Pastaraisiais metais Lietuvoje populiarėjanti mada įamžinti gatvėse ,,verdantį" gyvenimą, o vėliau užfiksuotus kadrus publikuoti socialiniuose tinkluose, panašu, patinka ne visiems: portalo jonavoszinios.lt redakcija sulaukė skaitytojos klausimo, kur yra riba tarp fotografuojančio ir fotografuojamojo teisių?

Sutikimo nedavė

,,Esu dviejų vaikų mama. Kreipiuosi į jus su prašymu, kad paaiškintumėt, ar nebuvo pažeistos vieno iš jų ir mano teisės. 

Susidūrėme su tokia situacija, kad vieną dieną pamačiau dukros veidą ,,Facebook'e". Tiksliau, nuotrauką man atsiuntė draugė. Buvau nemaloniai nustebinta, nes nežinojau, jog ji buvo fotografuojama. Pradėjusi žiūrėti kitas viešai paskelbto albumo nuotraukas pamačiau, kad ten yra ir daugiau vaikų. Manau, jų mamos taip pat nedavė sutikimo.

Mano žiniomis, viešinti vaikų nuotraukų be tėvų sutikimo negalima. Ar tai yra tiesa? Kaip su asmens duomenų apsauga? 

Jonavoje - ne vienas puikus fotografas. Pati grožiuosi ir jų grupėse patalpintomis nuotraukomis, bet gal viskam yra ribos? Tikrai ne visi žmonės nori būti fotografuojami ir dar viešinami.

Į dukros fotografą jau kreipiausi.  Žinau, kad jam fotografavimas nėra tik hobis. Tikslaus vardo nenoriu įvardinti todėl, kad sulaukta reakcija suglumino mane: buvo išreikštas akivaizdus nepasitenkinimas ir nuotrauka ištrinta ne iškart. Gal aš kažko nesuprantu? Gal čia aš esu neteisi?", - savo istoriją išdėstė į redakciją paskambinusi jonavietė.

Ne VDAI kompetencijoje

Jos užklausa perduota Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai, tačiau ji, įvertinusi situaciją nurodė, jog klausimą turėtų nagrinėti kita institucija.

,,Pažymėtina, kad Lietuvos Respublikos asmens duomenų apsaugos įstatymo (toliau –
ADTAĮ) 7 straipsnio 1 ir 2 dalyje nustatyta, kad VDAI neturi kompetencijos vertinti asmens
duomenų tvarkymo, kai toks tvarkymas atliekamas žurnalistikos tikslais ir akademinės, meninės
ar literatūrinės saviraiškos tikslais.

Taigi, fizinis asmuo, vykdydamas profesinę ar komercinę veiklą, socialiniame tinkle skelbia asmens duomenis (pavyzdžiui, nuotraukas), tokius jo veiksmus BDAR kontekste vertina Žurnalistų etikos inspektorius, todėl skaitytojas aptariamu atveju turėtų kreiptis į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybą ", - nurodė inspekcija.

Taisyklės - griežtos

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba (ŽEIT), savo ruožtu, paaiškino, kad net ir būdamas viešoje vietoje, žmogus nepraranda savo privatumo ir individualumo, todėl turėtų būti atsiklausiama jo sutikimo fotografavimui.

,,Pažymėtina, kad atskiro sutikimo reikia ir įamžintų žmonių fotografijų viešinimui. Išimtys galėtų būti daromos, kai fotografuojami viešieji asmenys ir situacija atskleidžia visuomeninę reikšmę turinčias jų privataus gyvenimo aplinkybes. Taip pat asmuo galėtų būti fotografuojamas viešoje vietoje be jo sutikimo, kai toks fotografavimas padeda atskleisti įstatymų pažeidimus ar nusikalstamas veikas.

Dėl vaikų fotografavimo taisyklės yra dar griežtesnės. Pagal Visuomenės informavimo įstatymo 13 straipsnio 1 dalies 5 punktą siekiant nepažeisti asmens teisių, apsaugoti jo garbę ir orumą, renkant ir viešai skelbiant informaciją draudžiama filmuoti, fotografuoti vaiką ar daryti jo garso ir vaizdo įrašus be nors vieno iš tėvų, globėjų ar rūpintojų ir paties vaiko sutikimo", - teigia ŽEIT. 

 

Asociatyvi pixabay.com nuotr. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: