Turbūt esate girdėję sąvoką „Pasyvus rūkymas“ (kvėpavimas tabako dūmais užterštu oru). Šį žodžių junginį vis dažniau vartoja nerūkantys asmenys, gyvenantys „Nerūkymo zona“ paskelbtuose daugiabučiuose. Pasak jų, uždraudus rūkyti daugiabučių balkonuose, rūkantieji šio žalingo įpročio neatsikratė,  rūkyti dažniau pradėjo uždarose patalpose, savo namuose, o rūkalų dūmai skverbiasi per ventiliacijos angas į kaimyninius butus. Tuo tarpu inžinieriai teigia, kad jokia vėdinimo sistema negali visiškai pašalinti dūmų. Tai reiškia, kad net rūkant tam skirtose patalpose, oras teršiamas ir patalpose, kuriose nerūkoma.

Dalis jonaviečių teigia, kad dėl draudimo rūkyti balkonuose kenčia visi daugiabučio gyventojai, o ypač nerūkantieji. Siekiant dar tiksliau išsiaiškinti skaitytojų požiūrį šiuo klausimu, dar gruodžio 16 –ąją kvietėme sudalyvauti apklausoje ir atsakyti į klausimą – ar veiksmingas draudimas rūkyti daugiabučio balkonuose?

Sausio 4 - osios duomenimis, net 75% apklausos dalyvių pasirinko atsakymą „Ne“, aiškiai teigdami, kad šis draudimas nėra veiksmingas.

14% dalyvių pasirinko atsakymą „Negaliu pasakyti, man neaktualu“.

Ir tik 11% apklausos dalyvių pasirinko atsakymą „Taip“, išreikšdami palaikymą aptariamam draudimui.

Kaip skelbia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD), Pasyvus rūkymas – tai kvėpavimas tabako dūmais užterštu oru. Nerūkantysis, kurį laiką išbuvęs prirūkytoje patalpoje, gali jausti intoksikacijos požymius: galvos skausmą, pykinimą. Todėl visame pasaulyje yra kovojama už aplinką be tabako dūmų, skatinama nesitaikstyti su žalingais įpročiais.

PASYVAUS RŪKYMO KELIAMI PAVOJAI:

Švedijos Nacionalinės sveikatos ir gerovės tarybos finansuotas tyrimas atskleidė, kad pasaulyje pasyvus rūkymas kasmet nusineša 603 000 nerūkančiųjų gyvybes.

Ūmus pasyvaus rūkymo poveikis pasireiškia akių sudirginimu, čiauduliu, sloga, kosuliu, pykinimu, galvos skausmais ir kitais simptomais.

Ilgainiui pasyvus rūkymas gali 25-30 proc. padidinti širdies ligų riziką ir 20-30 proc. padidinti plaučių ligų riziką.

Pasyvus rūkymas gali sukelti plaučių vėžį net tiems žmonėms, kurie niekada nerūkė.

Rizika susirgti astma žmonėms, veikiamiems aplinkoje esančių tabako dūmų, išauga 40-60 procentų.

Tabako dūmams ypač jautrūs vaikai. Jie dažniau serga astma, kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis, vidurinės ausies uždegimu. Staigios kūdikių mirties sindromas taip pat yra susijęs su pasyviu rūkymu.

Tretinis rūkymas – tai įkvėpimas arba absorbavimas per odą kenksmingų medžiagų, iš cigarečių dūmų, nusėdusių ant baldų, kilimų, sienų, drabužių, plaukų ar odos, joms vėl patekus į orą. Rūkymo metu cigarečių dūmuose esančios toksinės medžiagos nusėda ant patalpose esančių paviršių, rūkančiojo plaukų, odos ir drabužių. Toksinams kaupiantis ir reaguojant su oru jie gali keistis ir tapti kancerogeninėmis medžiagomis. Su didžiausia tretinio rūkymo rizika susiduria vaikai, kurie ropodami liečia įvairius paviršius, kiša rankas į burną, todėl turi didžiausią sąlytį su patalpoje esančiais paviršiais.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: