2022 m. „Transparency International“ Korupcijos suvokimo indekso (KSI) tyrime Lietuvai skirti 62 balai iš 100 galimų ir 33 vieta 180 šalių sąraše. Lietuva užima 12 vietą tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių. Lyginant su praėjusiais metais, Lietuvos KSI padidėjo 1 balu ir Lietuva pakilo 1 pozicija aukščiau vertinant tiek tarp ES, tiek tarp pasaulio šalių, skelbia Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). .

Stebint pokyčius nuo 2012 metų – Lietuvos korupcijos suvokimo indeksas išaugo 8 balais.

„Antrus metus iš eilės augantis Lietuvos Korupcijos suvokimo indeksas rodo, kad taikomos antikorupcinės politikos formavimo ir antikorupcinio sąmoningumo didinimo priemonės kuria teigiamą pokytį valstybėje ir visuomenėje. Vis daugiau institucijų vadovų imasi lyderystės kurti korupcijai atsparią aplinką savo organizacijose, o gyventojai – vis labiau netoleruoja korupcijos ir apie tokio pobūdžio nusikalstamas veikas praneša teisėsaugai. Gerėjančius rezultatus paversti tendencija galime tik kartu prisiimdami atsakomybę kurti skaidrią Lietuvą“, – sakė STT direktorius Žydrūnas Bartkus.

2022 m. įvyko keletas reikšmingų pokyčių, kurie turėjo įtakos KSI kilimui – įsigaliojo naujasis Korupcijos prevencijos įstatymas, buvo patvirtinta Nacionalinė darbotvarkė korupcijos prevencijos klausimais, įgyvendinta ES Pranešėjų direktyva ir atverta daugiau viešųjų duomenų pilietinei visuomenei. Teisės aktų pakeitimai suteikia viešosioms institucijoms galimybę pasirinkti taikyti geriausias įrodymais grįstas antikorupcines priemones, užtikrina apsaugą asmenims, pranešantiems apie nusikalstamas veikas, o atvirieji duomenys įtraukia į korupcijos rizikų valdymą ir žiniasklaidą.

STT direktoriaus teigimu, „Siekdami didesnio proveržio, turime tęsti duomenų atvėrimą ir plėsti tarpinstitucinį bendradarbiavimą tiek nacionaliniu mastu, tiek ir su užsienio šalių partneriais, dalindamiesi gerosiomis praktikomis korupcijos kontrolės ir prevencijos srityse. Kartu tikimės, kad viešasis sektorius, verslo įmonės ir gyventojai toliau jungsis dalyvauti tokiose iniciatyvose kaip „Skaidrumo akademija“, išliks sąmoningi ir praneš apie korupciją bei kylančias rizikas“.

Estija 2022 metais gavo 74 balus ir užėmė 14 vietą (pernai – 74 balai ir 13 vieta), Latvija gavo 59 balus ir užėmė 39 vietą (pernai – 59 balai ir 36 vieta), Lenkija – 55 balus ir užėmė 45 vietą (pernai – 56 balai ir 42 vieta).

KSI yra pagrindinis korupcijos viešajame sektoriuje rodiklis, pagal kurį kasmet yra lyginama 180 šalių ir teritorijų. Naujausias 2022 m. vertinimas yra sudarytas pagal 13 ekspertų vertinimus ir verslininkų apklausas. KSI vertinamas 100 balų skalėje, kur 100 balų žymi labai skaidrią valstybę, 0 – labai korumpuotą.

STT pagal Transparency International ir Transparency International Lietuvos skyriaus inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: