Kai vakar elektros energijos kaina rinkoje šoktelėjo iki neregėtų aukštumų, Seimo narys Lukas Savickas kreipėsi į premjerę Ingridą Šimonytę ir Europos Komisiją (EK). Viešumoje pasigirdo kalbų, kad kai kurios Europos Sąjungos šalys, norėdamos apsaugoti vidaus rinkas, imasi žingsnių, kurie galimai prieštarauja Europos Sąjungos (ES) tikslams sukurti konkurencingesnę, lanksčią ir nediskriminacinę ES elektros energijos rinką. 

Antradienį, „Nord Pool“ rinkai atmetus Lietuvos pasiūlytą rezervinio generatoriaus Elektrėnuose tiekiamą energiją, elektros kaina siekė 823 eurus už megavatvalandę. Tokia kaina yra istoriškai aukščiausia, tačiau ekspertai įspėja, kad panašios situacijos artėjant žiemai gali kartotis, o kainų pikai lengvai gali viršyti vakarykštį rekordą.

„Kaip viena iš priemonių vidinei rinkai apginti galėtų būti gamintojų parduodamos elektros kainos „lubų“ ir „grindų“ reguliavimas. Tarkime, didžiausia kaina galėtų siekti 150 eurų už megavatvalandę. Gamintojams galimus praradimus būtų galima kompensuoti per ilgesniam laikui nustatytas kainų „grindis“, kurios užtikrintų, kad pasibaigus suirutei, kuri dabar vyksta energetikos sektoriuje, ir stabilizavus kainą, vėliau ji nenukristų žemiau nustatytos ribos. Reikėtų konsultuotis su ekspertais dėl bendros rinkos sąlygų, tačiau šiandien esame situacijoje, kai arba EK turi pradėti keisti taisykles ir užtikrinti Baltijos šalių energetinį saugumą, arba turime patys ginti vidaus rinką ir jį užsitikrinti“, – teigia Seimo Ekonomikos komiteto narys L. Savickas.

Pastaruoju metu didmeninės elektros kainos Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse yra gerokai didesnės nei kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse.

„Nėra normalu, kad kas savaitę susiklosto, kaip ministras įvardijo, „paradoksali situacija“. Suprantame, kokių geopolitinių procesų sūkuryje esame, tačiau tai, kas vyksta su elektros energijos kainomis, kelia nerimą ir klausimų, ar dabartinės rinkos reguliavimo taisyklės apskritai veikia. Todėl kreipiuosi tiek į premjerę, tiek į Europos Komisiją – jeigu pasitvirtintų, kad rinkos reguliavimo mechanizmai ES mastu išties nėra pakankami, EK turi inicijuoti teisėkūros procesus, kurie sugebėtų sureguliuoti rinką. Privalome galvoti ir apie nacionalinio intereso gynybą. Turime vienas aukščiausių elektros energijos kainų „Nord Pool“ rinkoje, siekiant stabilumo Europos Sąjungos elektros rinkoje siūlau vietoje elektros gamintojų viršpelnio taikyti neplanuoto pelno mokestį (angl. windfall tax). Mums diskutuojant apie būtinybę valstybei kompensuoti dalį elektros energijos kainų gyventojams, tokios kompensacijos didinimą ir plėtimą, būtent iš šio papildomo, vienkartinio mokesčio būtų galima amortizuoti energijos kainų augimą. Tokį mokestį kiek anksčiau pradėjo taikyti ir Didžioji Britanija“, – sako Seimo narys L. Savickas.

Tai yra ne pirmas skandalas, drebinantis elektros rinką Lietuvoje. Vos prieš kelias savaites vienas iš nepriklausomų elektros energijos tiekėjų, „Perlas Energija“, paskelbė vienašališkai naikinantis fiksuotos kainos planus, o visus vartotojus perkeliantis į planus, kur kaina nustatoma rinkos. Esant tokiai neapibrėžtai situacijai, norėtųsi didesnio Vyriausybės proaktyvumo užtikrinant vidaus rinkos ir jos gyventojų interesų apsaugą.

 

lrs.lt inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: