Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi skaitytoja, kuri teiravosi, ar mokyklos, vykdydamos nuotolinį mokymą ir reikalaudamos iš vaikų naudoti vaizdo skambučius, nepažeidžia asmens duomenų apsaugos įstatymo. Anot jos, tam, kad vaikai būtų filmuojami ar fotografuojami reikia tėvų sutikimo, o namų mokymo atveju pastarojo niekas net neprašė.

Jonavietės klausimas perduotas Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai (VDAI), kuri paaiškina, kas atsakingas už asmens duomenų apsaugą tuomet, kai pamokos vyksta virtualioje erdvėje. 

Būtina laikytis BDAR

VDAI atkreipia dėmesį, kad bet kokia asmens duomenų tvarkymo veikla gali būti atliekama tik laikantis Bendrajame duomenų apsaugos reglamente (BDAR) nustatytų taisyklių.

,, Tačiau norėtume pabrėžti, kad asmens duomenų, įskaitant vaizdo duomenų, tvarkymas nuotolinio mokymo tikslais savaime nėra pažeidimas, svarbu, kad būtų laikomasi BDAR nustatytų taisyklių. Prieš naudojant tokias priemones, kaip, pavyzdžiui, vaizdo transliacijos, mokyklos turėtų įvertinti jų proporcingumą ir būtinumą, ar jos yra pakankamai saugios, aiškiai dokumentuoti, kokios vieningos priemonės turi būti naudojamos, kaip, kiek ilgai gali būti saugomi duomenys ir kt.", - paaiškino VDI teisės skyriaus patarėja Raminta Sinkevičiūtė - Šečkuvienė.

Abipusė atsakomybė

VDI akcentuoja, duomenų apsauga nuotolinio mokymosi metu priklauso tiek nuo duomenų valdytojo – mokyklos, naudojamų priemonių, per kurias vyksta nuotolinis mokymasis, tiek nuo jų naudotojų (pavyzdžiui, mokinių, tėvų, kt.).

,,Duomenų valdytojas, prieš pasirinkdamas savo veikloje naudoti nuotolinio mokymosi priemones, turi įvertinti jų patikimumą ir saugumą, pavyzdžiui, ar prieigos galimos tik autorizuotiems vartotojams, ar naudojami techniškai tvarkingi kompiuteriai, kurie atitinka saugumo reikalavimus ir pan. Taip pat svarbu, kad duomenų valdytojas informuotų nuotoliniam mokymuisi naudojamų priemonių naudotojus, kaip tinkamai jomis naudotis ir kokios yra naudotojų pareigos, siekiant užtikrinti naudojimo elektronine priemone perduodamų duomenų saugumą ir kt. O naudotojas (moksleiviai ar tėveliai) turėtų neatskleisti tretiesiems asmenims savo turimų slaptažodžių, prie nuotolinio mokymosi priemonių jungtis naudojantis slaptažodžiu apsaugotu interneto ryšiu (užtikrinant, kad slaptažodis nėra lengvai atspėjamas) ir pan., t. y. svarbu, kad būtų laikomasi įprastų saugumo priemonių naudojant internetą", - pasakojo Raminta Sinkevičiūtė - Šečkuvienė.

Sudaryta metodinė priemonė

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija nuotoliniu mokymosi klausimu yra paskelbusi metodinę informaciją „Trys žingsniai dėl nuotolinio mokymo organizavimo“, kuri parengta siekiant padėti tinkamai organizuoti moksleivių nuotolinį mokymąsi.

Informaciją galite rasti šiuo adresu: https://vdai.lrv.lt/lt/naujienos/valstybine-duomenu-apsaugos-inspekcija-parenge-metodine-informacija-trys-zingsniai-del-nuotolinio-mokymo-organizavimo.

Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Taip pat skaitykite: