Trečdalyje Lietuvos savivaldybių jau įdiegtas šiuolaikiškas gatvių apšvietimas, o artimiausiu metu, atlikus baigiamuosius darbus, kokybiškas apšvietimas bus įdiegtas daugiau kaip pusėje Lietuvos savivaldybių. Energetikos ministerijos iniciatyva Europos Sąjungos fondų investicijų pagalba per pastaruosius kelerius metus savivaldybėse baigiami atnaujinti ne tik seni, nusidėvėję šviestuvai, bet ir elektros linijos, atramos, valdymo spintos bei kita su apšvietimu susijusi infrastruktūra. 

„Daugybę metų nusidėvėjusi gatvių apšvietimo infrastruktūra neužtikrino nei racionalaus elektros energijos vartojimo, nei gyventojų ir jų svečių saugumo. Nuo šiol savivaldybės dėl įdiegtų išmanių sprendimų, tokių kaip apšvietimo intensyvumo lankstumas ir infrastruktūros valdymas centralizuotai, galės optimizuoti išlaidas šviestuvų eksploatacijai bei priežiūrai ir taip maksimaliai sumažinti neigiamą poveikį aplinkai“, – sako energetikos viceministrė Inga Žilienė. 

Šiuo metu jau yra pabaigtas 21 projektas, o dar 22 projektai yra arti darbų pabaigos. Kokybiškai šviečiančius naujus 24 tūkst. vnt. šiuolaikinių LED technologijų šviestuvų gatvėse tamsiuoju paros metu jau pastebėjo Klaipėdos, Telšių, Skuodo, Plungės, Kazlų Rūdos, Kretingos, Jonavos, Druskininkų, Kauno, Marijampolės, Šiaulių, Kėdainių, Visagino, Kaišiadorių, Virbalio, Pilviškio, Kybartų, Ukmergės miestų ir (ar) rajonų gyventojai. Įrengti šviestuvai savivaldybėms jau sutaupo po 6,8 GWh elektros energijos arba beveik po 1,5 mln. eurų išlaidų energijai kasmet.

Kitose savivaldybėse įranga jau sumontuota, tačiau atliekami baigiamieji darbai. VšĮ Inovacijų agentūrai galutinai patikrinus atliktus darbus, skaičiuojama, kad iš viso savivaldybėse bus įdiegta beveik 65 tūkst. naujų kokybiškų LED šviestuvų gatvėse.  

Užbaigus projektus, visi atnaujinti 65 tūkst. šviestuvų per metus leis sutaupyti apie 18,3 GWh elektros energijos, o tiek elektros energijos pakaktų beveik 5000 Lietuvos namų ūkių aprūpinti šiluma ir vėsuma visus metus, jeigu ji būtų gaminama šilumos siurbliais. Tuo pačiu kasmet bus sutaupoma apie 4 mln. eurų savivaldybių išlaidų energijos ištekliams. 

Energijos vartojimo efektyvumas yra svarbi Europos Sąjungos siekio iki 2050 m. neutralizuoti anglies dioksido poveikį aplinkai dalis, o gatvių apšvietimo modernizavimas yra viena iš Energetikos ministerijos vykdomų finansinių nacionalinių politikos priemonių, kuriomis siekiama diegti efektyvesnes ir aplinkai draugiškas technologijas.

Energetikos ministerijos inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: