Seimas priėmė Socialinio draudimo pensijų ir Vienišo asmens išmokos įstatymų pataisas, kuriomis nutarta nustatyti naują socialinio draudimo pensijos indeksavimo mechanizmą, taip pat patikslinti vienišo asmens išmokos mokėjimo tvarką.

Priimtais pakeitimais nuspręsta įtvirtinti naują, papildomą indeksavimą pensijos individualiajai daliai. Šie pokyčiai sudarys sąlygas vykti spartesniam, nei šiuo metu nustatytas, pensijų indeksavimui.

Dėl priimtų pakeitimų vidutinė senatvės pensija didės nuo 414 iki 465 eurų 2022 m., o 2024 m. sieks 544 eurų. Vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu 2022 m. didės nuo 441 iki 489 eurų, o 2024 m. – iki 576 eurų.

Kaip skelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, pensijos kitąmet bus didinamos žymiai sparčiau: labiau didės individualios dalies koeficientas – beveik 13 proc. Bendrai pensijos kitąmet vidutiniškai didės apie 11 proc.

 

 

Pagal pataisas, pensijos individualioji dalis bus indeksuojama tais atvejais, kai Lietuvos statistikos departamento vėliausiai paskelbtas 65 metus sukakusių ir vyresnių asmenų skurdo rizikos lygis yra didesnis negu 25 proc. ir (arba) indeksavimo metais prognozuojamos vidutinės senatvės pensijos santykis su tais metais prognozuojamu vidutiniu neto darbo užmokesčiu yra mažesnis kaip 50 proc. Tokiu atveju individualioji pensijos dalis bus indeksuojama papildomai, prie dabartine nustatyta tvarka apskaičiuoto indeksavimo koeficiento IK pridedant papildomą indeksą.

Papildomas individualiosios pensijos dalies indeksavimas negalės būti taikomas, jei indeksavimo metais būtų prognozuojamas neigiamas Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto pinigų srautų rezultatas arba jei apskaičiuotas papildomas indeksas yra mažesnis negu 1,01.

Šiuo metu pensijų gavėjai, turintys minimalų stažą, bet neturintys būtinojo stažo, gauna įgytam stažui proporcingai mažesnę bendrosios pensijos dalį. Priimtomis naujomis nuostatomis sutarta nuo minimalaus iki būtinojo stažo mokėti viso dydžio bendrąją pensijos dalį, t. y. tokie pensijų gavėjai gautų viso dydžio bazinę pensiją. Tie, kurių stažas yra didesnis, ir toliau gaus didesnę bendrąją pensijos dalį.

Kaip pažymima projektų aiškinamajame rašte, šie pensijos apskaičiavimo pakeitimai leis pensijas padidinti tiems, kurie dėl įvairių gyvenimo aplinkybių negalėjo sukaupti daugiau stažo: prižiūrėjo artimuosius, augino vaikus, ilgesnį laiką negalėjo rasti darbo ir gauna mažiausias pensijas.

Pasak Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko Mindaugo Lingės, šis svarbus sprendimas jau nuo kitų metų gerinantis mūsų senjorų situaciją. „Vyriausybės pateikti projektai ir pasiūlymai grynina bendrąją dalį, kuri yra paremta solidarumu. Ji universalėja. O universalioji dalis, kuri yra paremta įmokomis, reikšmingėja. Siekiant ateityje kelti individualiosios dalies svarbą ir svorį reikalingi pakeitimai, kad tie, kas mokėjo įmokas, kurie sukaupė stažus, tų ir individualioji dalis būtų stipresnė ir reikšmingesnė“, – kalbėjo Seimo narys.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės įsitikinimu, šiandien esminė problema yra ta, kad pensinio amžiaus žmonės vis dar gauna labai mažas pensijas ir patiria didelę skurdo riziką. „Mūsų siūlomu modeliu mažų pensijų gavėjai, taip pat kaip ir tie pensijų gavėjai, kurie mokėjo daugiausia įmokų, pajustų didžiausią pensijų didinimo efektą“, – pabrėžė ministrė.

„Lėšų poreikis dėl įstatymų pakeitimų 2022 m. būtų apie 138 mln. eurų – papildomam individualiosios pensijų dalies indeksavimui būtų skiriama 70 mln. eurų, o bendrosios pensijų dalies perskaičiavimui – 68 mln. eurų“, − apie pokyčius anksčiau yra kalbėjusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. 

Vienišo asmens išmokos – visiems vienišiems pensininkams ir neįgaliesiems 

Pagal Vienišo asmens išmokos įstatymo pakeitimus, nuo kitų metų pradžios vienišo asmens išmokas – 32 eurus – galės gauti visi vieniši neįgalieji ir pensinio amžiaus žmonės.

Priimtomis pataisomis Valstybinio socialinio draudimo administravimo įstaigai nustatyta pareiga skirti vienišo asmens išmoką be asmens prašymo, t. y. nutarta atsisakyti nuostatos, kad vienišo asmens išmoka skiriama asmens prašymu. „Sodra“ iki [kitų metų] sausio 31 d. sudarys sąrašą asmenų, kurie atitinka įstatymo sąlygas gauti vienišo asmens išmoką, ir iki kovo 31 d. jas priskirs bei išmokės nepriemokas, jeigu tokios susidarys“, − anksčiau tvirtino socialinės apsaugos ir darbo ministrė.

Nuo 2023 m. vienišo asmens išmoka bus lygi vienam socialinio draudimo našlių pensijos baziniam dydžiui. „Tai reiškia, kad vienišo asmens išmoka didės tiek, kiek bus indeksuojama socialinio draudimo našlių pensija“, − tvirtinama aiškinamajame rašte.

Skaičiuojama, kad nuo 2022 m. 32 eurų dydžio vienišo asmens išmoką arba našlių pensiją gaus daugiau kaip 400 tūkst. žmonių. 2022 m. vienišų asmenų išmokoms numatyta skirti apie 107,4 mln. eurų. 

Už Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas (projektas Nr. XIVP-972(2) balsavo 98 Seimo nariai, susilaikė 17 parlamentarų. Vienišo asmens išmokos įstatymo pataisas (Nr. XIVP-973(2) vieningai parėmė 120 Seimo narių.

 

Seimo Spaudos biuro inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: