Jau rytoj, vasario 8-ąją, Achemos profesinė sąjunga pradeda streiką. Tai bus pirmasis streikas šalies privačiame sektoriuje.

Iškeltas ne vienas reikalavimas

Kaip jau skelbta anksčiau, streikuoti nusiteikę achemiečiai reikalauja darbuotojų tarifinį darbo užmokestį indeksuoti kartą per metus, dėl konkretaus indeksacijos dydžio ateinantiems metams susitarti iki metų pradžios. Taip pat visiems darbuotojams skirti vienkartinį paskatinimą už metinius rezultatus, priklausomai nuo pasiektų rezultatų. Susitarti dėl ilgesnės nei numatyta Darbo kodekse viršvalandžių trukmės. Darbo apmokėjimo sistemą nustatyti kolektyvine sutartimi bei su ja supažindinti visus darbuotojus. Pasirašyti AB „Achema“ kolektyvinę sutartį, kuri galiotų 2 metus.

Kreipėsi į darbuotojus

Nuošalyje nelieka ir pagrindinė UAB ,,Achemos grupė" akcininkė, valdybos pirmininkė Lyda Lubienė - šiandien darbuotojus pasiekė jos pranešimas.

,,Mieli darbuotojai,

Pastarosiomis dienomis jausdama liūdnas AB „Achema“ darbuotojų nuotaikas ir matydama aštrėjančią situaciją tarp bendrovės vadovybės ir profesinės sąjungos, nusprendžiau imtis tiesioginių veiksmų ir atlikti asmeninį situacijos įvertinimą.

Noriu nuoširdžiai padėkoti visiems AB „Achema“ darbuotojams, kurie pastarosiomis dienomis skyrė man laiko ir išsakė savo nuomones. Šie pokalbiai padėjo pamatyti situaciją iš visų pusių bei suformuoti objektyvią nuomonę. Visiškai aišku, kad darbo užmokesčio sistemos pokyčiai buvo nepakankamai gerai iškomunikuoti darbuotojams ir tai sukėlė daug klausimų. Taip pat supratau, kad pasiūlytos priemonės iki galo nepateisino darbuotojų lūkesčių. Nors šiuo metu gamykla susiduria su dideliais iššūkiais, AB „Achema“ valdyba šiandien vienbalsiai pritarė papildomoms priemonėms: - Nuo š.m. sausio 1 d. gamybinių ir aptarnaujančių padalinių darbuotojų mėnesinis atlygis didinamas 3.5% (3.5% dalis už sausį darbuotojams bus išmokėta kartu su vasario mėn. atlygiu); - Gamyklai pilnai atstačius gamybinius pajėgumus (tikėtina, jau balandžio mėn.) gamybinių ir aptarnaujančių padalinių darbuotojų mėnesinis atlygis bus didinamas papildomais 6.5%. Šiuo etapu taip pat bus peržiūrėtas ir administracijos darbo užmokestis. Darbo atlygio sistema ir toliau bus reguliariai peržiūrima, atsižvelgiant į jūsų nuomones ir rinkos sąlygas. Tačiau šios įvardintos priemonės yra daugiausia, ką šiai dienai galime užtikrinti.

Asmeniškai man yra labai sunku matyti, kai mūsų vidiniai AB „Achema“ klausimai ir problemos yra diskutuojamos viešai. Taip pat negaliu susitaikyti su skleidžiamu melu ir ketinimais mus sukiršinti vieni prieš kitus. Visus tarpusavio klausimus privalome išspręsti tik aiškiu ir atviru vidiniu dialogu. Aš užtikrinsiu, kad toks dialogas vyktų nuolatos. Nuoširdžiai dėkoju kiekvienam iš Jūsų už visas pastangas ir atsakingą darbą.

Dėkodama, Lyda Lubienė", - rašoma pranešime. 

Tikslas - ne pats streikas

Tuo tarpu Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija (LPPSF) išplatino tekstą, kuriame išreikštas palaikymas achemiečiams.

Jame atkreipiamas dėmesys, kad darbuotojų atstovai keletą metų bandė susitarti su darbdaviu dėl tokių svarbių klausimų, kaip darbo užmokesčio indeksavimo tvarka, darbuotojų skatinimas už gerus įmonės metinius rezultatus ar viršvalandžių trukmė ir tuos susitarimus įteisinti kolektyvine sutartimi. Tačiau  darbdavys  vengia sėstis prie derybų stalo dėl kolektyvinės sutarties turinio. Todėl darbuotojų kantrybė išseko, ir jie imasi kraštutinės priemonės – streiko.

,,Viešoje erdvėje matome, kad, likus vos keletui dienų iki streiko, darbdavys ėmė  teikti pasiūlymus darbuotojams dėl darbo apmokėjimo sistemos. Tad natūralu, kad tiek patiems streikui  nusiteikusiems darbuotojams, tiek visuomenei kyla klausimas – ar streikas vis dar reikalingas?", - rašoma LPPSF pranešime.

“Pats savaime streikas nėra profesinės sąjungos tikslas. Juk streiko organizavimas – tai tikrai sudėtingas procesas, reikalaujantis daug žinių, laiko, išteklių ir daugybės žmonių darbo. Streiko organizavimo procese dalyvauja daugybė specialistų ir organizacijų ne tik iš Lietuvos.

Darbuotojai mieliau norėtų toliau ramiai dirbti savo darbą, jaustis saugiai ir užtikrintai, tačiau bėda ta, kad ankstesnė darbuotojų patirtis byloja, jog darbdavio pažadai – trumpalaikiai ir netvirti. Darbdavio atstovai prarado darbuotojų pasitikėjimą, o kai nėra pasitikėjimo – nėra ir tikrumo, jog rytoj galios tos pačios taisyklės, kokias turi šiandien” – aiškina Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos (LPPSF) pirmininkė Dalia Jakutavičė.

Mano, kad turi galimybę

Anot jos, kad darbdavys turi galimybę keisti atlygio sistemą ir didinti darbo užmokesčio fondą, matoma iš pastarosiomis dienomis pasirodžiusių teiginių viešoje erdvėje bei žinučių darbuotojams. Darbdavys lyg ir norėtų tartis, tik, deja, nenorima to surašyti į  kolektyvinę sutartį. Bendrovė siekia primesti darbuotojams tokį susitarimą, kuris neegzistuoja darbo teisės normose, taip sudarydama iliuziją, kad tariasi.

D. Jakutavičė pažymi, kad darbdavio pageidaujamas susitarimas neturi nei vardo, nei teisinės galios. Toks susitarimas būtų niekinis nevykdymo atveju. Todėl labai svarbu, kad visi suprastų skirtumą tarp šių susitarimų.

“Vakarų Europoje streikai yra įprasta praktika, o pas mus – tai nėra dažnas reiškinys, todėl darbuotojų tikėjimas, jog elgiasi teisingai, gali susvyruoti. Darbdavio elgsena rodo, kad jo tikslas yra, pasėti abejonę tarp darbuotojų,  kad tik streikas neįvyktų. Vadovai siūlo darbuotojams, kurie nedalyvaus streike, kelias dienas mokėti dvigubą ar net trigubą algą.

Sustabdžius gamyklą nuostoliai savininkams būtų tikrai dideli – tiek finansiniai, tiek reputaciniai. Ir visi suprantame, kad atgarsiai nusiristų net į kitas šalis, o atgauti pasitikėjimą tarptautinėse rinkose būtų sudėtinga užduotis naujiems įmonės vadovams. Ironiška, tačiau darbdavys, dėl teisėtų streiko veiksmų kaltindamas profesinę sąjungą destrukcija ir nesiekdamas tvaraus susitarimo, tik dar labiau klampina save į nepasitikėjimo liūną. Tad darbuotojams linkiu stiprybės ir susitelkimo – tik tvirtai gindami teisėtus reikalavimus pasieksime tikslą”, – pažymi D. Jakutavičė.

Svarbu, jog viskas vyktų sklandžiai

Praėjusią savaitę Achemos darbuotojų profesinė sąjunga (ADPS) Darbo kodekso 249 straipsnio 3 dalies pagrindu savo iniciatyva kreipėsi į darbdavį dėl susitikimo, kad būtų aptarti veiksmai, reikalingi AB „Achema“ streiko metu. Jis prasidės vasario 8 d. 8 val. Anot Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos, bendrovės atstovai net nesistengė inicijuoti susitarimo dėl saugumo priemonių taikymo, o naudojosi spaudos dėmesiu.

„Mums svarbu, kad viskas vyktų saugiai, tad šiam klausimui skyrėme nemažai dėmesio. Tiek ketvirtadienio, tiek penktadienio streiko komiteto ir AB „Achema“ atstovų susitikimuose pabrėžėme, kad yra pasiryžę streikuoti visų pareigybių darbuotojai, kurie, jų nuomonę, yra būtini užtikrinant gamybos procesus.

Informavome darbdavio atstovus, kad streiko metu gamybiniai procesai negalės būti vykdomi, streikas yra teisėtas darbo sustabdymas ir pareigų nevykdymas, todėl bendrovė turi priimti atitinkamus sprendimus ir iki 2022-02-08 saugiai sustabdyti visus įrenginius, kurie negali veikti be nuolatinės darbuotojų priežiūros“, – akcentuoja ADPS pirmininkė Birutė Daškevičienė.

Skaičiuojama,  kad slaptame balsavime pritarė net 80 proc. bendrovės profesinės sąjungos narių.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: