Kaip numatomi pokyčiai gali paliesti Jonavos ligoninę, komentuoja šios įstaigos COVID-19 ir Anesteziologijos reanimacijos skyrių vedėjas Gediminas Ramanauskas:

- Kol kas jokių oficialių ar viešų sprendimų dėl ligoninės ateities SAM reformos apimtyje neturime – Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininko A. Matulo mintis skaičiau, mūsų gerb. Mero griežtos pozicijos pasėkoje pasidarė drąsesni ir kiti rajonai, todėl gerb. A. Matulas pradeda šiek tiek atsitraukti, o gal ir gyvenimiškai mato, kad ligoninių naikinimo perspektyva yra girnapusė po SAM kaklu. Bet kalbant apie ligoninę, gyventojai turi patys reikalauti (laiškais, kreipimaisi, rašydami ministerijai, Seimui, Prezidentūrai) - kodėl paslaugų atžvilgiu gyventojai diskriminuojami, kodėl nutolinamos paslaugos, kodėl nežiūrima vakarietiškų tendencijų – koncentravimas yra pasenusi veiklos forma, kuri sąlygoja stagnaciją, konkurencijos nebuvimą, piktnaudžiavimą išskirtinė padėtimi, kainų augimą, kodėl nepaliekama savivaldai spręsti, kokios paslaugos reikalingos savivaldybėje, kuomet betarpiškai matoma kas vyksta ir ko reikia gyventojams.  Kaimyninės savivaldos  kiek per siaurai supranta dabartinių reformų turinį galvodamos,  kad Jonavos ar Raseinių ligoninių sunaikinimas suteiks galimybę išlikti pvz.  Kėdainių ligoninei, kuri gimdymų skaičių  jau prarado, nepastebint, kad kaimynų uždarymas – tik pagreitins ir jų pačių uždarymą, nes nebeliks turinčių nuomonę įstaigų darbuotojų, infrastruktūros bei kritinės masės protaujančių žmonių sveikai diskusijai ir oponavimui dėl ligoninių ateities. Jei reformos esmės SAM nepakeis – kentės gyventojai, nes nesuprantama, kaip pagerės sveiktos priežiūra gyventojams, jei naikinama įstaiga, kuri turi specialistus, įrangą ir teikia 70% reikalingų paslaugų vietoje. Tik karšta diskusija ir pozicija, taip kaip strateguoja gerb. Meras bei Jonavos savivaldybės administracija su Tarybos palaikymu, gali padėti gyventojams išlaikyti reikalingas paslaugas ir įstaigai išlikti kaip pilnaverte stacionarine gydymo įstaiga.

- Kokie Jonavos ligoninės pagrindiniai veiklos 2021 m. rodikliai, parodantys jos svarbą rajono gyventojams?

- 2021 m. ligoninė suteikė 4778 stacionarinės  paslaugas, dėl ambulatorinių paslaugų pacientai kreipėsi daugiau kaip 100 tūkst. kartų, operacijų atlikta net 2380. Ypač išaugo venų operacijų skaičius- jų atlikta 1097. Bendras operacijų skaičius buvo didžiausias per pastaruosius 10 m. Akušerijos ginekologijos skyriuje gimdė 266 moterys. Ir 2021 m. ligoninė išliko ,,kovidinė“, COVID-19 skyriuje buvo gydyta 430 pacientų. Pažymėtina, kad ligoninė 2021 m. suteikė taip vadinamų virškvotinių stacionarinių paslaugų už sumą, viršijančią 418 tūkst. Eurų. Po šiais skaičiais ,,slepiasi“ daugybė sergančių žmonių, kurie nebuvo ,,išstumti“  į kitas gydymo įstaigas, o paslaugas gavo mūsų ligoninėje. Šie skaičiai rodo, kad daugiaprofilinė ligoninė, teikianti įvairias stacionarines ir ambulatorines paslaugas, rajono gyventojams yra labai reikalinga, pacientai noriai į ją kreipiasi, o ligoninėje dirbantys medikai pateisina lūkesčius. Netekus galimybės teikti Jonavoje daugumos profilių stacionarinių paslaugų,  jų prieinamumas, savalaikiškumas žymiai pablogėtų.

- Ar jaučiate ne tik rajono politikų, bet ir gyventojų palaikymą?

- Ypač šiuo pandeminiu laikotarpiu jaučiamas gyventojų palaikymas ir susirūpinimas ligoninės likimu. Beveik kasdieną sulaukiame klausimų, ,,ar uždarys, kada uždarys“ ligoninę. Ypač daug nerimo vyresnių pacientų akyse. Ligoninės medikų bendruomenė dėkoja pacientams už reiškiamą pasitikėjimą, palaikymą, linkėjimus atsilaikyti prieš pertvarkos grėsmes. Tikimės, kad visuomenės ir medikų pastangomis rajonas turės tokią ligoninę, kurį tenkins pacientų lūkesčius ir geriausiai atliks savo misiją.

Į klausimus atsakė Anesteziologijos reanimacijos ir COVID-19 skyrių vedėjas gydytojas anesteziologas reanimatologas Gediminas Ramanauskas.

 

Pagrindinėje nuotraukoje - 2021-10-13 tylaus protesto eisena prieš Jonavos ligoninės reorganizavimą

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: