Teisingumo ministerija rengia viešąją konsultaciją, kurios metu kartu su tikslinėmis grupėmis bus ieškoma sprendimų, kaip veiksmingai apsaugoti amatininkų ir pramonės gaminių geografines nuorodas. Praėjusiais metais Europos Parlamentui ir Tarybai priėmus reglamentą dėl šių nuorodų apsaugos, Lietuva siekia, kad tokia apsauga aprėptų kuo daugiau įvairių amatininkų ir pramonės gaminių, tokių kaip juvelyriniai dirbiniai, gamtiniai akmenys, tekstilė ir nėriniai, odos, medžio dirbiniai, porcelianas ir kt. 

 

Teisingumo viceministrės Jurgos Greičienės teigimu, produkto gamybai, perdirbimui ar gaminio paruošimui vykstant apibrėžtoje geografinėje kilmės vietovėje, gaminiui yra suteikiamos ir autentiškos, išskirtinės savybės. Tinkamai apsaugotas, šis išskirtinumas gali tapti pridėtine gaminio verte. 

 

„Amatininkų ir pramonės gaminių geografinių nuorodų apsaugos sistema padės vartotojams atskirti ir pasirinkti autentiškus gaminius. Tuo tarpu patiems amatininkams ir kitiems autentiškų gaminių gamintojams, kurie neretai veikia kaip mažos ir vidutinės bendrovės, tai suteiks šansą į konkurencinį pranašumą. Kartu tokia sistema palengvins patekimą į trečiųjų valstybių rinkas sudarant prekybos susitarimus su ES“, – akcentuoja J. Greičienė. 

 

Viešosios konsultacijos metu bus diskutuojama šiais klausimais: 

 

  •      Ar Lietuvos amatininkams ir pramonininkams aktuali amatininkų ir pramonės gaminių geografinių nuorodų apsauga?
  •      Ar Lietuvoje turėtų būti taikomas standartinis dviejų etapų paraiškų registravimo modelis?
  •      Koks kontrolės mechanizmas turėtų būti taikomas Lietuvoje (savideklaracijos / patikrinimų pateikiant į rinką)?
  •      Jei pasirinkta patikrinimų pateikiant į rinką alternatyva, ar kontrolę turėtų vykdyti kompetentinga institucija, ar ji turėtų būti pavesta sertifikavimo įstaigoms arba fiziniams asmenims?
  •      Ar yra susiduriama su padirbtais amatininkų ir pramonės gaminiais savo sektoriuose? Kokių vykdymo užtikrinimo priemonių ar veiksmų būtų galima imtis siekiant užkirsti kelią suklastotų gaminių naudojimui rinkoje arba jį sustabdyti?

 

Siekiant sustiprinti amatininkų ir pramonės gaminių geografinių nuorodų apsaugą ir kovoti su klastojimu bei įtariama nesąžininga ir apgaulinga praktika, numatyta stebėti geografinių nuorodų naudojimą visoje vidaus rinkoje ir trečiųjų šalių rinkose, kuriose geografinės nuorodos yra saugomos, įskaitant internetą. 

 

Nustačius piktnaudžiavimą, atitinkama kompetentinga institucija turėtų imtis administracinių ir teisminių veiksmų, kad užkirstų kelią produktų pavadinimų naudojimui arba jį sustabdytų. 

 

Viešoji konsultacija numatyta birželio 18 d. Teisingumo ministerijoje. 

 

Papildoma informacija apie viešąją konsultaciją teikiama el. p. rosita.pletiene@tm.lt. 

LR Teisingumo ministerijos inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: