Seimas pradėjo svarstyti finansų ministrės Gintarės Skaistės pristatytas Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas (projektas Nr. XIVP-2005), kuriomis siūloma laikinai, du artimiausius šildymo sezonus, kompensuoti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą gyventojams centralizuotai teikiamai šilumai, padengiant tiekėjams skirtumą iš valstybės biudžeto.
Atsižvelgiant į besitęsiantį energetinių žaliavų kainų augimą pasaulio rinkose tokiu būdu siekiama iš dalies sumažinti Lietuvos gyventojams teksiančią finansinę naštą dėl būsimų sąskaitų už šildymą ir karštą vandenį 2022–2023 metų ir 2023–2024 metų šildymo sezonais. „Pagal dabartines tendencijas, kuro kainos, kurios yra naudojamos centralizuotai teikiamam šildymui, išlieka aukštos ir kai kurios iš jų paaugo nuo praėjusio šildymo sezono − tiek dujų, tiek biokuro“, − posėdyje sakė finansų ministrė.
Teikiamu projektu siūloma laikinai iš valstybės biudžeto kompensuoti PVM, apskaičiuotą už šilumos energiją ir karštą vandenį, 9 procentinių punktų dydžiu. Tokia tvarka būtų taikoma nuo 2022 m. spalio 1 d. iki 2023 m. balandžio 30 d. ir nuo 2023 m. spalio 1 d. iki 2024 m. balandžio 30 d. faktiškai patiektoms prekėms. Pasak G. Skaistės, jeigu kainos išsilaikys pagal prognozes, kurios dabar yra sudarytos, tikėtina, kad biudžeto netekimai pirmajam šildymo sezonui siektų apie 54 mln. eurų. antrajam šildymo sezonui – apie 57 mln. eurų.
Ši kompensavimo priemonė buvo taikoma ir praėjusiam šildymo sezonui, nuo 2022 m. sausio 1 d. iki balandžio 30 d.
Šiuo metu centralizuotai teikiamai šilumos energijai galioja lengvatinis 9 proc. PVM tarifas.
Po pristatymo už teisės akto pakeitimus (projektas Nr. XIVP-2005) vieningai balsavo 116 Seimo narių. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Biudžeto ir finansų komitete. Seimas taip pat pritarė Vyriausybės siūlymui šį projektą svarstyti skubos tvarka. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti rugsėjo 22 d.