Daugelis savanorystę įsivaizduojame, kaip neatlygintiną kilnią veiklą – pagalbą silpnesniam, stokojančiam, kenčiančiam. Turėtume suprasti, kad savanorystė, tai ir atsiveriančios galimybės jaunam žmogui, ypač paaugliui, kuris už skirtą laiką kažkam kitam mainais gauna neįkainojamą patirtį – profesinių ir socialinių įgūdžių, geresnę savijautą ir psichinę sveikatą, mokosi atsakomybės, patiria bendruomeniškumo jausmą.
„Nauji įgūdžiai, įveikti iššūkiai paaugliui suteikia pasitikėjimo savimi, ateityje padeda lengviau įveikti sudėtingas situacijas, moko lankstumo. Leiskime jaunuoliams išbandyti save pačiose įvairiausiose veiklose ir nebijokime, kad jie klys, rinksis ir ieškos skirtingų savanorystės formų“, – sako vaiko teisių gynėja.
Anot. G. Matulytės, savanorystės veiklų spektras toks platus, kad jaunuoliai turi galimybę rinktis trumpalaikę ar ilgalaikę, individualią ar komandinę, nacionalinę ar tarptautinę savanorišką veiklą. Neatlyginta veikla gali tapti puikia praktika renkantis profesinį kelią, ieškant galimybių atsiskleisti gebėjimams.
„Įsitraukimas į savanorišką veiklą visapusiškai ugdo ir auginą jauną žmogų – moko laiko planavimo, atsakomybės, suteikia galimybę mokytis kalbų, ugdo toleranciją, skatina empatiją, suteikia pasitikėjimo savimi“, – savanorystės naudą vardina vaiko teisių gynėja.
Patirties stoka dažnai tampa kliūtimi jaunuoliams įsidarbinti, todėl čia gali pasitarnauti savanorystė – įsitraukusiems į neatlygintiną veiklą suteikiamos visos galimybės patirti, išbandyti ir įgauti taip reikiamos profesinės patirties.
Vaikai Lietuvoje gali savanoriauti nuo 14 m. bet kuriose ne pelno siekiančiose organizacijose: vaikų dienos centruose, jaunimo centruose, humanitarinėse, kūrybinėse, sporto organizacijose, gyvūnų globos draugijose ir pan.
Besirenkantiems savo profesinį kelią jaunuoliams rekomenduojama kreiptis į savo mieste ar regione veikiančią akredituotą savanorius priimančią organizaciją bei dalyvauti Jaunimo savanoriškos tarnybos programoje, kuri suteikia 0,25 stojamojo balo pripažinimą stojant į Lietuvos aukštųjų mokyklų pirmosios pakopos studijas.
Kiekviena savanorystė kuria pridėtinę vertę ne tik pačiam žmogui, bet ir visai visuomenei. Leiskime ir skatinkime vaikus savanoriauti, auginkime ir brandinkime atsakingas, kūrybiškas ir bendruomeniškas asmenybes.
Kilus klausimams kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje Vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos
Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus inf.