsigyvens tikslinei grupei - pažeidžiamiems asmenims - priskirti asmenys.

Baigus situacijos aptarimo kalbas, Tarybos nariai turėjo galimybę iškelti jiems rūpimus Juos galite išgirsti Tarybos posėdžio vaizdo įraše.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: