Seimas priėmė Gynybos ir saugumo pramonės įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kuriais siekiama skatinti inovacijas ir investicijas į gynybos ir saugumo pramonę, didinti jos konkurencingumą, sudaryti palankias krašto apsaugos sistemos ir viešąjį saugumą užtikrinančių institucijų aprūpinimo strateginėmis prekėmis ar gynybos ir viešojo saugumo užtikrinimo reikmėms skirtais produktais sąlygas. Kaip anksčiau yra pabrėžęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas, Lietuvos gynybos pramonė turi būti integrali saugumo ir gynybos politikos dalis.

Priimtais pakeitimais nuspręsta tobulinti gynybos ir saugumo pramonės vystymuisi reikalingą teisinį reguliavimą. Vyriausybė, siekdama užtikrinti esminius Lietuvos valstybės saugumo interesus, turės patvirtinti prioritetiniams Lietuvos kariuomenės pajėgumams vystyti būtiną karinės įrangos ir ginkluotės sąrašą, kuris parodys aiškias Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės plėtros kryptis, pramonės subjektams leis išsigryninti, į kurių karinių technologijų, įrangos vystymą yra tikslinga investuoti.

Naujasis įstatymas įtvirtins ir pramoninį bendradarbiavimą, kuris sudarys galimybę Lietuvos gamintojams įsitraukti į krašto apsaugos sistemos institucijų vykdomus prioritetinius karinės įrangos ir ginkluotės įsigijimus. Taikant pramoninį bendradarbiavimą dalis užsienio karinės įrangos tiekėjų ar gamintojų sutartinių įsipareigojimų privalės būti vykdomi Lietuvoje gynybos ir saugumo pramonės srityje veikiančių ūkio subjektų. 

Pramoninis bendradarbiavimas galės būti taikomas, kai ketinamos sudaryti sutarties vertė viršys 5 mln. eurų (be PVM). Tokiu būdu Lietuvos gynybos pramonės įmonės bus įtraukiamos į vykdomus nacionalinius ir tarptautinius pirkimus, skirtus Lietuvos kariuomenei aprūpinti, o tai paskatins įmonių plėtrą.

Nauju reguliavimu taip pat bus numatytos papildomos finansavimo priemonės, kurios didins investicijas į pažangių gynybos technologijų mokslinius tyrimus, plėtrą ir gamybą, leis įsigyti Lietuvos mokslininkų ir pramonės sukurtus produktus, kurie svarbūs nacionaliniam saugumui užtikrinti, taip pat sudarys sąlygas pačiai valstybei inicijuoti užsakymus dėl konkrečių produktų, svarbių nacionaliniam saugumui, išvystymo.

Seimo nario Arvydo Anušausko nuomone, šis įstatymas atvers kelią dar intensyvesnei mūsų gynybos pramonės plėtrai nei iki šiol.

Už Gynybos ir saugumo pramonės įstatymą (projektas Nr. XIVP-3629(2) vieningai balsavo 100 Seimo narių. Priimtas įstatymas įsigalios liepos 1-ąją.

Seimo Spaudos biuro inf.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: